Etiketlenen üyelerin listesi

Toplam 13 adet sonuctan sayfa başı 1 ile 13 arası kadar sonuç gösteriliyor.
    Moderatör ayoruk81 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Düzce
    Beğen
    1.376
    Beğenilmiş
    594

Kullandığımız Gübreler üzerine Sohbet ve öneriler!

Herhangi bir bitki yetiştiren herkes bilir ki, bitkiler de diğer canlılar gibi besine ihtiyaçları vardır.

Bitkiler diğer canlılardan farklı olarak besinlerini hem topraktan, hem güneşten ve hem de havadan alırlar. Tabii ki topraktan alınan besinler tekrar toprağa kazandırılmazsa toprak verimsizleşir ve bitkiyi besleyemez.

Bu sebeble gerek çiçeklerimizde gerekse bahçelerimizde yetiştirdiğimiz sebze ve meyvelerimizde kullanmamız gereken gübre çeşitleri vardır. Bu konu başlığında herkes evinde veya bahçesinde kullandığı/kullanmak istediği gübreler hakkında görüşlerini belirtebileceği, tartışabileceği bir sohbetimiz olsun diye düşündüm.

Bu konu başlığında herkes kullandığı veya tavsiye edebileceği gübreler hakkında fikirlerini görüşlerini deneyimlerini paylaşabilir.
    Hiçbir İyilik Cezasız Kalmaz(Anonim)

Nereden
    Düzce
    Beğen
    1.376
    Beğenilmiş
    594
    Sizlerle ilk olarak şimdiye kadar hangi gübreleri ve ne gibi sonuçlar aldığımı paylaşayım.

Ben şimdiye kadar yanmış hayvan gübresi başta olmak üzere ve çoğunlukla da kimyevi gübre kullandım bahçemde. Kullandığım gübreler bugüne kadar her ne kadar verim artışını getirdiyse de hastalık ve zararlılardan bulunduğum yerin iklimi sebebi ile başedemedim.
    Bu yıl ilk defa internetten araştırırken organik bir gübre ile tanıştım. Hakkında çok araştırmalar da yaptım. Bu ürünün ilk versiyonu olan B5A hakkında hem pozitif ve hem de negatif birçok yorumunun yapılmış olmasına da şahit oldum. Herşeye rağmen dedim ki "ne çıkar bende bu ürünü alıp kullanayım bakalım" dedim ve satış bayisini aradım. Ancak B5A nın piyasadan kaldırılmış olması dolayısı ile onu bulamadım. Yanlız B5A yı üreten Türk firması onun yerine daha gelişmişi olan FN7 yi piyasaya sürmüş. Mart ayının başında bu ürünü aldım ve soğanlı çiçek türlerimde kullanmaya başladım. Hakikaten gözle görülür ve reddedilemez bir fark yaşadım/yaşıyorum. Özellikle dikkatimi çeken frezyalarım, sümbüllerim, nergislerim ve çiğdemlerim. Çiğdemlerimin soğanları son derece küçük olduklarından çok fazla çiçeklenme gösteremediler ama önceki yıllarla bu yıl karşılaştırdığımda yeşil yapraklarında olağanüstü bir gelişme gözlemledim. Zaten soğanlı türler de yapılan bakımın semeresi takip eden sene kendini gösterir. Şu an bu soğanlı türlerimin çok güzel ve iri soğanlar yaptıklarını tahmin ediyorum. Haziran sonu gibi bu soğanlı türlerimi topraktan çıkardığımda görsel olarak sizlerle paylaşmayı düşünüyorum.

Satıcı açıklamasına göre ve videolarına göre bu ürün bitkiye optimum beslenme yaptırdığından özellikle sebzelerde bir çok hastalığa karşı direnç sağlayarak hastalıklardan koruyor imiş. Uygulayan işletmelerden bir yerde yapılan röportaj videosunda hastalıklar için kullandıkları kimyasal ilaçlarını ve hemde diğer kimyasal gübre oranlarını 1/3 e düşürdüklerini ancak buna rağmen eskisine göre daha fazla mahsül aldıklarını beyan ediyorlar.

Nasip olursa bu ürünü bende şimdi sebzelerimde de kullanmayı hedefliyorum.

Kullanıcı Yeşim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) Toprak
    Beğen
    6
    Beğenilmiş
    29
    Sn ayoruk81 bence çiftlik gübresi sizin yazdığınız markaları ne takip edebildim nede alabildim o yüzden çiftlik gübresi diyorum gerçektende çok memnunum..

Nereden
    Düzce
    Beğen
    1.376
    Beğenilmiş
    594
    Yeşim hanım, tam yanmış çiftlik gübresine diyecek hiçbir sözüm olamaz. Ancak onu buralarda bulmak mümkün değil. Bizim buralarda insanlar çok bilinçsiz hareket ediyor. Çünkü çiftlik gübresini taze iken bahçeye döküyorlar. Bu sebeble de her türlü hastalık ve zararlının oluşumuna sebeb oluyor. Tazesini buralarda bulmak mümkün iken işte o tam yanmışını bulmak imkansız. Bu sebeble de ben çiftlik gübresini bahçeme sokmak istemiyorum. Hani bahçem büyük olsa 1 yıl öncesinden alıp korunaklı bir yere istifleyip yanmasını bekleyebilsem eyvallah. Ama bahçem küçük olduğundan buna da imkan yok. Bu sebeble ben bu yolu deniyorum.

Beğen
    6
    Beğenilmiş
    29
    Ben sizi eleştirmek için yazmadım. nerde yaşıyorsunuz bilemicem ancak civarda yakın köylerden yanmış gübre alabilirsiniz ben tanıdık bir besici var ondan alıcam benim bahçem olmadığı için 20 litrelik bir teneke gübre yetiyor, sizde bahçenizin ihtiyacı kadar bulabilirsiniz köylülerimiz iyilik sever insanlar size yardımcı olacaklardr.

Nereden
    Düzce
    Beğen
    1.376
    Beğenilmiş
    594
    Yeşim Hanım Ben zaten beni eleştirdiğinizi düşünmedim Burada zaten amacımız birbirimizi eleştirmek olmadığı gibi kırılacak alınacakta bir şey yok. Hepimiz birbirimiz ile bilgilerimizi deneyimlerimizi paylaşacağız ki doğru bilgilere ulaşalım. Yanlış anlaşıldıysam özür dilerim. Yanlız 1 teneke gübre bana yetmiyeceği gibi güvenilir bir yerden yanmış gübreyi de bulmam hakikaten çok zor.

Güvenilir yerden kastımı patates hastalık ve zararlıları konusunda 6 ve 8 nolu mesajlarda da belirttim.

Ben Düzce' de yaşıyorum. Bölgenin havası basık ve oldukça nemli olması hayvansal gübrelerin dezavantajları ile de birleşince insanın hakikaken birşey yetiştiresi gelmiyor. İşte o sebeble en azından çiftlik gübresinin dezavantajından kurtulup mümkün olduğunca daha az zirai ilaç kullanmayı tercih etmek zorundayım. Çünkü kaş yapmaya çalışırken göz çıkarmak istemiyorum

Nereden
    Düzce
    Beğen
    1.376
    Beğenilmiş
    594
    Arkadaşlar daha önce, Hoya (Mum Çiçeği) Zararlıları ile Mücadele... konusunda neem yağı ile birlikte satın aldığım "LİFEBAC NP" isimli mikrobiyal gübreyi ilk defa bugün az önce bahçemde ki soğanlı çiçeklerimde kullandım. Orada ki konu zararlılar ve hastalıklar ile ilgili olduğundan konuyu burada tartışmaya devam etmek istedim.

İlk defa kullandığım bu gübrenin işlevselliğini bilmem bunu zaman gösterecek ama, kokusundan dolayı pek tavsiye edemiyecem. Hele hele kapalı alanda ve evin içerisinde asla!!!

Bu tür söylemlerden rahatsız olup tiksinecek arkadaşlardan özür dileyerek söylüyorum. Tam bir lağım kokusu. Üstüne üstlük bahçe de uzun süredir kokusu devam ediyor. Bilginize

Beğen
    6
    Beğenilmiş
    29
    Zararlılar için baldıran otu ile mücadele nasılsonuç verir acep..

Nereden
    Düzce
    Beğen
    1.376
    Beğenilmiş
    594
    Yeşim Hanım, bu konu gübreler ile ilgili görüşlerimizin paylaşılması içindir Hastalık ve zararlılar hakkında ki çözüm yolları için değildir

Lütfen beni bağışlayın ama hastalık ve zararlılar için siz de Bitki Hastalıkları / Zararlıları ve Çözüm Yolları kategorisinde bir başlık açarsanız, eminim ki bu konuda bilgisi olan arkadaşlar sizinle bilgilerini paylaşacaklardır

Kullanıcı Toprak
    Nereden
    Amasya
    Beğen
    60
    Beğenilmiş
    26
    Bitkilere sıvı gübre atılmasını müteakiben 3 saat sonra yağmur yağdı. Gübrenin etkisi azalmış mıdır? Yakın zamanda yeniden sıvı gübre atmam gerekir mi?
    adneser (10-04-2016), ayoruk81 (11-04-2016) Bunu beğendi.

Nereden
    Düzce
    Beğen
    1.376
    Beğenilmiş
    594
    Hayır, bahçe de böyle bir durum olmaz. Ancak saksılı bitkilerde gübrenin akıp gitme durumu olabilir
    adneser (10-04-2016), mavi yeşil (11-04-2016) Bunu beğendi.

Kullanıcı Toprak
    Nereden
    Amasya
    Beğen
    60
    Beğenilmiş
    26
    Bakla bitkisi yaklaşık bir buçuk aydır çiçekten meyveye dönüşemediği için ZnPro gübre çözeltisi serpmiştim. Yapıştırıcı da kullandım. 3 saatlik zaman zarfında bitki alacağını almış mıdır? Toprağa aktığında da aynı şekilde fayda sağlar mı ?
    adneser (11-04-2016), ayoruk81 (11-04-2016) Bunu beğendi.

Nereden
    Düzce
    Beğen
    1.376
    Beğenilmiş
    594
    Hiç dert etmeyin. 3 saatlik süreç az bir süreç değildir. O da bir tarafa yapraklardan yıkanmış olsa bile toprağa akacaktır ki o gübreyi topraktan da alır. Zaten yaprak gübreleri 10-15 günde bir olmak üzere en az 3 defa tekrarlanması gerekir. 10-15 gün sonra tekrar atacağınıza göre hiç dert etmeyin
    mavi yeşil (12-04-2016) Bunu beğendi.