Etiketlenen üyelerin listesi

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 22 adet sonuctan sayfa başı 1 ile 20 arası kadar sonuç gösteriliyor.
    Kullanıcı hakiiki 06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) Toprak
    Nereden
    ankara
    Beğen
    9
    Beğenilmiş
    38

Ananas yetiştiriciliği

Konu açmayı çok sevmiyorum ve iddialı geliyor ama bazı şeyleri paylaşmak gerekiyor sanırım..

Ananas denemelerinizi ve sonuçlarınızı bekliyoruz..

Ananasım kendi yetiştirdiğim bir bitki.. Malum meyvenin başındaki bitki kısmı burularak çıkarıldı ve suda köklendirilmeden dikildi. Köklenmesini bekleyemedim ve köklendirici sıvı kullandım. Şu an dikimden itibaren yaklaşık 5 aylık..

Ayrıldı
    Nereden
    Ankara
    Beğen
    333
    Beğenilmiş
    244
    2 kere deneyip başaramayınca 3.yü denemek istemedim açıkçası

Görüntüler gayet güzel geliştiğini gösteriyor.
    Peki hiç araştırdınız mı acaba, ülkemizde bu şekilde yetiştirip de meyve alabilen var mı

Nereden
    ankara
    Beğen
    9
    Beğenilmiş
    38
    Çok fazla araştırmadım ama ananasgiller bu şekilde meyve verebilselerde bu meyveler çok büyük olmuyor. Bildiğim kadarıyla ananasgiller familyasına bizlerin yakından bildiği acmea ve guzmania gibi türlerde giriyor. Bu bitkiler ev ortamında yetişip çiçek verebiliyorsa ben ananasımdan da böyle bir performans bekliyorum.

Bende birkaç kez denedim ama bu son denememde ananas kafasındaki bitkide kök gelşimleri görmemin etkisi oldu. Bazı ananslarda bitki kısmının dibinde kök gelişimleri olabiliyor. Satın alınmadan alt yaprakların altı incelenerek ananas seçimi yapılabilir. İyi sonu alınmasına katkı sağlayacaktır.

Yazımda da dediğim gibi köklendirici de kullandım. Bir yapı markette de ananası olan gelişkin bitkiler görmüştüm. Olmaz değil, denemekte yarar var.

Gelişmeleri paylaşmaya devam edeceğim.

Nereden
    ankara
    Beğen
    9
    Beğenilmiş
    38
    acmea ve guzmani örnekleri.. resimler netten alıntıdır..
    Eklenen Resimler Eklenen Resimler
    • Dosya tipi: jpg 6.jpg (4,6 KB (Kilobyte), 47 Kez İndirilmiş)
    • Dosya tipi: jpg 2.jpg (3,9 KB (Kilobyte), 47 Kez İndirilmiş)
    • Dosya tipi: jpg 1.jpg (2,5 KB (Kilobyte), 47 Kez İndirilmiş)

Kullanıcı NukrO - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) Toprak
    Nereden
    Aydın
    Beğen
    131
    Beğenilmiş
    79
    Bende daha önce bir kere denemiş ve başaramamıştım. Bunu görünce tekrar heveslendim. İyi durumda ananas aramaya başlamak farz oldu şimdi

Nereden
    ankara
    Beğen
    9
    Beğenilmiş
    38
    Çok tavsiye ederim Nukro, diğer bitkiler gibi değil. Tuttuğunu görmek başka bir duygu. Düşünsenize elmanın sapını dikiyorsunuz ağaç oluyor ya da bildiğimiz herhangi bir meyveyi : ) ne tuhaf değil mi?

Ben şu an küçük saksıya diktiğim için pişman oldum, ne yapsam bilemedim. Saksı değiştirsem onu kaybeder miyim acaba, ya da sonbaharı mı beklemeli.

Fikirlerinizi bekliyorum.
    Konu cezalı üye tarafından (20-07-2014 Saat 01:08 AM ) değiştirilmiştir. Sebep: Facia düzeltildi :)

Nereden
    ankara
    Beğen
    9
    Beğenilmiş
    38
    ''Çok tavsiye ederim Nukro, diğer bitkiler gibi değil'' olacaktı ama şu an yukarıda bir facia var.. ;(

Resmen klavye özürlüyüm .

