Etiketlenen üyelerin listesi

Toplam 3 adet sonuctan sayfa başı 1 ile 3 arası kadar sonuç gösteriliyor.
    Kullanıcı kaktus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) Toprak
    Nereden
    Adelaide
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    49

Davranış Bilimi Gözü ile Yavru Köpeğin Eve İlk Adımları

Veteriner hekim gözü ile eve katilan minik üyemizin sagligi ve kendi sagligimiz icin yapmamiz gerekenleri sevgili vet28 bizimle paylasti. Ben isin biraz da psikolojik boyutuna deginmek istiyorum.

Uzman degilim tabii ki, ancak cesitli alanlarda cesitli deneyimlerim var. Burada biraz kendimden bahsettim. Hayvan dostlari ile paylasmak beni mutlu edecektir.

Zaman zaman genel kabul gormus goruslerle, hatta veteriner hekimlerin gorusleri ile zit dusecegimiz noktalar olabilir. Uygulayip uygulamamak, hangi riski goze alacagina karar vermek, tamamen hayvan sahibinin insiyatifindedir, diyerek basliyorum...
    the EARTH HAS MUSIC, FOR THOSE WHO LISTEN...

Kullanıcı kaktus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) Toprak
    Nereden
    Adelaide
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    49
    Kopek sahibi olmak, oncelikle kafada baslamalidir. Oncesinde plan ve program gerektirmesi gereken bir olaydir. Cunku kopegi bir kez aldiginizda, sizinle ortalama 10-15 yil yasayacak bir dostu ailenize katmis oluyorsunuz. Bu surecin, beklenmedik nedenlerle erken kesilmesi her iki taraf icin de yaralayici sonuclar dogurabiliyor...

Oncelikle karar verilmesi gereken sey "Kopek almaya hazir miyim?" olmalidir. Yasam kosullariniz ne kadar degisken? Uzun vadeli sozlesmelere hazir misiniz? Cocugunuz cok istiyor olabilir, ancak cocugunuza gerekli sorumlulugu verebilecek daha otesi onun yapmadigi durumlarda (ki yapmayacaktir) siz kopek bakmaktan ne kadar hoslanacaksiniz? Ozellikle ilk yillarinda, onu sosyallestirip egitmek, ve aileniz icinde sorunsuz bir birey olmasini saglamak icin zaman ayirabilecek misiniz? Kisin karda, sogukta, yagmurda; herkes evinde sicak cayini yudumlayip televizyon izlerken, kopeginizin egzersiz ihtiyacini karsilamak icin titreyerek ve camurlara bulanmis bir sekilde yurumeye hazir misiniz? Kopekler de canlidir, beklenmedik anlarda hastalanacaklardir, bunun icin maddi imkan ayirabilecek misiniz? Giysilerinizin olup olmadik zamanlarda kirlenmesi, dikkatsiz durumlarinizda kisisel esyalarinizin, mobilyalarinizin yenmesine soguk kanli olabilecek misiniz? Havlamayan, tuy dokmeyen, kokmayan kopek diye bir yaratigin henuz icat edilmediginin bilincinde misiniz? Ve en onemlisi, zamani geldiginde, onu hak ettigi sekilde ugurlayabilecek misiniz?

Bu gercekle onceden karsilasmak, sonrasinda karsilasmaktan cok daha iyidir, ve kopek icin de adil olani budur. Bu sorulara yanit evet ise, ilk adimi gecmis sayilabilirsiniz. Sonrasinda, sizin yasam kosullariniza ve ihtiyaclariniza uygun olabilecek irki secmektir. Evet televizyonda show yapan o harika kopek, sizin evde olsa ne muhtesem olmaz miydi? Veya bir petshopun onunden gecerken, size acikli gozlerle bakan o yavru, sizin icin bicilmis kaftan mi? Ya da hergun parkta gordugunuz komsunun o gorkemli kopegine ne demeli? Peki ya ille safkan irk kopek almamayi aklinizdan geciriyor musunuz (ki bence gecirmelisiniz)? Kopek sahiplerinin en cok soyledigi, ama en buyuk yanilgidir "O beni secti" cumlesi... Mutlu sonuclanmayan maceralara giden ilk cumle genelde budur...

Bir sonraki adim kopegin yasidir... Herkez evde pufidik bir yavru kopek ister. Yavru kopegin cazibesinin yuksek olduguna katiliyorum ama zorluklari, kesinlikle boyu ile ters orantilidir. Yavru kopek demek, geceleri 2-3 saatte bir saat kurup, kopeginizi cise cikarmak demektir, evdeki herseyin potansiyel bir kemirilme araci olmasi demektir, yavru kopek demek kazalara hazirlikli olmaniz, her an elinizde bez, tuvalet temizlemeye hazir olmaniz demektir. Ise yetismeye gec kalmis, ve kapidan cikmak uzere olsaniz bile... Yavru kopek, iyi kalite mama ve daha SIK yapilacak asilari ile, biraz cuzdaninizi bosaltmak demektir. Yavru kopek hic durulmayan bir oyun makinesi olabilir ama ayni zamanda, uzerine yazilmayi bekleyen bos bir sayfadir ve tum kurallari sizin ogretmeniz gerek demektir. Oysa herseye yeni baslamanin heyecani ile, dikkati ve konsantresi daha az olacak, sizin daha sabirli ve uzun zaman ayirmaniz gerekecektir. Tüm bunlari goze alamiyorsaniz, genc yasta bir kopek bu adimlari atlamanizi saglayacagi gibi, enerjisi ile size yavru kopegi aratmayacak tempoyu verebilir. Peki ya senior denen daha orta/yasli kopekler... Onlarin bilgeligi, sahip olduklarina deger vermesi genc kopeklerde bulunmayan bir bilgelik. Bugune dek yasayip, gorup gecirme, sahip kaybetme, yalniz kalma vs gibi durumlarin ardindan yeniden sevgiye kavusan pek cok yasli kopek gordum. Ellerindekinin bilincinde olmalari ve bunu her firatta gostermeleri inanilmaz bir deneyim idi... Bu kopeklerin tek dezavantaji onlardan daha erken ayrilmaya hazir olmak.

Tum bu plan asamalarindan sonra, artik elinizde taslak bir karar var. O zaman bunu uygulamaya koymanin zamani geldi. Gelelim daha somut seylere...
    the EARTH HAS MUSIC, FOR THOSE WHO LISTEN...

Kullanıcı Toprak
    Nereden
    ankara
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    0
    Teşekkürler. Çok güzel bir yazı olmuş. Emeğinize sağlık