Etiketlenen üyelerin listesi

Toplam 8 adet sonuctan sayfa başı 1 ile 8 arası kadar sonuç gösteriliyor.
    Kullanıcı Toprak
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    12

Kargıdan Sera Yapımı...

Anlaşıldı buralarda kış baharı bulmayacak...

Bu gün kargıdan küçük bir iki sera yapayım..
    Bana 300 m. ileride su kenarında kendiliğinden yetişen ince kargılardan biraz keseyim. Bakalım neler çıkarabilirim?..

Kullanıcı Toprak
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    12
    [B]Kargı[/B]dan sera yapmak oldukça basit ve maliyeti oldukça düşük fazla çaba gerektirmeyen bir şey...

kargıdan sera (1).jpg

Bunun için normal kargının yarısı kadar kalınlıkta yani bir cm. gibi ince ve boyu 2 ile 3 m. kadar kargılar kesilir...

kargıdan sera (3).jpg

Bu en ve boydakiler 'U' şeklini alırlar ve kolay kırılmazlar...

kargıdan sera (5).jpg

Özellikle bir kalın kalas _ya da başka bir şey_ seçilir ve tam dibine kargının bir ucu sokulursa 'U' şeklini daha iyi alır. Bu arada kıvırma işini yavaş yapmak gerekiyor. Çünkü tam ortasından kırılabilir...

kargıdan sera (6).jpg

2 m. uzunluğunda ve ince bir kargıdan 60cm. boyunda, çeşitli şekil ve uzunlukta küçük seralar yapılabilir. Tohum çimlendirmek ve küçük saksı çiçeklerinin kışlık mekanı olabilir...

kargıdan sera (8).jpg

30 ile 50 cm kargı aralıklarla dizilebilir...

kargıdan sera (7).jpg

Kargılar en üstten bir ip ya da tel ile birbirine bağlanır...

kargıdan sera (9).jpg

Bir beyaz naylon ile kapatılır... (ben bir yerden buldum
    Çiçekler için daha ince naylon kullanılabilir...

kargıdan sera (11).jpg

Kenarları toprak ile kapatılır. Rüzgar girmemeli. Rüzgar küçük bir yerden girerse tüm serayı uçurabilir. Toprak yetersiz ya da çok rüzgar alan bir yer ise seranın üzerinden ip ile bağlanabilir..

Bir kenarından içene bakabilecek ya da sıcak havalarda çimlenen bitkileri sulayacak kadar yer bırakılmalıdır. Havalar çok ısındığında seranın kenarları alttan bir az açılmalı ama naylonun rüzgardan uçmaması için sabitlenmelidir...

Buradaki amaç kış aylarında bitki çimlendirmek ve yetişmiş küçük bitkileri ya da sakı bitkilerini bir süreliğine soğuktan korumaktır...

Kolay gelin...

Ayrıldı
    Nereden
    ------
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    35
    Halil bey, seranızı çok güzel örnekler vererek düzenlemişiniz. Ellerinize sağlık bol ürünleriniz olsun.

Üst Yönetim Miss_Menas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Beğen
    2.702
    Beğenilmiş
    565
    Halil bey,
    mükemmel kolay ve pratik gibi görünsede, arkasında ciddi emek yatıyor. Kargıları keserken ve temizlerken umarım yaralanmamışsınızdır?

Siz bu serada şimdi ne dikmeyi planlıyorsunuz? Yetişmiş fidelerim var demeyin vallahi çat diye çatlarım. Sebze tohumlarım çimlenmedi henüz. Sizinkisini ben sulamaya gelirim:ee:

Özellikle Ege ve Güney yerleşim bölgelerinde erken fide dikimi içinde hep görürdüm. Tünel sera diye adlandırılıyordu yanlış hatırlamıyorsam.

Midas birgün konuşmaya başlarsa Sizin pratik fikirlerinizi midastan almak lazım. Ne denli ilgiyle izliyor

Çok güzel olmuş ellerinize sağlık, verilen emeğe değmiş doğrusu.

Kullanıcı Toprak
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    12
    Alıntı Kadriş Rumuzlu Üyeden Alıntı Mesajı Göster
    Halil bey, seranızı çok güzel örnekler vererek düzenlemişiniz. Ellerinize sağlık bol ürünleriniz olsun.
    Teşekkürler Kardiye hanım, daha küçük _saksılar için bir_ bir şeyler yapabilir miyim bakayım...

Kullanıcı Toprak
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    12
    Alıntı Miss_Menas Rumuzlu Üyeden Alıntı Mesajı Göster
    ..
    Siz bu serada şimdi ne dikmeyi planlıyorsunuz? Yetişmiş fidelerim var demeyin vallahi çat diye çatlarım. Sebze tohumlarım çimlenmedi henüz. Sizinkisini ben sulamaya gelirim:ee:

Midas birgün konuşmaya başlarsa Sizin pratik fikirlerinizi midastan almak lazım. Ne denli ilgiyle izliyor

..
    Pembe domates ve biberlerden bazı çeşitler yapıp çimlendirmeyi düşünüyorum. Çevreye de dağıtırım herhalde. Yemeklik bir kaç çeşit istiyorum. Tadı, yemesi güzel olan çeşitlerden. Çok çeşit dikmektense galiba kendi yöresine uygun çeşitleri dikmek ve damak tadını uygun olanlarda uzmanlaşmak gerekiyor...

Kargılar daha yeni yeni uyanıyor. Yapraklarını temizlemede sorun olmuyor...

Daha profesyonel küçük boyutlarda seralara buralarda çok rastlanıyor. Ama sadece meysimlik bir kaç aylığına ucuz olan kargı seralarda buralarda yapılıyor. Yani çimlendirmede kullanıyor...

Midas'ın sadece konuşması kaldı.. Seranın içine şöyle bir baktı, 'bana da böyle küçük bir şey yap' der gibiydi..

Üst Yönetim Miss_Menas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Beğen
    2.702
    Beğenilmiş
    565
    Sevgili Halil bey,
    komşuda pişer bizede düşer misali kendimede pay çıkartıyorum ben bu yazınızdan
    Planladığınız tohum dikiminde bol verim almanızı dilerim. Emeklerinizin karşılığı sevindirici tatmin edici olur inşallah.

Heyecanlı bir iş yapımında aldığımız keyfin onlarda farkına varıyor. Kendi Kızım şirinden bilirim, iş bitinceye kadar etrafımda fır döner.
    Midas'ında öyle olduğunu görebiliyorum resimlerden. Tahmin ettiğim üzre kapalı alanı bir kolaçan etmiştir.

Mümkünatı yoktur ev ortamına alışmış candostlarımıza en orjinal klubeyide versek kalmıyorlar bizden uzakta.

Kullanıcı Toprak
    Nereden
    Adana
    Beğen
    141
    Beğenilmiş
    76
    Konu Erdem 01 tarafından (31-12-2016 Saat 04:45 PM ) değiştirilmiştir.