Ayrıldı
    Nereden
    ------
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    9
    Sn hakiiki06 tebrik ediyorum. Sayısını hatırlamadığım kadar çok denenmem olmasına rağmen mümkün olmadı yaşatmak. Bence hiç ellemeyin gayet güzel saksısı. Gördüklerimin çoğu daha küçük saksılarda idi.

Nereden
    ankara
    Beğen
    9
    Beğenilmiş
    38
    Teşekkür ederim Türkan Hanım, haklısınız dokunmayacağım..

Kullanıcı kaktus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) Toprak
    Nereden
    Adelaide
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    49
    Benim de kendimce bir ananas denemem var.... Bunu gorunce dikkatimi cekti.... Pazardan aldigim ustu yaprakli ananasi, yapraklarin altindan, etinden biraz alacak sekilde gelisiguzel kestim ve dogrudan bahcemdeki ciceklige diktim. Bu ananasin tuttugunu gorunce yaklasik 6-7 ay sonra, gene yaprakli denk geldigim bir ananasa da ayni seyi yaptim. Ilk dikim yaptigim ananas, bir yaz, bir sonbahar, bir kis gecirdi bahcede, simdi bahari yasiyor... Yapraklar oldukca canli guzel gorunuyor ama ciceklenme vs yok... Digeri de bir sonbahar, bir kis gecirdi onun da yapraklari her gecen gun guzellesiyor... Bakalim ne olacak... Bu sekilde dikilen ananaslarin meyve vermesinin 2 yil kadar oldugunu duymustum ne kadar dogru bilemiyorum. Ama yesil yesil duruyor olmalari bile hosuma gidiyor
    the EARTH HAS MUSIC, FOR THOSE WHO LISTEN...

Nereden
    ankara
    Beğen
    9
    Beğenilmiş
    38
    Ananas in son hali ve gelişmeleri çok yakında ..

Nereden
    ankara
    Beğen
    9
    Beğenilmiş
    38
    Işte son halimiz.. Kolaj..

2015-06-11 19.06.51.jpg

2015-06-11 19.07.54.jpg

Kullanıcı Toprak
    Nereden
    Adana
    Beğen
    157
    Beğenilmiş
    87
    Bir Hocanın slaytından kopyaladım.
    Sürgün: Ananas bitkisinde farklı sürgün formları bulunmaktadır. Bu sürgünler vejetatif çoğaltım materyali olarak kullanılmaktadır.
    1. Taç (Crown) denilen meyvenin tepe kısmında oluşan kısa gövdeli ve yapraklı sürgünler bulunmaktadır. Yaygın kullanımı bulunmamaktadır. Çünkü bu sürgünler dikimden 24 ay sonra meyve oluşturmaktadır.
    2. Bazı sürgünler (slip) meyvenin alt kısmında, çiçek sapı üzerinde grup halinde oluşmaktadır. Vejetatif çoğaltım da yaygın kullanılmaktadır. Bu sürgünler dikimden 14-16 ay içerisinde meyve oluşturmaktadır.
    3. Yan sürgünler (side) ise gövdenin üst kısımlarından çıkmaktadır. Bu sürgünlerde dikimden sonra 18-20 ay içerisinde meyve oluşturmaktadır.
    4. Kök sürgünleri (ratoon) ise gövdenin toprak kısmına yakın yerden çıkan sürgünlerdir. Çoğaltımda kullanıldığı zaman dikimden sonra 12-14 ay içerisinde meyve oluşturmaktadır.
    • Dosya tipi: jpg an.JPG (15,5 KB (Kilobyte), 7 Kez İndirilmiş)

Kullanıcı Toprak
    Nereden
    Adana
    Beğen
    157
    Beğenilmiş
    87
    Ekolojik istekleri:
    Ananas tropik veya tropik iklime yakın 300 Kuzey ve 250 Güney arasındaki düşük yükseltilerde yetiştirilebilen bir bitkidir. Tropik iklim bitkisi olmasına rağmen sıcak subtropik iklim koşullarına da adapte olabilmektedir. Büyüme için ideal sıcaklık 28 – 30 0C’dir. Meyve bağlama döneminde en iyi kalite 22-24 0C’de elde edilmektedir. 20-21 0C’ye kadar olan düşük sıcaklık ile 32-33 0C’nin üstündeki sıcaklık değerleri iyi üretim değerleri sağlamaktadır. Hava sıcaklığı 20 0C’nin altına düştüğünde minerallerin emilimi zayıflar, metabolitlerin taşınımı durur. Hava sıcaklığı 15 0C’ye düştüğünde ise bitki büyümesi ciddi şekilde gerilemektedir. Sonuçta ananas yetiştiriciliğinde gündüz 28-30 0C arası, gece 20 0C istenen ideal sıcaklık değerleridir. Tropik bölgelerden subtropik iklim veya subtropik iklime benzer tropik bölgelerde meyve iriliğinde azalma, asitlikte yükselme ve kuru madde de azalma meydana gelebilmektedir.Soğuk ve sıcak arasındaki sıcaklık farkının belirgin olduğu subtropikal bölgelerde, düşük sıcaklık döneminde oluşan çiçek salkımında az çiçek oluşur, ancak sıcaklıkla birlikte olgunlaşan meyve lezzetli ve kokuludur. Aksine sıcaklık bakımından daha uygun koşullarda oluşan çiçekler, düşük sıcaklık değerlerinde bir anda olgunlaşıp meyveye ulaştığında çok fazla standart kalitenin dışında çok sayıda meyve oluşturacak.

Kullanıcı Toprak
    Nereden
    Adana
    Beğen
    157
    Beğenilmiş
    87
    Ananas dona toleranslı değildir. Bitki 0 oC’nin altına düşünce ölür. Bu değere çok yakın sıcaklıklarda 1-2 saat kaldığında yapraklarda zararlanmalar başlar. 8 oC’de kara kalp denilen iç kısmın koyulaşması olan fizyolojik bozukluk başlar. Ananas bitkisi ışık istemektedir. Aşırı gölgeleme koşullarında meyve ağırlığı azalır, yapraklar dik ve yeşil olarak büyümeye başlar. Bununla birlikte, aşırı ışık koşullarında bir çoğunda "güneş yanığı" zararı, meyvede düşük asitlik, soluk renklilik ve kırılgan yapı gözlenmektedir. Deniz seviyesinden yükseklik Ananas yetiştiriciliğinde meyve kalitesi üzerinde önemli bir faktördür. Rakım yükseldikçe meyvede asitlik artmakta. Hawai’de 600 m yükseklikte yetiştirilmektedir. Konserve sanayisi için 1371-1738 m yükseklik de en uygun aroma oluşmaktadır. İdeal olarak yağış değeri yarısı ilkbahar yarısı da sonbaharda olmak üzere yaklaşık 1143 mm dir. Ananas kuraklığa toleranslı olmasına rağmen çeşide, yere ve hava nemine bağlı olarak yıllık 650-3800 mm arasında değişen yağış oranlarının altında meyve üretecek.

Kullanıcı Toprak
    Nereden
    Adana
    Beğen
    157
    Beğenilmiş
    87
    Bazı önemli çeşitler:
    Ananas çeşitleri 4 ana grup içerisinde toplanmaktadır;
    1. Smooth Cayenne 2. Red Spanish 3. Queen 4. Abacaxi (yerel grup)
    5. Perolera (yerel grup)

1. Smooth Cayenne Grubu; Dünyada en fazla ticari öneme sahip çeşit grubudur. Hem taze meyve hem de konserve sanayisinde önemli yeri bulunmaktadır.
    2. Red Spanish Grubu; Dünyada en fazla ticari öneme sahip ikinci çeşit grubudur. Bu çeşit grubu içerisinde yer alan önemli çeşitler; 1. Singapore
    2. Cabezona 3. Selangor green

3. Queen Grubu; Dünyada en fazla ticari öneme sahip üçüncü çeşit grubudur. Bu çeşit grubu içerisinde yeralan önemli çeşitler;
    1. Natal Queen 2. Ripley Queen

Kullanıcı Toprak
    Nereden
    Adana
    Beğen
    157
    Beğenilmiş
    87
    Çoğaltım:
    Tohumla üretim çok kullanılan bir yöntem değildir. Ancak ıslah çalışmalarında kullanılır. Ananas vejetatif yöntemlerle kolayca çoğaltılabilmektedir. Genellikle kök sürgünleri (ratoon), taç (crown) ile meyve alt kısmından çıkan yan sürgünler (slip) ve gövdeden çıkan sürgünler (suckers) çoğaltımda kullanılmaktadır. Bu vejetatif materyallerin ağırlık, büyüme oranı, hasat tarihi ve diğer faktörler bakımından birbirinden farklı olmalarından dolayı ayrı tutulmaları önemlidir. Örneğin; taç sürgünleri 24 ay içinde, meyve alt kısmındaki çiçek sapından çıkan sürgünler 14-16 ay, yan gövde sürgünleri 18-20 ay ve kök sürgünleri 12-14 ay içerisinde meyve üretmektedir. Meyve alt kısmında çiçek sapının üstünden çıkan sürgünler en iyi dikim materyalleridir. Daha sonra yan gövde sürgünleri ve taç kısmı sürgünleri gelmektedir. Yan gövde sürgünleri kısa sürede meyve oluşturmakta ancak çiçek sapı üzerinden çıkan sürgünler iri ve birörnek meyve meydana getirmektedir. Taç sürgünlerinden oluşan bitkilerde çiçeklenme çiçek sapı üzerinde oluşan bitkilere göre 70 gün, gövde parçasından oluşan bitkilere göre 350 gün geç çiçeklenmekte. Dikim sırasında farklı boyutlarda bitki oluşumunu ve rekabeti önlemek amacıyla kullanılacak dikim materyalleri büyük, orta ve küçük olarak sınıflandırılır. Kök sürgünleri 400-500 g, yan sürgünler 350-450 g aralığında olabilir. Çoğaltım amacıyla alınan sürgünlerde alt yapraklar kök oluşumunun kolaylaştırılması için kopartılır. Sürgünler alındıktan sonra direk toprağa dikmeden önce çürüme ve kök oluşumunun gecikmesini önlemek amacıyla gölge bir yerde 8- 10 gün kurutulur. Daha sonra köklendirme (perlit, kum vs.) ortamına dikim yapılır. Sıcaklık 23 0C ve aydınlık bir ortam olması uygundur. Yaklaşık 1 ay içerinde köklenme gerçekleşir. Önemli üretici ülkelerde tek bir yaprak parçası ile doku kültürü yoluyla köklendirme kullanılabilmektedir.

Kullanıcı Toprak
    Nereden
    Adana
    Beğen
    157
    Beğenilmiş
    87
    Dikim:
    Dikim zamanı bölgeden bölgeye farklılık gösterebilir. En iyi ekim zamanı ilkbahar veya sonbahardır. Fideler, kullanılan dikim materyaline göre 5 - 10 cm derinliğe, ahır gübresi verilerek dikilir. Toprak siyah polietilen ile örtülerek yabancı ot kontrolü ve sağlıklı bir ürün sağlanabilir. Toprak derinliğinin 60-70 cm olması yeterlidir. Ananas kök sistemi 40-50 cm geçmemektedir. Yüksek yağış alan bölgelerde dikim sıklığı hektar başına yaklaşık 40.000-44.000 bitki dikilebilir. Serin hava ile düşük yağış alan bölgelerde hektar başına 63.000-64.000 yüksek sıklıkta dikim önerilir. Bir ananasın ekonomik ömrü yaklaşık 4 yıldır. Sonra bu tarla sökülmeli ve yeniden sürülerek hazırlık yapılmalıdır.
    adneser (20-03-2016) Bunu beğendi.

Kullanıcı Toprak
    Nereden
    Adana
    Beğen
    157
    Beğenilmiş
    87
    Kök:
    Ananas bitkisi 2 farklı kök tipine sahiptir;
    1. Toprak kökleri: Gövdenin dip kısmından başlar ve yeraltı kök sistemini oluşturacak şekilde büyür.
    2. Koltukaltı kökleri: Yaprak koltuklarında gelişir. Su ve besin elementi emilimini direk sağlaması nedeniyle bitki için büyük bir uyum kaynağıdır. Köklerin ucundaki odunlaşmamış beyaz doku direk emilim sağlamaktadır.
    • Dosya tipi: jpg kok1.jpg (38,1 KB (Kilobyte), 7 Kez İndirilmiş)
    • Dosya tipi: jpg kok2.jpg (45,6 KB (Kilobyte), 6 Kez İndirilmiş)

Kullanıcı Toprak
    Nereden
    Adana
    Beğen
    157
    Beğenilmiş
    87
    Suda Köklendirme. Yaprak içinde köklere zarar vermeden yapraklar tek tek koparılıp açılacakmış.
    • Dosya tipi: jpg kok3.jpg (138,0 KB (Kilobyte), 0 Kez İndirilmiş)

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu