Etiketlenen üyelerin listesi

Toplam 20 adet sonuctan sayfa başı 1 ile 20 arası kadar sonuç gösteriliyor.
    Kullanıcı kaktus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) Toprak
    Nereden
    Adelaide
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    49

Venüs Sinekkapani (Venus Flytrap - Dionaea muscipula)

venus-fly-trap.jpg

Venüs Sinekkapan Bitkisi etobur bir bitkidir. Bunun anlami, kendisi icin gerekli besinleri kucuk bocek ve orumcek gibi yasayan seyleri yiyerek aliyor olmasidir. Eger daha once bir venüs sinekkapani gormedi iseniz, goruntusu yapraklarin ucunda agizlara benzer sekiller olan bir bitkidir. Bu "agiz", etrafi boyunca dislerle kapli ve yemeye hazir olana dek agzina kadar acik duruyor gibi gorunmektedir.

Venus sinekkapani, avi kendi uzerine konup iceri dogru bir iki kez hareket edene dek, avini yemege calismaz. Bos yere hamle yapmak veya yenecek birsey icin hareket edip, yapragini kapatirken enerjisini sarfetmek istemez. Tabii ki venus sinekkapaninin beyinleri yoktur ancak yine de 2'ye kadar sayip bekleyecek kadar akillidirlar.

Venus sinekkapaninin tuzagi, ayni zamanda "disleri" diyebilecegimiz sey tetikleyici tuylerdir. Bu tuyler sayesinde bocegin nereye kondugunu ve nereye dogru kapanmasi gerektigini tam anlami ile bilir. Tuzak cok hizli kapanir ancak ilk once tamamen kapanmaz. Bazi botanikciler, bunun nedeninin kendisini besleyemeye yetersiz kalacak kadar kucuk boceklerin kacmasina imkan vermek icin oldugunu dusunmektedir.

Venus Sinekkapanlari, Kuzey Carolina, Wilmington yakinlarinda kucuk, bataklik alanlarda yasarlar. Ayni zamanda Guney Carolina sulak alanlari, New Jersey Pine Barrens ve Kuzey Florida'da da rastlanir. Venus sinekkapanlarinin yasamasi icin en ideal yerler, bol nem ve az nitrojenin oldugu yerlerdir. Ihtiyac duydugu nitrojeni zaten yedigi boceklerden saglamaktadir.

Venus sinekkapanlari populer ev bitkileridir. Bazilari evlerindeki sinek populasyonlarini kontrol altinda tutmak icin bu bitkiyi alirken, cogu insan bu bitkileri, izlemesi cok keyifli oldugu icin alir. Ayni zamanda bi bitki sohbet baslatmak icin idealdir bu nedenle pek cok insan bunlari en gorunur yere, ornegin misafirlerin oturacagi alandaki sehpanin ortasina yerlestirirler..

Venus sinekkapanlarinin yasadiklari bataklik bolgeleri taklit etmek zordur, ancak bu bitkinin bakimi o kadar da zor degildir. Bitkiyi duzenli suladiginizdan ve iyi drenaji sagladiginizdan emin olmalisiniz. Bitkinin saksisinin altina tabak koymak, hem suzulen fazla suyu tutmakta hem de o tabaktaki su sayesinde bitkinin etrafini nemli tutmakta faydali olacaktir. Bu bitkiler nemli ortamlari severler.

Cogu zaman venus sinekkapanlarini beslemeye gerek yoktur. Onlar kendi yiyeceklerini bulacak ve yakalayacak, boylece evinizdeki bocek sayisini da minimumda tutacaktir.

venus-fly-trap-2.jpg

Kaynak: carnivorous plants
    the EARTH HAS MUSIC, FOR THOSE WHO LISTEN...

