Etiketlenen üyelerin listesi

Toplam 15 adet sonuctan sayfa başı 1 ile 15 arası kadar sonuç gösteriliyor.

Hybrid View

Üst Yönetim Miss_Menas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Beğen
    2.850
    Beğenilmiş
    633

Sudaki Kirecin; Bitkilere, Yararları / Zararları

Alıntı esraal Rumuzlu Üyeden Alıntı Mesajı Göster
    ben kimya mühendisi adayıyım. haziranda mezun olacağım inş.
    özellikle orkideler tutkum . cattleya, dend. ve phal yetiştirdiğim türler arasında
    Sevgili esraal,
    çiçeği burnunda Kimya Mühendisi ve Orkide sevdalısı. İlk aklıma gelen şu oldu mesleğinizle alakalı başınıza ekşidiğimiz günler gelecektir mutlaka Özelliklede gübre ve ilaç kullanımında zaman zaman aklımıza takılan çok sorular oluyor.
    Örneğin sudaki kireç seviyesini Hoyalar için ve orkideler için oxsalic acid (Oksalit asit) toz olanını kullanıyorum. Başka alternatif olarak önerebileceğiniz bir malzeme varmıdır?

İşte Hoşgeldiniz mesajıma bile soru yönelttim

Aramıza Hoşgeldiniz sefalar getirdiniz.

Kullanıcı esraal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) Toprak
    Nereden
    istanbul
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    10
    kireç sudaki magnezyum ve kalsiyum un karbonat bileşikleridir.
    kireçten başka bir kimy. ekleyerek kurtulamazsınız. sadece başka bir kompleks bileşik oluşturmuş olursunuz.
    en iyisi kaynatmak olabiliir. bu şekilde (çaydanlıklarda olduğu gibi yüzeye beyaz bi tabaka halinde çöker.) daha sonra filtre edilir. yada end. de kullanılan yöntem CO2 , sülfirik asit veya Hidroklorik asit ekleyip stabilize edersiniz. siz burda zayıf olan oksalik asit ekliyorsunuz sanırım. oks. asit ile sadece kalsiyum dan kurtulursunuz. magnezyum karbonat kalır
    bir diğer yöntemde tuz eklemektir.

Nereden
    Antalya
    Beğen
    2.850
    Beğenilmiş
    633
    kireç sudaki magnezyum ve kalsiyum un karbonat bileşikleridir.
    kireçten başka bir kimy. ekleyerek kurtulamazsınız. sadece başka bir kompleks bileşik oluşturmuş olursunuz.
    en iyisi kaynatmak olabiliir. bu şekilde (çaydanlıklarda olduğu gibi yüzeye beyaz bi tabaka halinde çöker.) daha sonra filtre edilir. yada end. de kullanılan yöntem CO2 , sülfirik asit veya Hidroklorik asit ekleyip stabilize edersiniz. siz burda zayıf olan oksalik asit ekliyorsunuz sanırım. oks. asit ile sadece kalsiyum dan kurtulursunuz. magnezyum karbonat kalır
    bir diğer yöntemde tuz eklemektir.
    Bitkilerin hem magnezyuma hem kalsiyuma ihtiyacı olduğunu ve klorofil üretimi için magnezyumun önemini biliyorum. Kullandığım su tankı 300 lt lik. Bu çözüm ve kullanım oranını Kaktüs üretimi yapan Taner Angay bey ile birlikte Hoyaların ihtiyaç seviyesine göre ayarlamıştık. Kendiside bu yöntemle sudaki kalsiyum seviyesini sadece bitkilerin ihtiyaç seviyesine indirgeyerek sadece oksalit asit kullanıyor. Hoyaların su isteği sudaki mineral isteği orkidelere eşdeğer çünki.

Ayrıca yılın 6 ayı yağmur mevsimlerinde yağmur suyu kullanıyorum, diğer 6 ayda musluk suyundan bahsettiğim yöntemle idare ediyorum.

Mineral bileşenlerinin bitkilerdeki rolü üzerine fazlaca bir bilgim yok. Bir başlıkmı açsak acaba bu konu üzerine Bilgi desteği bu konuda çok faydalı olabilirdi

Nereden
    istanbul
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    10
    elimden geldiğince yardım etmek isterim . çekinmeden sorabilirsiniz.
    bu arada hoşbuldukk

Nereden
    istanbul
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    10
    evet hem kalsiyum hem potasyum hem de mg bitkiler için çok önemlidir. ama bitkiler sadece sudaki çözünmüş bileşikler ile bu mineralleri alırlar. kireç suda çok az çözünür ve sıc. benzeri değişiklerle çöker yani stabil değildir. önemli olan fazlasından kurtulmak
    ki köklerin üzerini kaplayıp köklerin hava almasını önlemesin

