Etiketlenen üyelerin listesi

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 37 adet sonuctan sayfa başı 1 ile 20 arası kadar sonuç gösteriliyor.
    Kullanıcı Toprak
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    14

Köyönü Bahçe...

Köyönü Bahçe Düzenlemesi...

Bir kayası Ağaç gölgesi buldum, ümitlerim cebimde...
    Bir yıl bol,bir yıl kıt veriyor ama geri kalan ömrün son baharı, bir kayası ağacının gölgesinde geçeceğe benziyor...

Artık bir düzene koyma zamanı geldi. Dostlarla, koyu yeşil gölgesinde geldiğinde iki tek atmak, tavşan kanı çay demlemek ya da ömür boyu sürecek bir acı kahvenin hatırasını yaşamak, yaşatmak; bir geminin bir limana sığınma ve demir atmaya çalışma duygusu, biraz keyif biraz buruk yerleşir oldu iç mekan tasarımlarına...

Bahçe düzenleme (20).jpg

Bir planım var aslında ama küçük bir hayal _ ki gerçekleşmek üzere hanıma; '' bahçeyi düzenliyorum, gel'' dedim...

''Gelemem'' dedi...''hava soğuk''...

Bahçe düzenleme (22).jpg

Yakından baktım. Aslında dün İsmail bey (mrduran) ve arkadaşı gelmişlerdi. Erkek gözü ile baktık, baktık; bir de kadın gözü ile bakalım deyip olmayacak hayalin peşinden gidiyor gibiydik. İnsanın erkek olanının bir gözünün dişi olan gibi bakmasını_ ki ara sıra böyle olaydı ya.._ çok istedik...

Bahçe düzenleme (9).jpg

Bir kış geçen yatak odasından hoyalı bir bakış..

Bahçe düzenleme (10).jpg

Güneşin doğduğu; gölgesini Güneşe borçlu yerden bir bakış...

Bahçe düzenleme (13).jpg

Doğduğu ve gençlik yıllarını geçirdiği 27 yıllık işçilik hayatında hiç kopamadığı ve

Bahçe düzenleme (15).jpg

arkasına aldığı köyünden bir bakış...

Bahçe düzenleme (17).jpg

Üç yan duvar olmalı, 50 cm yüksek gibi, taştan örülmüş ama içi boş, bir şeyler dikilmeli, belki çiçekler; ama ne nasıl mutlaka kadın gözü görmeli, eli değmeli...

Bahçe düzenleme (19).jpg

Bahçeye giriş, bir gönüle giriş gibi olmalı; sorgusuz sualsiz...

Ve küreğin sapına yapışmalı...
    Konu Halil Önen tarafından (10-03-2014 Saat 03:01 PM ) değiştirilmiştir.

Kullanıcı Siyah_Lale - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) Toprak
    Nereden
    Almanya - Antalya
    Beğen
    640
    Beğenilmiş
    357
    Hem duygulandim, hem meraklandim hem de neresine bir el atsam da neler diksek diye heveslendim.
    Küregin sapina yapistim bile haberiniz ola...

Öncelikle sizin icin cok kiymetli oldugunu düsündügüm bahcenizi bizlerle paylastiginiz icin tesekkkürler ederim Halil bey... Sayfaniz hayirli, yeni düzeniniz ugurlu olur insallah. Siz den ögrenecegimiz cok sey olduguna inaniyorum. Bildigim bir konu oldugun da, dilimin döndügünce ve bilgim dahilin de size yardimci olabilirsem ne mutlu bana. Lütfen gelismeleri bolca fotograflayin. Bahcenizin yakin takipcisi olacagim, saygilr, sevgiler...

Kullanıcı Toprak
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    14
    Alıntı Siyah_Lale Rumuzlu Üyeden Alıntı Mesajı Göster
    Hem duygulandim, hem meraklandim hem de neresine bir el atsam da neler diksek diye heveslendim.
    Küregin sapina yapistim bile haberiniz ola...
    Teşekkürler n. Siyan_Lale; hoş geldiniz. Kenar duvar içlerine bazı çiçekler düşünüyorum. Elimdeki hangi çiçekler ve uygun mu diye; taştan duvar örme işini bitirdiğimde yazacağım. Yardımlarınız için şimdiden çok sağ olur...

Kullanıcı Toprak
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    14
    Yamulduk mu Midas?..

IMAG0001.jpg

Hangi tarafa?..

IMAG0002.jpg

''Bu tarafa doğru yamuluyorsun. Bir de ip gerdin yine de yamuk döşüyorsun taşları. Şimdi elime küreyin sapını alacağım'' dedi...
    ''Hadi canım o kadar hata kadı kızında da olur'' dedim...
    ''Sanki kadı kızı görmüş gibi'' dedi...:shock

IMAG0001.jpg

Acıktım...
    Öğle yemeğini unutmuşum. Önceki kuru börülce kalmıştı. Kendime mükafat vereyim. Şöyle bol zeytin yağlı ve bol nar ekşili...
    İçine küçük küçük kuru soğan da doğradım mı, tamamdır...
    Yarı ekmeği yuvaladım. Akşam yemeğinin de üstüne yatacak gibiyim...
    Midas'a da yarım ekmek yeter şimdilik. Ama önce ben yemeğimi yemeliyim. Çünkü atalarından aldığı genlere göre lider beslenir. O bekleyecek. Öyle paçaya patiyle dokunma, masum masum bakma hallerini yemem...Yoksa Miss'in Şirin'i gibi; seni eve bıraktığımda ortalığı darmadağın edersin; kendi lider sanıp...
    Konu Halil Önen tarafından (10-03-2014 Saat 06:01 PM ) değiştirilmiştir.

Ayrıldı
    Nereden
    -------
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    19
    Halil bey, anlatımınız ve uslubunuz harika. Sanki bir hikaye yazarı yazmış gibi. Öyle okudum. Yüreğinize ve beyninize sağlık.

Üst Yönetim Miss_Menas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Beğen
    2.840
    Beğenilmiş
    625
    Halil bey merhabalar,
    keyifle mesajlarınızı okumaktayım, görseller deseniz keza yapıştım ekrana bilgi ve tecrübe ne yakalayabilirim yazmadığınızdan artakalanı zaten görseller tamamlıyor.

İyiki hayatımızda bu candostlarımız var, Midas gibi Şirin gibi. Müthiş bir keyif diyebileceğim sunumuza eşlik görseller.

Şimdi çok merak ettim, o taşları nereye ve ne için döşemekteniz? 2 defa geldim Bahçenizi ve Evinizi biliyorum, Köyünüzü yeterince gezemesemde aşinalığım var.

Kaldırım taşları yürüyüş yolumu olacak sadece, yoksa yürüyüş yoluna çardakmı yapılacak cidden merakta kaldım.
    Kaysı ağacının gölgesi diye ufakta olsa ipucu vermişsiniz. Yoksa kaysı ağacının gölgesine çok değer verdiğiniz Sizi ziyaret eden Dostlara misafir gölgelikmi?
    Offff ne çok soru soracağım var lakin bekleyip görmek daha güzel olacak gibime geliyor.

Bu arada yatak odanızın pencere manzarısından ziyade, manzaraya eşlik eden saksılar gözümden kaçmadı. Ciddi anlamda dikkatimi çekti, kaldırım taşları kadar veyahut pratik sera yapımı kadar birarada ilginç ve Tebrikler diyorum.

Benim gibi bir işi ustadan beklemiyorsunuz, kendinizin başarısı vede Mekanınızın herküşesinde kendi eserinize imza atıyorsunuz.

Tek kelimeyle Mükemmel diyebilirim.:gok :begen

Kazma kürek kapıp birşeyler başaramam lakin orda olsaydım başarabilecekmişçesine heyacanla işin ucundan mutlaka yakalardım.

Kolay gelsin derken merakla gelişmeleride bekliyorum...

Kullanıcı Toprak
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    14
    Alıntı edelvays58 Rumuzlu Üyeden Alıntı Mesajı Göster
    Halil bey, anlatımınız ve uslubunuz harika. Sanki bir hikaye yazarı yazmış gibi. Öyle okudum. Yüreğinize ve beyninize sağlık.
    Teşekkürler Sn. edelvays58, bazen Midas'la konuşuruz. Sohbet ederiz. Yanış anlaşılmasın, siz dostlarım var; biliyorum. Burada da dostlarım var sık sık gelirler. Dün bir arkadaş gelmiş pencereden bakmış. İçeride misafir sanıp sessize gitmiş...

''Misafirin vardı, sohbet ediyordunuz, içeri girmedim'' dedi...