Ayrıldı
    Nereden
    Ankara
    Beğen
    333
    Beğenilmiş
    244
    Ben sulama işini tam anlamadım
    Altında sürekli su olacak mı, yoksa normal bitki sular gibi kurudukça üstten mi sulayacağız

Ayrıldı
    Nereden
    Giresun
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    12
    Hani bizler diatomitte ya da lav taşında hoya yetiştiriyoruz ya, çift kap yöntemi de kullanıyoruz ya, dış kapta bir miktar su bulundurmak zorundayız ya, işte aynı onun gibi bu sinek kapan bitkisini yetiştirirken saksının altında bir kap olacak ve o kapta sürekli su bulunacak

Çeşme suyu olmamasına dikkat edeceğiz. Yağmur suyu olabilir, klima atık suyu olabilir, saf su olabilir, hiç olmadı hazır şişe sular olabilir

Kullanıcı Raven - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) Toprak
    Nereden
    eskişehir - antalya
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    5
    Alıntı İklimsiz Rumuzlu Üyeden Alıntı Mesajı Göster
    Hani bizler diatomitte ya da lav taşında hoya yetiştiriyoruz ya, çift kap yöntemi de kullanıyoruz ya, dış kapta bir miktar su bulundurmak zorundayız ya, işte aynı onun gibi bu sinek kapan bitkisini yetiştirirken saksının altında bir kap olacak ve o kapta sürekli su bulunacak

Çeşme suyu olmamasına dikkat edeceğiz. Yağmur suyu olabilir, klima atık suyu olabilir, saf su olabilir, hiç olmadı hazır şişe sular olabilir

Droseralarınızı suladığınız gibi yani SN İklimsiz'in dediği şekilde olacak sulama. Saksı altlığında daima 2cm kadar su bulunacak, kışın ise sürekli su bulunması çürüme yapabilir bu yüzden altındaki su bittikçe ekleyebilirsiniz hatta su bittikten sonra bir kaç gün bekleyip az miktarda su koyabilirsiniz. Drosera bakımında yazdığım sulama kısmı neredeyse tamamen geçerlidir. Aynı yerde belirttiğim kullanılabilir (uygun) sular da aynen geçerlidir. Sn İklimsiz'in dediği "hiç olmadı hazır şişe sular olabilir" bölümüne maalesef katılmıyorum. Evet bazı suların ölçümleri uygun olabiliyor ama %99'unun uygun değil. Sadece 1-2 ay yada hafta bile bu suları kullanmış olsanız torfta mineral birikmesi olacağından bitkinizi riske atmış olursunuz. İlla ki bu sudan kullanacağım diyenler için en az riskli gördüğüm 2 su markası var. Birisi Kipa'da satılan "Kipa Su", diğeri de bir çok yerde bulabileceğiniz "Abant"marka su. Ama garanti veremem

Ayrıldı
    Nereden
    Ankara
    Beğen
    333
    Beğenilmiş
    244
    Tamam, ben de aynısını yapıyordum. Saf suyum var, ondan kullanıyorum. Ama 2-3 tanesini kahverengi görünce acaba çürütüyor muyum diye panik yapmıştım Sorun yok o zaman, teşekkürler

Nereden
    eskişehir - antalya
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    5
    Alıntı gülen melek Rumuzlu Üyeden Alıntı Mesajı Göster
    Tamam, ben de aynısını yapıyordum. Saf suyum var, ondan kullanıyorum. Ama 2-3 tanesini kahverengi görünce acaba çürütüyor muyum diye panik yapmıştım Sorun yok o zaman, teşekkürler
    Venüsler de diğer bitkilerde olduğu gibi eski yapraklarını döker daha doğrusu kurur eski yapraklar ve yenisi çıkar, bu yüzden yaprakların kuruması doğal sürecin bir parçası. Venüslerde önemli olan yeni yaprakların çıkmaya devam etmesi ve sağlıklı olmaları eğer yeni yapraklar çıkıyor ve sağlıklı ise sorun yok. Çürüme konusunda ise venüsler droseralar kadar dayanıklı değil Sonuçta soğanlı bitkiler sınıfında kendileri bu yüzden soğan kısmını aşırı sudan korumak gerek ortam ısısı+nemi önemli bu konuda yani bir gözünüz üstünde olsun venüsün venüslerde çürüme belirtisi yaprakların çıktığı orta kısmın kararmaya başlamasıdır. Umarım bu belirtiyi kimse yaşamaz

