Etiketlenen üyelerin listesi

Toplam 10 adet sonuctan sayfa başı 1 ile 10 arası kadar sonuç gösteriliyor.
    Üst Yönetim Miss_Menas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Beğen
    2.836
    Beğenilmiş
    627

Orkideler / Besin Tercihi

Orkideler konusunda deneyim tecrübem fazla olmamakla beraber bakım konusunda besin tercihimi ve nasıl uygulama yaptığımı aktarmak istiyorum.
    Besini neye göre tercih yapmalıyım?
    Besini nasıl uygulamalıyım?
    O kadar çok soru var_ki Umarım Orkide bakımı konusunda uzman arkadaşlarımız bu iki soruma yanıt verirken kendi uygulamalarını ve deneyim tecrübelerini ve kullandıkları besin nelerdir nasıl ve ne şekilde besin verilir aktarırlarsa, benim gibi acemi bakım yapan birçok kişiye faydalı bilgi aktarmış olacaklardır.

Bilgi paylaşımında bulunacak Üyelerimize şimdiden Teşekkür ederim

Tanıdığım Orkide tutkunu bir bayan arkadaşım sadece 20*10*20 besini kullanıyor ve orkideleri herdaim bakımlı ve güzel hep çiçekli. Umarım bu bayan arkadaşım birgün forumumuza teşrif buyurur ve bizlerle tecrübelerini paylaşır. Misafir olarak ziyarette ise kendisi kim olduğunu anında bu mesajımdan anlar ve ben geldim diyede haber verir diye ümid ediyorum (İsmi bende kalsın taki kendisi bu kişi benim diyene kadar )

Nereden
    Antalya
    Beğen
    2.836
    Beğenilmiş
    627
    Son iki yıldır birkaç Orkideme kullandığım 4 farklı besini ve kullanım oranları.
    20*10*20+ iz element katkılı, 5 lt suya 1 tatlı kaşığı. Kök ve Yaprak gelişimi için.
    10*52*10+ iz element katkılı, 5 lt suya 1 tatlı kaşığı. Çiçeklenmeye teşvik için.
    Deniz yosunu granül besin, 5 lt suya 1,5 tatlı kaşığı . Fotosentez kök ve yaprak sağlığı için + çiçeğe teşvik.
    Sıvı ve toz yarasa gübresi, hangisini uygulamak isterseniz.
    Sıvı yarasa gübresi 5 lt suya 2 tatlı kaşığı. Eksik kalan organik besin takviyesi tüm gelişimini kök ve yaprakların sağlığı için.
    Toz Yarasa gübresi 5 lt suya 1 çay bardağı ilave yapıp iyice eritmeye çabalıyorum. Eksik kalan organik besin takviyesi tüm gelişimini kök ve yaprakların sağlığı için.

3 litrelik bir kabın içerisine döktüğüm besin karışımlı suyuna orkide saksısını daldırmadan önce duş aldırtıp tozlardan arınmasını ve orkide harcımızın çok fazla besin emilimini indirgiyorum. (Suyun kireç oranı oksalic asid ile çökertilmiş kullanıyorum veya kaynak suyu)
    Besinli suda beklettiğim saksılar için ortalama 3-5 dk bekletip başka bir kapda (Makarna süzgeci olabilir) fazla suyunu akıtmasını sağlarken saksının dışını da kağıt havluyla silip sonrasında yerine geri koyuyorum.
    Besinleri ayda bir defa kullanıyorum, diğer su isteğini gidermek için sık sık 2 günde bir defa saksı harç malzemesine su fısfıslaması yapıyorum. Yaz aylarında ise su isteği çok fazla artıyor, fısfıslamayı günde 2 defa yaptığımda oluyor.

Not: Her ay bu 4 besinden birisini sırayla kullanıp ayda bir besin olarak sıraya koydum.

Bu meşakatli uygulamanın başka kolay bir püf olayı varmı? Lütfen deneyim tecrübelerinizi paylaşmanızı rica ediyorum.
    Gerçekden çok yorucu oluyor, Orkide tutkunlarının yardımlarını bekliyorum.

Birkaç görsel uygulamalı bakım için, besin granül 20*10*20 bu aykı uyguladığım

1-SAM_3676.jpg

2-SAM_3677.jpg

3-SAM_3678.jpg

4-SAM_3681.jpg

Nereden
    Antalya
    Beğen
    2.836
    Beğenilmiş
    627
    Kullandığım besin tercihimde bir konuya değinmeyi unuttum, sıvı yarasa gübresi ve sıvı deniz yosunun kokusu biraz nahoş olup sıvı besin kullanımımda tercih etmediğimi ve kokuya karşı hassasiyeti olanlar için uygunsuz bir tercih olabilir.

Kullanıcı Toprak
    Nereden
    İstanbul
    Beğen
    1
    Beğenilmiş
    5
    Sayın Mis Menas,
    Orkideleriniz yeni sulandığından olsa gerek ıslak gözüküyor. Sulandıktan sonra saksı harcının iyice kurumasını sağlarsak daha sağlıklı orkidelerimiz olur. Sıcak havalarda nem ihtiyacının bir bölümünün yapraklardan sağlayabiliriz. Bence ne tür bitki olursa olsun doğal yollardan beslenmeli, siz çözümü bulmuşsunuz. Seyreltilmiş yarasa gübresi ve yosun gübresi on beş günlük aralarla değişimli olarak verirseniz iyi bir gelişim sağlayacağınıza eminim.

Nereden
    Antalya
    Beğen
    2.836
    Beğenilmiş
    627
    Sevgili Demirhindi,
    uzman görüşü ve değerlendirilmesi benim için ne kadar önemliydi anlatamam. Çok Teşekkür ederim tavsiyeleriniz için.
    Zorlandığım detay ise besin vermenin başka kolay bir formulü varmı? 15 gün arayla zaten besinli suya daldırıyorum ve suyunu iyice süzmesini sağladıktan sonra yerlerine yerleştiriyorum.
    Daldırma işlemi haricinde haftada 2 defa su püskürtüyorum, kireci alınmış su veya yağmur suyu.

Besini normal sulama kabıyla döktüğümde direk alt tabağına iniyor su ve bununda sakıncalı olduğu paylaşılıyor.
    Sorum şuki, benim kullandığım harçmı hatalı ? Yoksa farklı bir sulama yöntemi varmı?

Saksıları suya daldırmak çok yorucu çünkü

Kullanıcı Toprak
    Nereden
    İstanbul
    Beğen
    1
    Beğenilmiş
    5
    Sayın Miss Menas,
    Saksı harcınız çok küçük görünmüyor. Sulamada belediye suyu haricinde sulama imkanınız varsa ilk önce o suyla iyice sulayın sonra gübreli suyu üzerine ilave edin böylece daldırma derdinden kurtulmuş olursunuz.
    Miss_Menas  (23-07-2016) Bunu beğendi.
    Konu Demirhindi tarafından (30-09-2015 Saat 01:56 PM ) değiştirilmiştir.

Kullanıcı Toprak
    Nereden
    karaman
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    0
    Arkadaslar orkidemin turunu tam olarak bilmiyorum yardim bekliyorum

Moderatör adneser - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Alanya
    Beğen
    1.860
    Beğenilmiş
    517
    Alıntı huriş Rumuzlu Üyeden Alıntı Mesajı Göster
    Arkadaşlar orkidemin turunu tam olarak bilmiyorum yardim bekliyorum

Sn Huriş resim yüklemeden, kim, nasıl bilecek, orkidenizin cinsini...
    Miss_Menas  (23-07-2016), oğuz@benim_ciceklerim (19-06-2017) Bunu beğendi.

Ne kadar yaşlı olursan ol,
    Bu gün!!!
    Bir daha,
    Hiç olamayacağın kadar gençsin.

Kullanıcı Toprak
    Nereden
    zonguldak
    Beğen
    597
    Beğenilmiş
    82
    IMG_20170817_103610_209-600x800.jpg
    Bu orkidenin türünü bilen varmi acaba
    adneser (17-08-2017) Bunu beğendi.

Moderatör adneser - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Alanya
    Beğen
    1.860
    Beğenilmiş
    517
    Sn Oğuz orkideniz büyük bir ihtimalle kokulu Dendrobium Nobile cinsi.

Ne kadar yaşlı olursan ol,
    Bu gün!!!
    Bir daha,
    Hiç olamayacağın kadar gençsin.

Bu Konu İçin Etiketler