Etiketlenen üyelerin listesi

Toplam 10 adet sonuctan sayfa başı 1 ile 10 arası kadar sonuç gösteriliyor.
    Kullanıcı kaktus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) Toprak
    Nereden
    Adelaide
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    49

Çay Ağacı (Tea Tree) - Leptospermum Sınıfı

Leptospermum - Familya Myrtaceae
    Genel Adi: Cay Agaci 'teatrees'

peach-flowered-tea-tree-branch-1.jpg
    Fotograf
    Genel olarak Cay Agaci olarak adlandirilan bitki, Leptospermum Avustralya, Guney Dogu Asya (Malezya Yarimadasi, Sumatra, Borneo, Java, Filipinler, Sulawesi, Tayland, Flores, Guney Burma ve Yeni Gine gibi) ve Yeni Zelanda'ya yayilmistir. Her ne kadar, kumsal alanlardan yuksek dag tepelerine dek, degisik habitatlarda bulunsa da, genellikle islak veya donemsel olarak islak olan; asidik ve besin icerigi zayif substratlarda yetisirler.

Leptospermum, Myrtaceae ailesinin Leptospermoideae alt sinifinda yer alir ve su ana kadar bilinen 86 türü bulunmaktadir. Bu türlerin yaklasik 83 tanesini Avustralya'da bulunur ve bunlardan iki tanesi endemiktir. Leptospermum sinifi ilk olarak Johann Reinhold Forster ve oglu Johann Georg Adam Forster tarafindan bulunmustur; L.scoparium ismi ilk olarak 1776 yilinda yayinlanmistir.

Bu bitkiler sinif olarak, ilk kez 1866'da Avustralya Florasi'nda George Bentham tarafindan tanimlanmistir. Bentham 20 degisik turu tanimlamis ve yorumlarimda '.... turleri birbirlerinden ayirt etmenin zor oldugunu, turlerin siniflarindan kaynaklanan problematik dogalari yuzunden, kurutulmus orneklerden, turlere ait degisik karakteristik ozellikleri kesfetmenin zor oldugunu" belirtmistir. Suphesiz ki bu zorluklardan birisi de, Bentham'in Leptospermum sinifinda, su anda Homalospermum Schauer, Pericalymma olarak ayrilmis sinifa ait bitkileri de dahil etmis olmasidir.

Cay Agaci genel ismi, ilk gocmenlerin bu bitkinin bazi turlerinin yapraklarini kaynar suya atarak, cay yapmalarindan gelmektedir. Leptospermum'larin cogu, arzu edilir bahce bitkilerindendir. Buyukce cicekler 3 cm capa kadar ulasabilir, degisik toprak yapilari ve egimlere, zorlu sartlara dayaniklidir.

teabush.jpg
    Fotograf:Aime's Garden

Tohumdan veya celikten uretilmeleri kolaydir. Yillar icerisinde, ticari dolasima bazi kultivarlar yetistirilip eklenmistir. Bunlarin cogunun kokeni, Avustralya ve Yeni Zelanda'da yetisen L.scoparium'dan gelmektedir. Pek cok kultivar, Yeni Zelanda'da gelistirilmis ve buradan Amerika, Irlanda ve Ingiltere'deki seralara ulasmistir. Bu kadar efora karslik olarak, Avustralya turlerinden olusan hibritler buyume hizlari ve hastaliklara dayaniklik acisindan oldukca ustundur. Cok bilindigi uzere, pek cok L.sciparuim kultivarlari kabuklu bite karsi hassastir. Pek cok leptospermum bitkisi, sıkı ve kompakt buyume ozellikleri sebebi ile, cit bitkisi olarak tercih edilirler. Yeni dallar uzerinde beliren cicekler, kesme cicek olarak da kullanilabilir.
    101233.003.jpg
    Fotograf: Leptospermum scoparium

Yetistirilmesi yaygin olan leptospermum türleri:

Leptospermum amboinense
    Leptospermum arachnoides
    Leptospermum brachyandrum
    Leptospermum brevipes
    Leptospermum continentale
    Leptospermum coriaceum
    Leptospermum deuense
    Leptospermum epacridoideum
    Leptospermum 'Horizontalis'
    Leptospermum juniperinum
    Leptospermum laevigatum
    Leptospermum lanigerum
    Leptospermum liversidgei
    Leptospermum luehmannii
    Leptospermum macrocarpum
    Leptospermum madidum subsp. sativum
    Leptospermum minutifolium
    Leptospermum multicaule
    Leptospermum myrsinoides
    Leptospermum nitidum
    Leptospermum obovatum
    Leptospermum oligandrum
    Leptospermum parvifolium
    Leptospermum petersonii
    Leptospermum 'Pink Cascade'
    Leptospermum polygalifolium
    Leptospermum polygalifolium 'Pacific Beauty'
    Leptospermum purpurascens
    Leptospermum rotundifolium
    Leptospermum rotundifolium 'Julie Ann'
    Leptospermum scoparium
    Leptospermum sericeum
    Leptospermum speciosum
    Leptospermum spectabile
    Leptospermum spinescens
    Leptospermum squarrosum
    Leptospermum trinervium
    Leptospermum turbinatum
    Leptospermum variabile
    Leptospermum wooroonooran
    the EARTH HAS MUSIC, FOR THOSE WHO LISTEN...

Ayrıldı
    Nereden
    ------
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    10
    Eşimin çalışmaları sırasında elime geçen çay tohumlarını bir türlü filizlendiremedim. Tekrar deneyeceğim. Vermiş olduğunuz bilgiler çok güzel kendi adıma teşekkür ederim Sn Kaktüs.
    :mad

Nereden
    Adelaide
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    49
    Cay agaci tohumlari cok derinlere gömülmekten hoslanmiyor. Sadece toprak yüzeyine veya hemen altina dikilirse, ve uzeri naylon ile kapatalip sera yapilirsa hizlica cimleniyor. Bu arada Avustralya bitkilerinin cogu isli suyu seviyor. (Yanginlar cok yaygin, ve yangin bir nevi tetikleyici). Yaktiginiz bir parca odunun kulleri ile sulama yaparsaniz, cimlenmeyi tetikleyebilirsiniz.

Ayrıldı
    Nereden
    ------
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    10
    Bu süper bilgiler için çok teşekkür ederim Sn Kaktüs. Mutlaka deneyeceğim. Denemek isteyen arkadaşlara da gönderebilirim.

Ayrıldı
    Nereden
    -------
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    19
    Been. Evim zaten tohum bankası oldu. Bir tane daha deneyebilirim.

Kullanıcı Siyah_Lale - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) Toprak
    Nereden
    Almanya - Antalya
    Beğen
    640
    Beğenilmiş
    357
    Ilginc bir bitki, paylasim icin cok tesekkürler sevgili kaktus...

En son paylasmis oldugun resim bana hic yabanci gelmedi, cicekciler de gördügümü saniyorum. Ismini not alarak bir gezinti yapayim...

Cay agaci ile ilgili bir bilgimi de ben paylasayim, ayni bitki den bahsediyoruzdur insallah.Almanca da teebaumöl yani cayagaci yagi diye bir bitkisel ilac satiliyor. Üzerin de Avusturaya cayagaci yagi yaziyor.. Melaleuca Alternifolia yagi diye icerigin de var. 30 ml lik mini siseler de satilan bu ilac bir cok sey icin kullaniliyor. Biz bunu ilk dis ve dis eti problemleri icin 10 sene önce kullanmaya baslamistik. Tek sefer de gargara yapilacak miktarda suyun icine 3-4 damla koyarak yapabildiginiz kadar süre gargara yapiyorsunuz. Gargara dan sonra agiz su ile kesinlikle calkalanmiyor. Bir süre tükürügünüzü yutmuyorsunuz. Baska bir yöntem de dis macunu üstüne bir damla koyarak dislerinizi fircaliyorsunuz. Inanilmaz bir sey, dis agrilarini, dis eti problemlerini 2 ya da 3 sefer de yok ediyor.

Sac derisi problemlerin de kullanacaginiz sampuana 2-3 damla damlatarak saclarinizi yikadiginizda da bu problemlere de iyi geliyor.
    Böcek sokması, yara, sıyrık, akne, cilt enfeksiyonları, (ayak mantarı ve pamukçuk dahil) mantar enfeksiyonlari....
    Agiz ici problemleri, bademcik, bogaz, solunum yollari enfeksiyonlari, sinüzit tedavisin de...

Tek tek yazarsam,; Sivilce, her türlü Mantar problemleri, Sigil, Akne, Bit, Siyah noktalar, Hemeroid, Kepek, Kene, Cilt kasintilari, Sac dökülmesi, Cilt problemleri, Agiz kokusu, Akarlar, Sedef hastaligi, Dis eti promlemleri vs.. gidiyor. Her problem de kullanim sekli farklilik gösteriyor. Her derde deva bir ilac. Kullanim sekillerin de soru olursa yardimci olmaya calisirim...
    Beyaz Gülün Bile Gölgesi SiyahtIr

Nereden
    Adelaide
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    49
    Sevgili Siyah_Lale, bahsettigin Melaleuca alternifolia bitkisi de Tea Tree diye geciyor haklisin. Ikisi kuzenler diyebilirim... Iki ayri sinifa sahipler ama Avustralya bitkilerinin cogu gibi ayni aileye Myrtaceae ailesine aitler... Birbirlerine benzer ozellikleri cok...

Avustralya'nin hayvanlari kadar bitkileri de enteresan, taksonomistler hangi bitkiyi nereye koyayim konusunda cok sorun yasiyorlar, surekli degisiyor bilgiler.. Bir de genel isimler sasirtici oluyor. Mesela bu bitkilerin icinde bazi turler cay yapiminda kullanilinca hepsi cay agaci oluveriyor. Ancak Avustralya genelinde, tea tree diye adlandirilan sinif Leptospermumlar... Oysa ki piyasada Tea Tree Oil olarak satilan bitki Melaleuca alternitifolia...

Her iki sinifa ait bitkileri, Avustralya aborjinler sifa icin kullaniyorlar. "Bush Tucker" diye bir tanim var burada. Zorlu Avustralya kosullarinda, Aborijinlerin hayatta kalmakta kullandigi (gerek sifa amacli, gerek besin olarak) bitkiler. Cok ilginc seyler var cok. Beyaz insanlarin onlari medenilestirme (nedense bizden farkli olani medeni saymioruz!) calismasi sirasinda, ailelerinden koparilan aborijin cocuklarinin bir kisminin bu yazili olmayan ama icerigi sebebiyle essiz bir hazine sayilabilecek bilgilerle bagi kopmus durumda. Su anda artik ozgurluklerine kavusmus Aborijin topluluklari ise, artik beyaz insanla birseyler paylasmaya fazla meyilli degil. Diger saman toplumlarda oldugu gibi, dogayla ic ice, ona zarar vermeden bir butun olarak yasamayi basaran bir toplumun deneyimlerinden ogrenecek cok sey vardi oysa...

(Avustralya aborijinleri 40.000 yil once bu kitaya gelmisler. O gunden bugune varliklari ile neredeyse hic zarar vermemisler. Beyaz insan kitaya ayak basali 150-200 yil.. Onlarca bitki ve hayvanin nesli tukenmis, kitadaki dogal yasamin dengesini bozan bitki ve hayvanlar, kitayi istila etmis durumda. Cokusu geciktirmek icin, yeni yeni calismalar yapiliyor, o da hukumet butce saglar ise... Mevcut olarak bile yetersiz kalan calismalar eger sonlandirilirsa, nice enteresan hayvan, belki de amansiz hastaliklara dermen olabilecek nicek sifali bitki, daha ne ise yaradigini bile ogrenemeden yok olacak)

Ayrıldı
    Nereden
    -------
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    19
    Sevgili kaktüs, Aborijinlerle ilgili verdiğin bilgiler bana Marlo Morgan'ın Bir Çift Yürek romanını hatırlattı. Yıllar önce okumuştum. Avustralya yerlilerinin doğaya olan saygılarını yaşam tarzları ile nasıl bütünleştirdiklerini anlatmıştı yazar ve çok etkilenmiştim. Şimdiki bakış açımla bu kitabı tekrar okumam gerekir.

Nereden
    Adelaide
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    49
    Yillarca once o kitabi ben de okumustum... Belki de bu kitayi, henuz gormeden sevmemin baslica nedenlerinden biri, izledigim belgelesellerin yanisira o kitaptir... Yasanmis bir oyku mudur bilmiyorum ancak icinde gerceklik payinin bulundugunu dusundugum bir kitap. Buraya gelip, Aborjinlerin yasadiklari zorlu kosullarla birebir tanistiktan sonra onlari takdir etmemek mumkun degil... Her ne kadar, Avustralya gecmiste yaptiklari icin ozur dilemis ve bazi alanlari Aborjin topraklari olarak tanimlamis olsa da, bu topraklar en ic kesimlerde, en verimsiz ve kendilerinin kullanmayacagi, yasama elverisli olmayan alanlar... Outback denen cöl kisimlari... Bir kac kez outback'e gitme sansin buldum, cok enteresan bir yasam dongusu var, bizim bildigimiz alabildigine kum olan collerden degil kesinlikle... Evet sicak mi sicak, kurak, fazla bir bitki varmis gibi gorunmuyor. Ancak o kosullarda hayatta kalabilen canlilar var, aborjinler de buna dahil. Hangi bitkiyi, hangi kökü ne zaman yiyeceklerini biliyorlar. (bazi bitkilerin meyvesi olgunlasmadan yenirse, zehirli) Veya suyu nerede aramalari gerektigini biliyorlar. Gercekten cok ilginc, ogrenilesi bir hayatlari var... Belki bir gun...

Kullanıcı Toprak
    Nereden
    mersin
    Beğen
    6
    Beğenilmiş
    0
    Siyah_Lale evet bencede aynı şeyi düşünüyoruz. Bu ağacın özlerinden yağ elde ediliyor ve ben bir Türk firmasının ürünlerini kullanmıştım hala kullanmaktayım sedef akne egzama mantar ve nice soruna birebir etkili eczanelerde satılan tamamen organik çay ağacı yağı içerikli ürünler.