Ayrıldı
    Nereden
    Ankara
    Beğen
    333
    Beğenilmiş
    244
    Acaba iyi gidiyor muyuz ki

(Gönderi; Tapatalk ile)

Nereden
    eskişehir - antalya
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    5
    Maşallah gayet iyi görünüyor, seneye yazın daha formlu ve kırmızı olacaklardır. Güzel bakıyorsunuz etoburlara

Ayrıldı
    Nereden
    Ankara
    Beğen
    333
    Beğenilmiş
    244
    O kadar acemiyim ki bu konuda.... Siz bizi yönlendirmemiş olsanız, bunlar hayatta kalamazlardı kesinlikle. Sizin tavsiyelerinizle büyütebiliyorum yani
    Desteğiniz için teşekkür ediyorum

(Gönderi; Tapatalk ile)

Nereden
    eskişehir - antalya
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    5
    Alıntı gülen melek Rumuzlu Üyeden Alıntı Mesajı Göster
    O kadar acemiyim ki bu konuda.... Siz bizi yönlendirmemiş olsanız, bunlar hayatta kalamazlardı kesinlikle. Sizin tavsiyelerinizle büyütebiliyorum yani
    Desteğiniz için teşekkür ediyorum

(Gönderi; Tapatalk ile)
    Estağfurullah hepimiz birbirimize destek olmak için buradayız. Daha da büyüdüklerini görürüz inşallah.

Kullanıcı Toprak
    Nereden
    Aydın
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    0
    Selamlar,

Bende vft güncel resmini paylaşayım dedim. Temmuz ortasına kadar gelişimi çok güzel ilerliyordu ama sonra gelişimi yavaşladı, kapanları küçüldü. Sanırım aydının sıcağı bu bitkiye fazla geldi. (38-40 C civarı) Mevsim yüzünden direk güneşe hiç çıkarmadım. Sürekli güney cephesine bakan bir pencerede duruyor. Resimde sağ taraftaki iki kapan eski. Diğerleride gelişmiyor. Umarım sorun sadece sıcaklardır.

vft.jpg

Nereden
    eskişehir - antalya
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    5
    Sağlıklı görünüyor ama yer değiştirme yapıyorsanız değiştirmeyin, evet sıcaklık fazla biraz bu yüzden etkileyebilir. Çok sıcak olduğu zamanlar iyi havalandırma ve altındaki suyu biraz arttırabilirsiniz. Önemli olan yeni çıkan kapanların sağlıklı olması. Isı ve ışık değişimlerine karşı biraz hassaslar, bu yüzden ani değişim önermem. Seneye yaza daha formlu ve büyük kapanlar olacaktır

Kullanıcı Toprak
    Nereden
    Aydın
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    0
    Alıntı Raven Rumuzlu Üyeden Alıntı Mesajı Göster
    Sağlıklı görünüyor ama yer değiştirme yapıyorsanız değiştirmeyin, evet sıcaklık fazla biraz bu yüzden etkileyebilir. Çok sıcak olduğu zamanlar iyi havalandırma ve altındaki suyu biraz arttırabilirsiniz. Önemli olan yeni çıkan kapanların sağlıklı olması. Isı ve ışık değişimlerine karşı biraz hassaslar, bu yüzden ani değişim önermem. Seneye yaza daha formlu ve büyük kapanlar olacaktır
    aslına bakarsanız yerini hiç değiştirmiyorum, hatta saksısına bile dokunmuyorum Hepsi bu şekilde güney cepesine bakan bir pencerede duruyorlar. sadece akşamları pencereyi biraz açıp 2-3 saat havalandırıyorum.

a.jpg

Kullanıcı Toprak
    Nereden
    Aydın
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    0
    Sayın raven

Bitkiler için yapay ışıklandırma düşünüyorum. Şu adreste birkaç tane buldum ama seçim yapamadım http://www.magicplant.net/308-tasarruflu-ampuller Yardımcı olurmusunuz?