''Midas'dı o'' dedim...
    ''O köpek bir gün konuşur, kahveye çay içmeye gelirse hiç şaşırmam'' demişti...
    Güzel şeyler yapıyorsunuz sizin de emeğinize ve yüreğinize sağlık...

Kullanıcı Toprak
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    14
    Alıntı Miss_Menas Rumuzlu Üyeden Alıntı Mesajı Göster
    İyiki hayatımızda bu candostlarımız var, Midas gibi Şirin gibi. Müthiş bir keyif diyebileceğim sunumuza eşlik görseller.

Şimdi çok merak ettim, o taşları nereye ve ne için döşemekteniz? 2 defa geldim Bahçenizi ve Evinizi biliyorum, Köyünüzü yeterince gezemesemde aşinalığım var.
    Midas'la bozuşacak gibiyiz. Dün eldivenimin birini saklamış. Buldum. Ama bu gün bulamadım. Bir yere gömüyor ama, söylemiyor. Onu eldivenle sevdim bir kaç kere ya ondan yapıyor olmalı. Belki de yaşlanmaya başladın bu kadar çalışma diyordur. Zaten öyle feylezof gibi bakışlarından şüpheleniyorum ya...

Kayası ağacının gölgesinde geçiyor bir bahar bir yazımız. Öğle sıcağı bastığında altına bir kanepe atıp şekerleme yapıyorum. Tam karşıda köy kahvesinde arkadaşlar yattığımı görünce hemen telefon ediyorlar. ''Haydii kareye bir kişi'' diye güzellik uykusuna su katıyorlar. Bu yıl o tarafı bir sarılıcı ile kapatmayı düşünüyorum..

Kayası ağcının 5 m ye 7 m. gibi altını bu taşlarla öreceğim. Köyden yana ve doğudan yana 'L' şeklinde taş duvar yapmayı düşünüyorum. İçi 50cm gibi genişlikte boşluk olsun istiyorum. İçine biraz toprak ile kompost doldurup çiçekler bu sarkan çiçekler olabilir ya da kaktüs benzeri şeyler dikebilirim. Ayrıca duvarın boyu 50 cm yüksekte olmalı ve iç taraftan üzerine oturabilmeliyiz diye düşünüyorum...

Bahçe düzenleme (23).jpg

Keşke daha yakın olabilsek ve birbirimize yadım edebilseydik. Kız kardeşim Ayşe ve Sevgili Selis ile size gelip iki gün kalmıştık. Çok keyifliydi sizlerle bir şeyler yapabilmek...

IMAG0024.jpg

Galiba yaşadığımız Dünya'da her güzel şeyin yerini bir şey tutuyor ama candan dostların yerini hiçbir şey doldurmuyor..
    .

Kullanıcı Toprak
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    14
    Ve mola zamanı...

IMAG0007.jpg

Adaçayı, kekik, karabaş otu, kuru mercanköşk ve kuru limon kabuğundan bitki çayı zamanı... Ve yanında bir tutam zehir.. :islik

İki günüdür galiba bir şeye benzemeye başladı. Bir de çayımı kahvemi yapan olsaydı diyeceğim ama emek verilince de güzel olmuyor değil...

Bu gün taşları döşeme işini bitirmeliyim. Taşları köyden kamyonetle getiriyorum ve hemen diziyorum. Bu zamanını alıyor. Yarın Aliağa Avcılar ve Atıcılar Derneğinin ağaçlandırma çalışmasına katılacağım; ne kadar ava zaman ayıramasam da üyesi olduğum bu derneğin böyle güzel çalışmalarını organize ediyor ve katılıyorum. Biraz da Toprak Ana için bir şeyler yapıyor olmanın keyfi insana huzur ve yaşama sevinci veriyor...

Toprak Ana ve ağaçın; kendi düşüncelerimizin şahitliğini yaptığına inanıyorum...

Kullanıcı kaktus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) Toprak
    Nereden
    Adelaide
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    49
    Anlatimin siirselligi, fotografligin sicakligi ile kendimi bir anda o bahcede buldum... Mesafelerin onemi yok kimi zaman, ictenlik zaman, mesafe tanimiyor bence.... Buradan adim adim bahcenizin bir cennete donusmesini izleyecegiz gibime geliyor..