Nereden
    Antalya
    Beğen
    2.850
    Beğenilmiş
    633
    evet hem kalsiyum hem potasyum hem de mg bitkiler için çok önemlidir. ama bitkiler sadece sudaki çözünmüş bileşikler ile bu mineralleri alırlar. kireç suda çok az çözünür ve sıc. benzeri değişiklerle çöker yani stabil değildir. önemli olan fazlasından kurtulmak
    ki köklerin üzerini kaplayıp köklerin hava almasını önlemesin
    Yani, yaptığımız uygulamada hata yokmu? Bunu algıladım ben. Tek sorun kirecin seviyesini düşürmek benim amacım. Ayrıca Hoya saksı değişiminde gerek saksı tabak altlarında mineral çökeltisi fazlalık olarak görünmüyor, ne zaman toprak karışımına Orman toprağının dozunu kaçırdım (Çam torfu asidik olması nedeniyle tercih ediyorum) saksı tabak altlarında tuzluluk mineral kalıntısı yoğun olabiliyor. Bu yoğunlukta yine 2 yılını geçmiş bitkilerin saksı altlarında oluyor. Kullandığım ve satın aldığım toprak karışımın PH düzeyini 6-7 olmasına dikkat ediyorum. Orman toprağındaki PH düzeyini tabiki nedir bilmiyorum.

Not: Bu konu bayağı derin bir konu ve kullanılan malzemelerin birebir temini olmayabilir bu nedenle alternatif basit ev malzemeleriylede bu dengeyi yakalamak münkünü olabilir. Uygun bir başlık açıp bu yazışmalarımızıda taşımak gerekiyor

Sevgili esraal, cevaplar için çok Teşekkür ederim. Final çalışmalarıyın arasına böylesi sorular yönelttim. Uygun olabileceğiniz müsait zamanınızda bu konuya dair tecrübelerinizi ve önerilerinizi bekliyoruz. Konu başlığını açar açmaz linkini özelden Size bildireceğim. Veya müsaitseniz Uygun Konu altlarına Sizde açabilirsiniz çok memnun oluruz. Ben gereken bilgi mesajlarının taşımasını yaparım.

Nereden
    istanbul
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    10
    her zaman cevaplamak ve tabii ki yardımcı olmak isterim. (finalleri dert etmeyin çoğu gitti bir tane kaldı tabiii bi de tez var )
    konuyu açarsanız tabii ki elimden geldiği kadarıyla yardım etmek isterim

Ayrıldı
    Nereden
    Ankara
    Beğen
    333
    Beğenilmiş
    244
    Bu konuları anlayabilmem için, birinin yanımda oturup bana anlatması lazım Öyle karışık ki, hele PH olayı
    Suyu 50 litrelik bidona dolduruyorum. 2-3 gün sonra tüm bitkilerimde kullanmaya başlıyorum.

Nereden
    istanbul
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    10
    pH kısaca suyun (yada diğer sıvıların) asit ve baziklik oranını belirtmede kullanılır ve 1-14 arası bir skalası vardır.
    1 den 7 ye doğru sayı yükseldikçe asitlik azalır. yani PH 1 çok asidiktir.
    7-14 arası ise tam tersi sayı artıkça baziklik artar. yani ph 14 çok bazik diyebiliriz.
    aslında o kadar da zor değil

Ayrıldı
    Nereden
    Ankara
    Beğen
    333
    Beğenilmiş
    244
    Zor değil de sevgili esraal bazı bitkiler mesela asidik toprak istermiş, bazıları istemezmiş. Hangi bitkinin ne istediğini bilmek bir de suyun PH ının nasıl ayarlanacağını bilmek zor

Nereden
    istanbul
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    10
    limon suyuyla ayarlayabilirsiniz. kendisi zayıf bir asittir. bir iki damla suyun pH sını en fazla 0.5 gibi düşürür.
    aslında PH ölçmek için turnusol kağıdı kullanabilirsiniz. renklerine göre ph okumak çok kolaydır.
    genelde musluk suyunun pH sı 6-7 arasıdır . (kendim ölçtüm )

Ayrıldı
    Nereden
    Ankara
    Beğen
    333
    Beğenilmiş
    244
    limon suyuyla ayarlayabilirsiniz. kendisi zayıf bir asittir. bir iki damla, suyun pH sını en fazla 0.5 gibi düşürür.
    Aradığım bilgi bu idi, teşekkür ediyorum Asidik isteyenlere C vitamini vereceğiz demek ki

Nereden
    istanbul
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    10
    limon tuzu da olabilir. mesela 1 lt suya 2 -3 tane olabilir

Ayrıldı
    Nereden
    Ankara
    Beğen
    333
    Beğenilmiş
    244
    Harikasınız sevgili esraal
    Kimyanın bitkilerle ilgisini şu an tam olarak düşünemesem de, sorduğumuz sorulara verdiğiniz cevaplar için teşekkür ediyorum.
    İlerleyen zamanlarda, özellikle bitki besinleri hakkında (uygun konuda) bilgileriniz varsa onları okumayı da çok isterim açıkçası En karışık ve çok fazla çeşidi olan bir konu da, o ...

Nereden
    istanbul
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    10
    tabii ki bildiğim kadarıyla yardımcı olurum

Bu Konu İçin Etiketler