Nereden
    eskişehir - antalya
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    5
    Alıntı bigFreeze Rumuzlu Üyeden Alıntı Mesajı Göster
    Sayın raven

Bitkiler için yapay ışıklandırma düşünüyorum. Şu adreste birkaç tane buldum ama seçim yapamadım http://www.magicplant.net/308-tasarruflu-ampuller Yardımcı olurmusunuz?

Sadece yapay ışık mı düşünüyorsunuz yoksa yapay ışık +güneş mi?

Kullanıcı Toprak
    Nereden
    Aydın
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    0
    Sadece yapay ışık mı düşünüyorsunuz yoksa yapay ışık +güneş mi?
    direk güneş almayacak. Pencere kenarları çok soğuk olduğu için oraya koymak istemiyorum. Düşüncem aydınlık bir odaya koyup üzerinede destek olsun diye aydınlatma takmak. Yeterli olurmu bilmiyorum. Sizin öneriniz nedir bu konuda.

Philips in 250 w lık hp ve hps ampulleri var ama Wat değerleri çok yüksek geldi. Elektrikcileri dün baya bi dolaştım ama lümen değeri olarak Max 2500 değerli tasarruf lampülerinden vardı. Sanırım bu değerin 3 katı olması lazım.

Nereden
    eskişehir - antalya
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    5
    Alıntı bigFreeze Rumuzlu Üyeden Alıntı Mesajı Göster
    direk güneş almayacak. Pencere kenarları çok soğuk olduğu için oraya koymak istemiyorum. Düşüncem aydınlık bir odaya koyup üzerinede destek olsun diye aydınlatma takmak. Yeterli olurmu bilmiyorum. Sizin öneriniz nedir bu konuda.

Philips in 250 w lık hp ve hps ampulleri var ama Wat değerleri çok yüksek geldi. Elektrikcileri dün baya bi dolaştım ama lümen değeri olarak Max 2500 değerli tasarruf lampülerinden vardı. Sanırım bu değerin 3 katı olması lazım.

Benim tavsiyem, bitkileriniz pencere kenarında dursun pencere ile saksı arasına ince straforlardan koyabilirsiniz eğer çok soğuk ise.

Pencere kenarında yada aydınlık bir oda da zaten bir miktar gün ışığı alacağından öyle ayrıntılı bir ışığa gerek yok. Bulabildiğniz en yüksek lümenli tasarruflu ampül işinizi görür 2500'de olur. 6500k beyaz ışık 2500 lümen bir tasarruflu ampulü bitkilerinizin 30cm üzerine koymanız uygun olur.

Kullanıcı Toprak
    Nereden
    Aydın
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    0
    Benim tavsiyem, bitkileriniz pencere kenarında dursun pencere ile saksı arasına ince straforlardan koyabilirsiniz eğer çok soğuk ise.

Pencere kenarında yada aydınlık bir oda da zaten bir miktar gün ışığı alacağından öyle ayrıntılı bir ışığa gerek yok. Bulabildiğniz en yüksek lümenli tasarruflu ampül işinizi görür 2500'de olur. 6500k beyaz ışık 2500 lümen bir tasarruflu ampulü bitkilerinizin 30cm üzerine koymanız uygun olur.

Öneri için Teşekkürler. Son olarak sizden aldığım Royal red i kış uykusuna sokmam gerekiyormu?

Nereden
    eskişehir - antalya
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    5
    Evet royal red'i kış uykusuna sokmanız gerekir, sizin oralardarüzgardan korunaklı bir yerde balkonda falan dışarıda durabilir.

Kullanıcı Toprak
    Nereden
    Muğla
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    0
    Çok güzel bitki ya bu Tam fırlama işi. Alıp besleyeceğim evde ama korkudan alamadım gece ayaklanır da beni yer diye

Bu Konu İçin Etiketler