Hem nasil olmasin, islerin basinda cok yakindan denetleyen bir takipciniz var, tum fotograflarda gorevini aksatmadan yaparken goruyoruz kendisini... :kopek
    the EARTH HAS MUSIC, FOR THOSE WHO LISTEN...

Kullanıcı Toprak
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    14
    Alıntı kaktus Rumuzlu Üyeden Alıntı Mesajı Göster
    ...

Hem nasil olmasin, islerin basinda cok yakindan denetleyen bir takipciniz var, tum fotograflarda gorevini aksatmadan yaparken goruyoruz kendisini... :kop
    Evet her ne yapıyorsam başımda; spaniel cocker köpekler küçük bahçeler için çok ideal. Avcı olmalarının yanında tam bir bekçilik görevleri üstleniyorlar. Taksiye ya da kamyonete en ön koltukta oturuyor. Hanım arkada... Arabanın içine girdiğinde kimseyi tanımıyor. Onu çok seven hanım ve kızımı bile arabaya dokundurmuyor.Eee öyle alıştırıldı...

IMAG0001.jpg

Artık yolculuk zamanı. Arakalar (bezelye) olmaya başladı. Bir yemeklik pilavın yanında iyi gider. Hasat zamanı...

IMAG0005.jpg

İri bezelyeler ki biz hep araka diyoruz daha tam dişlenmediler. Bir avuç da olsa tadına bakmak keyifli olacak gibi duruyor...

IMAG0002.jpg

Biraz dere otu toplamalıyım. Araka yemeği piştiğinde üzerine kıyılmış olarak atılacak...

IMAG0016.jpg

En iyisi biraz soğan biraz pırasa da toplayayım. Yeşil soğan araka yemeğine de konacak...

Ertesi gün...

ege yem (1).jpg

Arkalar yemeğe hazırlanıyor. İri dişlim olanların içi yani daneleri çıkarılıyor. Taze olanların kılcığı ile birlikte iç kabuğu da çıkarılıyor...

arakyem (3).jpg

Taze soğan önce biraz kavrulur sonra saça ilave edilir. Küçük dilimlenmiş patates ilave edilir. Sonra arkalar dökülür ve yeterli su ilave edilerek pişirilir...

Yanında pilav olmaza olmalarındandır...

Afiyet olsun...
    Konu Halil Önen tarafından (13-03-2014 Saat 10:01 PM ) değiştirilmiştir.

Kullanıcı Siyah_Lale - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) Toprak
    Nereden
    Almanya - Antalya
    Beğen
    640
    Beğenilmiş
    357
    Harikasiniz Halil bey, cok iyi gidiyor... :begen

Son eklediginiz resim de Midas in arkasini döndügü bitki bakla mi acaba? Hani sarimsakli yogurtla harika salatasi olan, bol dere otlu yemegi, kartlamis dislerinin tuza banip yendigi...

Yok, yok degildir...
    Beyaz Gülün Bile Gölgesi SiyahtIr

Kullanıcı kaktus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) Toprak
    Nereden
    Adelaide
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    49
    Harikasiniz Halil bey, cok iyi gidiyor... :thumbs

Son eklediginiz resim de Midas in arkasini döndügü bitki bakla mi acaba? Hani sarimsakli yogurtla harika salatasi olan, bol dere otlu yemegi, kartlamis dislerinin tuza banip yendigi...

Yok, yok degildir...
    Yazmadan edemedim... Siz de boyle lezzetleri ozluyorsunuz degil mi sevgili siyah-lale? uzakta olmanin en kotu yanu
    the EARTH HAS MUSIC, FOR THOSE WHO LISTEN...

Kullanıcı Toprak
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    14
    ...

Yok, yok degildir...

baklaa (5).jpg

Evet bakla. Sakız Bakla...
    Anlattığınız şekilde bakla yemeğini de çok seviyoruz...

Alıntı kaktus Rumuzlu Üyeden Alıntı Mesajı Göster
    Yazmadan edemedim... Siz de boyle lezzetleri ozluyorsunuz degil mi sevgili siyah-lale? uzakta olmanin en kotu yanu
    Bakla çapası yapılmayan ve kimyasal ilaçları kullanma ihtiyacı pek göstermeden yetiştirilmesi oldukça kolay bir sebzelerimizden biri...

Taze iken dalından koparılıp içi çıkarılıp, iç kabuğu soyulup bir kaç tane çiğ yemeği de seviyorum...

IMAG0024 (Kopyala) (2).JPG

Baklanın içlerini de çıkarıp, pişirip içine zeytin yağı ve nar ekşi ya da limon ilave edip ekmeği bandırarak yemek buralarda gelenek gibi bir şey. Benim de çok sevdiğim ve yapması çok kolay hatta tek başına yenebilen bir ege yemeklerinden...

IMAG0003 (Kopyala) (2).JPG

Ayrıldı
    Nereden
    ------
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    34
    Halil bey, anlatımlarınız, resimleyerek uygulamalarınız ve sonunda yemek pişirmeyide yapıyorsunuz ya helal olsun size. Havalar iyi gittiğinden baklayı erken yiyorsunuz afiyet olsun.

Nereden
    Antalya
    Beğen
    2.840
    Beğenilmiş
    625
    Oldumu bu şimdi sabah sabah o bakla tabağını elime geçseydi diye düşünürken ağzım sulandı midem gurladı.:sas

Halil bey,
    ellerinize sağlık yemekler enfes görünüyor. Salt bakla yemek için bile gelirim bak köyünüze

Buzdolabının kapısını açayım bu iştahı ne dindirir bakınayım.:kizgin

Nereden
    Antalya
    Beğen
    2.840
    Beğenilmiş
    625
    Cumartesi günleri Gökova'nın Pazar kurulduğu gündür. Bu gün pazar yerinde çekirdekli bakla aradım, maalesef nisan ayının ortasına doğru çekirdekli bakla olur dediler.
    Bir an kuru çekirdek baklamı alıp pişirsem diye düşünürken vazgeçtim.

Bu saatte bile hala yine yutkunuyorum

Nisan-Mayıs arası bol miktarda alıp şoklamakta fayda var. Önlem olsun Halil bey ne yapar eder eylülde bakla yiyorum der taze bakla hemde. Bu defa nasılsa var ya şoklanmış anında pişir ye yaparız

Kullanıcı Toprak
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    14
    Alıntı Kadriş Rumuzlu Üyeden Alıntı Mesajı Göster
    Halil bey, anlatımlarınız, resimleyerek uygulamalarınız ve sonunda yemek pişirmeyide yapıyorsunuz ya helal olsun size. Havalar iyi gittiğinden baklayı erken yiyorsunuz afiyet olsun.
    Teşekkürler Kadriye hanım. Yemek yapmayı bilmiyorum aslında. Otları yoluyor, bazen haşlıyor bazen de kavurup tüketmesi hoşuma gidiyor; tabii buna yemek yapmak denirse...

Bakla kış sebzesi soğuklardan fazla etkilenmiyor. İyi bakılırsa uzun süre bakla veriyor...

baklaa (4).jpg

Bunlar sakız bakla. Biraz sık diktim ve boyları çok uzadı. Daha fazla uzamasını istemiyor ve baklaya yatmasını istiyorum. Daha çok verimli olmalı. Bunun için baklaların uç kısımlarını yani çiçekten sonrasını elimle kopardım. Fazla boya gitmemeli...
    Konu Halil Önen tarafından (16-03-2014 Saat 11:40 AM ) değiştirilmiştir.

Kullanıcı Toprak
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    14
    Alıntı Miss_Menas Rumuzlu Üyeden Alıntı Mesajı Göster
    ...

Nisan-Mayıs arası bol miktarda alıp şoklamakta fayda var. Önlem olsun Halil bey ne yapar eder eylülde bakla yiyorum der taze bakla hemde. Bu defa nasılsa var ya şoklanmış anında pişir ye yaparız

Evet şoklama işini yapıyor ve kış aylarında da pişirip yiyoruz...

Bu yıl Eylülden sonrasına kadar bakla yiyebiliriz...

morbak (2).jpg

Çünkü daha yeni ektiklerim de çıkmaya başladı. Bunlar mor bakla. Her sefer bir yemelik versin yeter...

(aslında sen Midas'a bakıyorsun... Bu onun uykulu hali değil, filozofça bakışı...)

morbak (1).jpg

Mor bakla...

morbakla (3).jpg

Ve tohumu...

Moderatör adneser - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Alanya
    Beğen
    1.882
    Beğenilmiş
    522
    Alıntı Halil Önen Rumuzlu Üyeden Alıntı Mesajı Göster

Merhaba Halil bey börülce piyazda güzel olmuştur sanırım afiyet olsun.

Saygı ve sevgiler

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu