Etiketlenen üyelerin listesi

Toplam 7 adet sonuctan sayfa başı 1 ile 7 arası kadar sonuç gösteriliyor.
 1. #1
  Kullanıcı erena - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) Toprak
  Üyelik tarihi
  Mar 2014
  Nereden
  ankara
  Mesajlar
  117
  Beğen
  41
  Beğenilmiş
  9

  Bitkiler İçin Ev Yapımı (Organik) Haşere İlaçları

  Bahçe, balkon ve evimizde yetiştirdiğimiz bitkiler sık sık zararlı varlıkların saldırısına uğrar. Envai çeşit böcekler, mantar hastalıkları bitkilerimizi perişan eder, hatta öldürür. Bu da bizi çevreye zararlı olduğunu iyi bildiğimiz bir takım tarım ilaçları kullanmak zorunda bırakır. Genelde bu ilaçları bilinçsizce kullanırız. Doğru zamanda, yeterli dozda ilaç kullanmak çok önemlidir. Yanlış zamanda yapılan ilaçlamalar maksadına ulaşamayabilir. Yetersiz doz hastalığı gidermez. Fazla doz bitkiye zarar verir, çevreyi daha fazla kirletir, zehirlenmeye yol açar. En iyisi bu maddeleri hiç kullanmamak diye düşünsek bile mecbur kalabiliyoruz. Halbuki ev bitkilerinde kullanınca havadan soluduğumuz, yediğimiz bitki ve meyvelerle ile vücudumuza aldığımız bu tarz ilaçlar sağlığımıza tahmin edemeyeceğimiz kadar zarar veriyor.

  Neyse ki bitkilere musallat olan zararlı problemlerini gidermek için küçümsenmeyecek bir alternatifimiz var: “Ev Yapımı Bitki İlaçları”
  Bazı çevre dostu maddeler ve çeşitli bitkilerden elde edilen ilaçlar bitkilerimizdeki böcek ve mantar problemlerine çare olabilir. Böylece kendimizi ve çevremizi zehirlemeden bitkilerimizi tekrar eski sağlığına kavuşturabiliriz. Biraz zahmetli de olsa hazır kimyasal ilaçları kullanmadan evvel ev yapımı zararsız ilaçları denemekte büyük fayda var.

  ÇEVRE DOSTU BİTKİ İLACI REÇETELERİ

  Bitkinize ilaç yapmadan önce dikkat edilecek hususlar: Bitkinizin küçük bir yaprağında öncelikle fitotoksite testi yapın. Solüsyonu kaplama yapacak şekilde püskürtün, püsürtme başlığınızın çok ince atması önemli, 24 saat sonra yaprakta bir bozulma yoksa güvenle kullanın.

  Yalnız bunu güneş altında yapmayın (İlaçlama ve gübreleme ile ilgili hiç bir uygulamayı güneşte yapmayın). Mümkünse gece de yapmayın ki bitkiler geceye kuru girsin. Bitkilerde fungal bir sorun varsa geceleri kuru olmaları çok önemlidir, gece sulama ve ilaçlama yapılmaz.

  FUNGİSİT ETKİLİ REÇETELER

  Mantari bitki hastalıklarına karşı kullanılır.

  ASPİRİN

  Tohumları aspirin eritilmiş suya koyup bir miktar bekletebilirsiniz, sonra ekersiniz. Aspirinin icindeki salisilik asitin fungusit etkisi var bir miktar da bitki aktivatörü olarak çalışıyor. (Yani, ekeceğiniz tohumları bu karışımda bir miktar bekleterek daha kolay çimlenmelerini de sağlayabilirsiniz)

  OKSİJENLİ SU

  Evde uygulayabileceğiniz basit ve çevre dostu bir fungusit de oksijenli sudur. Yarım lt suya bir tatlı kaşığı oksijenli su koyup bitkilere püskürtebilirsiniz.

  TARÇINLI KARIŞIM

  2 yemek kaşığı toz tarçın yarım lt kaynar suya konur, 3-4 gün beklenir,tülbentten süzülür ve kullanılır. Bunu alkolle de yapabilirsiniz, daha etkili bir preparat olur.Şu şekilde ki, aynı miktar tarçın, yarım lt beyaz alkole konur, bir gece beklenir ve süzülür yalnız alkollü olanı, yeni çimlenmiş fideciklerde kullanmayın, alkol hızlı buharlaşmayla kurutucu etki yapabilir bu çok bebecik fidelerde. Tarçınlı solüsyonları da oksijenli suyu da evde yetiştiricilikte yastık dediğimiz ekim tavanız veya kabınızda çökerten için kullanabilirsiniz.

  YAĞ,SABUN VE KARBONATLI KARIŞIM

  1 yemekkaşığı sıvı bitkisel yağ
  1 yemek kaşığı içme sodası (Karbonat)
  1 kaşık da sıvı bulaşık deterjanı (sıvı sabun da olur)
  4 lt suya konur.çalkalanıp kullanılır. 3 günde bir püskürtün.Yalnız, önce az bir suyla karbonatı karıştırıp eritin yoksa en son koyarsanız zor oluyor. Tüylü yapraklı bitkilere püskürtmeyin.

  BİTKİ KARIŞIMI

  Alman papatyası çiçeği (chammomille)
  Mürver yaprağı (sambucus nigra)
  Yabani sarımsak yaprağı veya taze sarımsak yaprağı
  Turpotu veya yaban turbu yaprağı
  Demir çamı (casuarina) yaprağı

  iNSEKTİSİT ETKİLİ REÇETELER

  Bitkilerde böcek zararlılarına karşı kullanılır.

  ÇALI MİNESİ

  500 gr çalı mine (lantana camara) yaprağı 1 lt suda kaynatılıp süzülür, afitlere ve genelde tüm emicilere etkilidir.

  Zararlılar için birkaç tarif daha
  Tarif 1
  2.5 lt suya 1 kg tespih ağacı (melia azedarach) tohumu koyun,
  tohumları önceden bir güzelce parçalayın, yalnız çekirdekleri serttir, tespih yapımında da kullanılır.
  48 saat suda bekletin süzün ve kullanın.
  Bir hafta on gün içerisinde tüketin, bu sürede ışıksız bir yerde ve serinde saklayın.

  Tespih ağacı

  Bu etkili bir preparattır. Etkili maddesini içeren hazır insektisitler organik tarımda kullanılmaktadır.

  Tarif 2
  Bir ölçü çok çok acı biber,
  Bir ölçü pelin (artemisia) yaprağı,
  6 ölçü su
  Biber ve pelini parçalayıcıdan birlikte geçirin ve suya koyun,
  Bir taşım kaynatın, soğumaya ve çökelmeye bırakın, süzün.
  Yaprak bitlerine ve beyaz sineğe çok etkilidir,
  sümüklü böcek ve salyangozlar için kaçırıcıdır.


  yaprakbiti[1].jpg beyazsinek[1].jpg


  Salyongoz için toprağa, beyaz sinek için yaprağa vereceksiniz.Ancak solüsyonun az bir miktarını önce fitotoksite için bir parça yaprakta denemeyi unutmayın

  Tarif 3
  Kükürt birçok mantari hastalıkta kullanıldığı gibi kırmızı örümcekte de çok etkilidir.Çevre dostu, organik tarımda ruhsatlı bir üründür.

  Tarif 4
  500 gr çalı mine (lantana camara) yaprağı 1 lt suda kaynatılıp süzülür, afitlere ve genelde tüm sokucu emicilere etkilidir.

  Tarif 5
  1 lt suya 2 çorba kaşığı arap sabunu eritin içine 2 kaşık sıvı yağ koyun, 3 diş sarımsağı da ezin,karışıma ekleyin (sarımsak kokusu size kötü geliyorsa koymayabilirsiniz ancak böcekler üzerinde kaçırıcı etkisi var.) Bu solüsyonu çalkalayarak kullanın. Yoksa yağ yukarı çıkar, püskürtücünün hortumu dipte olduğu için sadece sabunlu su atmış olursunuz.

  Tarif 6
  1ölçü taze adaçayı veya kekik yaprağını 2 ölçü sıcak suya katın ve blendırdan geçirip karışımı bir gece bekletin süzün. karışımın içerisine 1/4 ölçü sıvı sabun katın, çalkayın ve püskürtün.

  Tarif 7
  Patates bitkisinin yapraklarını ve dallarını doğrayıp üzerini örtecek kadar su koyun, kaynatın. Yapraklar yumuşayıp pişince kapatın kendi soğusun ve sabaha kadar beklesin.Süzün kullanın.
  Yaprak bitlerine, tırtıllara karşı etkilidir.

  Tarif 8


  Domates bitkisinin yapraklarını ve dallarını doğrayıp üzerini örtecek kadar su koyun.Sabaha kadar beklesin.Süzün kullanın.Yaprak bitlerine, tırtıllara karşı etkilidir.

  Bütün yapacağınız ilaçlamalarda en önemli kural iyi bir kaplama yapmak ve ince püskürten bir başlık kullanmaktır. İlaç yapraklara sis gibi gelmelidir. Yoksa siz su damlası gibi fıs fıs ilaç atarsanız bitkiye , yaprak altları da ıslanmazsa ilacı hazırlamak için harcayacağınız emeğe değmez , sonuç alamaz, bir de işe yaramadı dersiniz.

  Tütünden yapılan böcek ilaçlarını duymuş olmalısınız ancak ancak bu riskli bir böcek ilacı neden derseniz , zaten domates, biber ve patlıcan gibi Solanaceae familyası üyelerine toksik. Üstelik de tütün mozaik virüsü biber ve domateste, hatta 100 küsur bitki türünde bulaşıcı ve tehlikeli. Üstelik de virüs hastalıkları tedavi de olmuyor.

  Evet tütüne ulaşmak kolay ama elimizle bitkilerimize süs bitkileri de buna dahil, patojen aşılamak da cabası. Bence siz tütünlü preparatlara zaten biberleriniz dolayısıyla asla itibar etmeyin. Bu konuyu uzun uzadıya yazmamın nedeni maalesef herkes tarafından bilinip uygulanan riskli bir formül oluşu. Şu tütün ne enteresan, insana, hayvana, bitkiye toksik etkili.Onu öldüren virüsü bile baş derdi.

  Gül yapraklarında oluşan beyaz pamuksu yapılar (külleme) için


  1lt suya 10 gr wp kükürt koyarak ilaçlayabilirsiniz,
  1 silme tatlı kaşığı içme sodasını yarım lt ılık suda eritin, içine 1 çorba kaşığı da sıvı yağ koyun iyice çalkalayıp püskürtün.

  Yaprak altlarını da ilaçlayın, açık çiçek ve goncalarda leke yapabilir.
  Seçim sizin, o gonca lekelensin mi, hastalık ilerlesin mi?
  Haftada bir kez uygulayın.

  Pamuklu Bit -Unlu Bit Mücadelesi

  Hem bazı bahçe bitkilerinde hem de bazı salon bitkilerinde çok görülen, can sıkıcı bir zararlıdır. Bahçede gardenya, pittosporum evde mum çiçeği, bazen afrika menekşesi, gloxinya vs. sıkça bu zararlıdan nasibini alır.

  ffa2-8[1].jpg

  Kendi emgi yaparak verdiği zarar yetmiyormuş gibi tatlımsı salgısının üzerinde de parazit mantarlar üreyerek fumajin dediğimiz, resimde siyah is gibi görünen durum meydana gelir.

  Kendisinin ve yumurtalararının üzerinde unumsu pamukumsu bir doku oluşturur, bu dönemden sonra ilaçlardan zor etkilenir.

  Sıvı yağ özellikle bitin solunum yapmasını önler. Böcekler trake solunumu yaptıkları için yüzeyi kaplıyor ve hava almayı önlüyor. Unlu veya pamuklu bit dediğimiz böceklerde eğer çok fazla değillerse başlangıçta uygulama iyi sonuç verir. Zaten siz siz olun mücadelede hiç geç kalmayın. Geç kalırsanız ev ilaçlarıyla yapacağınız müdahalede başarı şansınız düşer. Unlu, pamuklu bitler vücutlarını o pamuksu doku ile kapladılar mı zırh giymiş gibi korunurlar, ilaçlama sonuç vermez.

  Hastalık başlayınca tedbir için:

  (Hem sardunya hem de diğer bitkiler )

  1-) 0,5 lt suya 1 tatlı kaşığı dolusu oksijenli su ile ilaçlama yap.

  3 gün sonra.

  2-) 1 lt suya 1 tatlı kaşığı dolsu yemek sodası katıp iyice erit, sonra içine 1 tatlı kaşığı da sıvı yağ koyup iyice çalkala homojen bir sıvı haline gelince püskürt.
  Bitkiler sıkışık duruyorsa aralayıp havalanmasını sağla.
  Suyu iyice azalt.
  Hastalıklı dökülen yaprakları topla imha et, saksıda hasta yaprak olmasın.Bitkideki bozuk yaprakları mümkün olduğunca al.
  Hasta bitkiyi elleyince diğerlerine dokunma, makas kullandıysan diğerlerine aynı makası kullanmadan önce dezenkfekte et.
  İlaçlama sırasında ilacın mutlaka yaprağın alt yüzüne de gelmesine dikkat et.
  Hastalıklı bitkiyi mümkün olduğunca diğerlerinden ayır.
  Akşam sulama yapma, hatta bitkiler balkondalarsa, balkonu akşam yıkama ki nemi arttırma.
  2. işlemden 1 hafta sonra tekrar oksijenli su uygula.

  Yaprak Bitleri
  Yaprak bitleri genelde afit diye bilinen, küçük armudi vücutları olan,1-3 mm boyunda (en irisi 5 mm) sokucu emici böceklerdir.

  Çok çeşitli renklerdedirler, sarı, yeşil, siyah,kırmızımsı, beyazımsı ve esmer boz renkli olabilirler.Sert kıl gibi antenleri vardır.Ağızları sokucu emici yapıya uygun olarak hortum gibidir.Pek çok farklı formu olan yaprak bitleri kanatlı veya kanatsız olabilir.

  Koloniler halinde yaşarlar,kışı genelde yumurta halinde geçirirler. Bu yumurtalardan ilkbaharda çıkan fertler döllenmeden ilkbahar ve yaz boyu çoğalır. Bunlar canlı doğururlar.Çok sayıda döl verirler .Yaz sonuna doğru konukçusu oldukları bitkide erkek ve dişi bireyler meydana gelir, bunlar da çiftleşir ve konukçuya yumurta bırakır.

  Seralarda veya sıcak iklimlerde döllenerek üreme görülmez, bunlar bunlar parthenogenetik, yani döllenmeden ürer.

  Karıcalarla aralarında menfaat ilişkisi vardır.Yaprak bitinin salgıladığı tatlımsı sıvıyı karınca tüketir, buna karşılık o da biti düşmanlara karşı korur,beslenmesi için besin olan yerlere taşır vs. Bu tatlımsı sıvı üzerinde fumajin dediğimiz siyah is gibi yapı oluşur, bu da bitkinin solunum, özümleme gibi yaşamsal faaliyetlerini daha da zorlar.

  Karınca ve yaprak biti ilişkisi

  Bitkinin özsuyunu emerler,bu emme sırasında toksik bir madde salgılarlar,bu madde dokularda anormalliklere de yol açar. Bitler yoğun olduklarında bitki kurur.

  Yaprak bitleriyle savaşta doğal düşmanlardan da yararlanılmaktadır. Uç uç böceği, gelin böceği,uğur böceği diye bildiğimiz böcek ,bir yararlı böcektir.Yaprak bitlerini yiyerek onları yok eder.

  Uğur böceği (Coccinella septempuctata)

  Yaprak bitleri ile kimyasal mücadelede ruhsatlı pek çok ilaç vardır.Bunun dışında ev yapımı ilaçlarla da mücadele edilmektedir.

  EV YAPIMI BAZI DOĞAL İNSEKTİSİTLER

  1) Alkol spreyi : 1-2 fincan %70?lik isoprophyl alkol ¼ su ile karıştırılarak kullanılır. Oluşturulan karışım bitkide önce test edilmelidir. 2-3 gün içinde olumsuz bir etki görülmezse tüm bitkilerde uygulama yapılmalıdır. Afitler,beyaz sinek,tripslere karşı uygulanmaktadır.

  2) Sarımsak yağ spreyi : Zararlılar üzerinde repellent etki yapar. Mineral yağ veya saf sabunla karıştırıldığında etkili bir insektisit meydana gelir. Afitler, beyaz sinek, kulağa kaçan ve bazı tırtılların kontrolünde etkili olmuştur.

  Spreyin hazırlanması için 3 tane 28 gramlık çok ince doğranmış sarımsak dişinin 2 çay kaşığı mineral yağ içersinde en az 24 saat bekletmek gerekir. Yavaşça içerisine yarım litre su ilave edilir. Karışımı sağlandıktan sonra süzülerek kavanoz içerisine bekletilmek üzere aktarılır. Karışımdan 1-2 çorba kaşığı alınarak yarım litre su ile karıştırılır. Bu oran etkili oluyorsa daha fazla su ilave edilerek uygulama yapılabilir. Uygulama tüm bitki yüzeyi ıslanacak şekilde yapılmalıdır. Yağa duyarlı olabilecek süs bitkilerinde uygulama kontrollü yapılmalıdır.

  3) Otlarla Hazırlanan Spreyler : Aromatik otlardan elde edilen solüsyonlar bir çok organik yetiştirici tarafından kullanılmaktadır. Bu solüsyonlar repellent etki yapmaktadır. Bu amaçla Sage, Tansy, Thyme gibi bitkiler kullanılmaktadır. Bu solüsyonlar yaprak yiyen bazı zararlılara karşıda kullanılmaktadır.

  1-2 fincan taze yaprak 2-4 fincan su ile karıştırılır. Bu karışım bütün gece bekletilir. İçerisine ¼ oranında temizleyici sıvı sabun karıştırılır. Sıvı sabun ilacın yapraklara yapışmasında ve yayılışında etkili olmaktadır. İlaçlamada bitkinin tüm aksamının ilaçlanması başarıyı etkilemektedir. Gerekli görülmesi halinde haftalık periyotlarla uygulama tekrarlanabilir.

  EV YAPIMI BAZI DOĞAL İNSEKTİSİTLER

  4) Kırmızı Tozlar: Karabiber, kırmızı biber, dere otu, zencefilin hepsi capsaicin içerir. Böcekler üzerinde repellent etki yapmaktadır.Sentetik capsaicin arazide kullanılmak üzere üretilebilir. Yapılan bir çalışmada capsaicinin 28 gramının 1/25i soğan bitkisi etrafına serpildiğinde Soğan sineğinin yumurta sayısını azaltmıştır. Lahana sineğinin lahana ve havuçtaki zararını da engellemektedir.Uygulama sırasında hassas ciltlerde tahrişlere neden olabilmektedir.Uygulamada havuç,lahana veya soğan sıralarına serpilerek uygulanabilir.Yağmur veya sulama sonrası uygulama tekrar edilmelidir.

  5) Nicotin spreyi :Tütün bitkisinden elde edilir. Ev yapımı nikotin çayının en büyük avantajı etkinliğinin birkaç saat sürmesidir. Arılara toksik değildir. Nikotin toprak zararlılarına karşı kullanılmaktadır. Özellikle kök afitleri, tripsler, yaprak delicileri, armut pisillasına karşı kullanılmaktadır.

  1 fincan kurutulmuş ,öğütülmüş tütün yaprağını ¼ çay kaşığı saf sabun ilave edilmiş 4.5 lt lik su içinde yarım saat bekleterek süzmek suretiyle solüsyon hazırlanır.Bu solüsyon birkaç hafta kapalı bir kapta saklanabilir. Toprak zararlıları için bitkinin kök bölgesine toprak üstüne karışım uygulanır. Yaprak zararlıları için yaprak altlarının da iyice ilaçlanması gerekir. Güvenlik açısından yalnızca genç bitkilere ve hasattan bir ay öncesine kadar kullanımı daha uygundur. Patlıcan, biber,domates ve diğer Solanaceaelerda kullanımı uygun değildir. Tütün mozaik virüsünü taşıyan tütünlerden hazırlanan solüsyon bu virüsün bitkilere bulaşmasına neden olabilir.

  EV YAPIMI BAZI DOĞAL İNSEKTİSİTLER

  4) Domates yaprağı: Domates, patates ve tütün yaprakları zehirli alkoloid içerir. Bu toksinler suda çözünür ve iyice kıyılmış yapraklar suda bekletilerek ev yapımı ilaçlar elde edilebilir. Domates yaprak ilacı afitler içinde kullanılabilir.

  Bu solüsyonun hazırlanması için domates yaprağı iyice kıyılarak 1-2 fincan hazırlanır. 2 fincan su içerisinde bütün gece bekletilir. Süzülerek yaklaşık 2 fincan su ile karıştırılır. Uygulama bitkinin bütün aksamını kapayacak şekilde yapılır.

  5) Tuz spreyi :
  Lahana kelebeği ve kırmızı örümceklere karşı kullanılabilir. 2 çorba kaşığı tuz ile 4.5 lt su karıştırılır. Karışım bitkiye uygulanır.

  6) Kadife çiçeğinden hazırlanan sprey : Kadife çiçeği su ve sabunla karıştırılarak bir solüsyon hazırlanır. Bu solüsyon afit, larvalar ve sinekler için repellent etki yapar.

  7) Isırgan suyu :
  Ülkemizde Akdeniz Bölgesinde afitlere karşı uygulanmaktadır.

  8) İnsektisit etkili sabun spreyi : 2.5 çorba kaşığı sıvı sabun (Palmolive) yaklaşık 1 lt su ilave edilerek karıştırılır.

  9) Bitkisel yağ : 2 çorba kaşığı mısır veya ayçiçek yağı 2 çorba kaşığı sıvı sabunla karıştırılır. Uygulama yapılmadan önce iyice karıştırılarak uygulanır.


  Kükürt başlıca olarak mantari hastalıkların tedavisinde ve önlenmesinde kırmızı örümcek mücadelesinde ve toprak asitliğini düşürmekte kullanılır.Bunun dışında örneğin kuru meyve ve sebze üretiminde de kullanılıyor. Ayrıca bir bitki besin maddesi. Organik tarımda da izinli bir madde.Kolay temin ediliyor, ucuz.


  Meyan kökünde bulunan pestisit etkisi gösteren kimyasallarPestisit, zararlı organizmaları engellemek, kontrol altına almak ya da zararlarını azaltmak için kullanılan madde ya da maddelerden oluşan karışımlardır. Pestisit, kimyasal bir madde, virüs ya da bakteri gibi biyolojik bir ajan, antimikrobik, dezenfektan ya da herhangi bir araç olabilir. Zararlı organizmalar, insanların besin kaynaklarına, mal varlıklarına zarar veren, hastalık yayan böcekler, bitki patojenleri, yabani otlar, yumuşakçalar, kuşlar, memeliler, balıklar, solucanlar ve mikroplar olabilir. Her ne kadar pestisitlerin kullanılmasının bazı yararları olsa da insanlar ve diğer hayvanlar için potansiyel toksisiteleri nedeniyle bazı sorunlar da yaratabilir)

  Isırgan otu suyu: Isırgan otunun bünyesinde bulunan bol miktardaki Salisilik Asit; akarsitleri öldürmektedir. Bu ilaçlardan bazılarının kendimizin de yapabileceğini belirtmiştim. bu ilaçların nasıl yapılacağını anlatacağız. Bu yazımızda ise Isırgan Otundan ilaç yapımıanlatalım.

  Isırgan Otundan Organik İlaç Yapalım
  Gerekli malzemeler (100 KgOrganik İlaç Yapımı için):
  1-) 10 Kg Taze Isırgan Otu (Ultrica)
  2-) 150 lt Soğuk Su
  3-) 200 lt Kapasitesinde Dinlendirme Havuzu

  Taze Isırgan Otları Dinlendirme Havuzuna doldurulur. Üzerine 150 Litre soğuk su ilave edilir. Üç gün açık havada bekletilir. Üç gün sonra ısırganlar süzülerek ayrılırlar. Çıkarılan (Siyahımsı yeşillikteki) bu su İlacımızın Ana maddesini oluşturacaktır.( Bünyesinde bulunan bol miktardaki Salisilik Asit; akarsitleri öldürmektedir.)

  Elde edilen Isırgan suyu Pulverizatöre konulur.
  250 gramŞeker suda eritilir. Pulverizatöre katılır.
  100 cc Crop-Set Organik virüs eklenir iyice karıştırılır.

  Elde ettiğimiz Organik ilaç Sebzelerdeki Kırmızı Örümcek, Yaprak Bitleri, Tiripsler, Şıralı koşnilin ve bazı virüslerle mücadelede kullanılır.
  Yapılan ilaç yaprak altlarına zuhur edecek şekilde atılır.

  NOT-1: Elde edilen Isırgan suyu içerisine (100 Litre baz alınarak) 1Kg Eritilmiş Göz Taşı, 1 KgKireç kaymağı (Bordo Bulamacı) Katılırsa Sebzelerde Mildiyö, Yavru Çürüklüğü ve Böcek öldürücü olarak kullanılır.

  NOT-2: Isırgan Otu içerisine %50 oranında Taze Ceviz yaprağı katılırsaİnsektisit özelliği artmış olur.

  NOT-3:
  Isırgan Suyu içerisine; 100cc Mimozal (Hindistan’da yetişen bir Ağacın öz suyundan elde edilen Organik İnsektisit) katılırsa diğer zararlılara karşı kullanılır. (Genelde meyve ağaçlarında )

  NOT-4: Isırgan suyunun içine 500gr Arap sabunu katılırsa Elma İç kurduna karşı kullanılır.

  Ayrıca; Odun külünün Bitkilerin etrafına odun külü hafifçe dökülürse sümüklü böcek ve yılanlara karşı bitkiler engellenmiş oluruz.


  Bordo bulamacı, göztaşı (Bakır Sülfat %98) ve kireç kullanarak hazırlanan bir karışımdır. Bordo bulamacı çok sayıda mantarı ve bakteriyel hastalıklara karşı kullanılabilen bir tarım ilacıdır.

  Bordo bulamacı; Elma, Armut ve Ayva gibi meyve ağaçlarında, Karaleke, Pas ve Ateş yanıklığı hastalığına, Kiraz, Erik, Vişne, Kayısı, Badem ve Şeftali gibi sert çekirdekli meyve ağaçlarında bakteriyel kansere, yaprak delen ve dal yanıklığı hastalığına, Eriklerde cep hastalığı,Şeftalide Yaprak Büken gibi birçok hastalığa karşı kullanılan bir tarım ilacıdır.

  Sptor; Meyve bağladığında iç kurtlanmalarına karşı kullanılır. 20 günde 1 atılır, Kiraz sinegi ve Elma kurdu için etkilidir, 100 gr kutularda satılır. 1 gr 10 kğ suyu atılır.

  Master Group,; Meyve olunca atılır.

  Neemazal; bu ilaç incir suyundan yapılır, özellikle fasülyedeki sinekler ve kırmızı örümcekler için etkilidir. Neemazal Organiktir, Yararlı böceklere zarar vermez, Tüm zararlı böcekleri etkisiz hale getirir. Neemazal 6 günde bir tekrar tatbik edilebilir, Bütün larvaları daha dogmadan oldurur.,Kırmızı Örümceklere karsı yüksek etkisi vardır, Yaprak bitlerini ortadan kaldırır, Neemazallı sebzenizi 1 gün sonra rahatlıkla tüketebilirsiniz. Yüksek konsantrelidir, Bütün sebze meyve ve ciciklerinizde kullanabilirsiniz. 10 kg suya, 35 gr nemazal konur.


  Porkan; (Yağlı ilaç olarak ta bilinir) Mayıs ayında 3 hafta boyunca meyvelere için atılır, İspirto,Arap sabunu ve Parafin yağıkarışımı ile yapılır, Kırmızı örümcekler için kullanılır. 10 kg suya, 15 gr konur.


  Bordo Bulamacı Niçin Yapılır?

  Bordo bulamacı; Elma, Armut ve Ayva gibi meyve ağaçlarında, Karaleke, Pas ve Ateş yanıklığı hastalığına, Kiraz, Erik, Vişne, Kayısı, Badem ve Şeftali gibi sert çekirdekli meyve ağaçlarında bakteriyel kansere, yaprak delen ve dal yanıklığı hastalığına, Eriklerde cep hastalığı, Şeftalide Yaprak Büken gibi birçok hastalığa karşı kullanılan bir tarım ilacıdır.


  Özellikle sonbaharda (yaprakların 3/4′ü yada tamamı döküldüğünde %2 dozda) ve ilkbaharda (gözler uyanmadan 1 hafta önce %1 dozda) meyve ağaçlarına bordo bulamacı uygulandığında ertesi yıl çıkabilecek potansiyel olarak bulunan pek çok hastalığa karşı (Kabuklu ve Pamuklu bitlerde bile) etkili ve ekonomik bir mücadele ve koruma ilacı olmaktadır. Sonbahar ve ilkbaharda bordo bulamacı kullanılmadan bazı bakteriyel hastalıklarda mücadele tam başarıya ulaşmak için iyi bir alt yapı oluşturmaktadır.

  Bordo Bulamacı Hazırlarken ve Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

  * Bitkiler Yapraklı iken bordo bulamacı yapılmamalıdır.

  * Bordo Bulamacı hazırlanırken daima kireçli suyun üzerine göztaşı eritilmiş su ilave edilir. Yoksa ilacın yapısı bozulur ve karışım verimli olmaz.

  * Hazırlanan karışım kullanılmadan önce ince bir süzgeçten süzülerek ilaçlama aletini tıkaması engellenmelidir.

  * Sönmemiş kireç kullanıyorsak eritildikten sonra muhakkak süzülmelidir. Erimeyen tortu varsa kalan miktar kadar kireç tekrar eritilip eklenir.

  * Bordo Bulamacı; hiçbir ilaçla karıştırılıp atılmaz.

  * Bordo Bulamacı atıldıktan sonra; Pulverizatörü (Pompayı) kesinlikle temizleyiniz.

  Hazırlanan Bordo Bulamacının Dozu Nasıl Anlaşılır?

  Göztaşı (Bakır Sülfat) ve kireç ile hazırlanıp kullanılır. Yapılan Bordo Bulamacının dozunda olup olmadığını kontrol etmek için bir passız çivi ipe bağlanıp, bulamaca batırılır, 5 dakika bekletilir. Çiviye bakılır, çivinin renginde bir değişiklik yoksa Bordo Bulamacı kullanıma hazır demektir. Çivide hafif kızarma veya paslanma olursa karışıma bir miktar daha kireçli su ilave edilir.

  Gerekli malzemeler (100 Kg Organik İlaç Yapımı için):

  1-) 10 Kg Taze Isırgan Otu (Ultrica)
  2-) 150 Kg Soğuk Su
  3-) 200 Litre Kapasitesinde Dinlendirme Havuzu

  Taze Isırgan Otları Dinlendirme Havuzuna doldurulur. Üzerine 150 Litre soğuk su ilave edilir. Üç gün açık havada bekletilir. Üç gün sonra ısırganlar süzülerek ayrılırlar. Çıkarılan (Siyahımsı yeşillikteki) bu su İlacımızın Ana maddesini oluşturacaktır.( Bünyesinde bulunan bol miktardaki Salisilik Asit; akarsitleri öldürmektedir.)

  Elde edilen Isırgan suyu Pulverizatöre konulur.
  250 gram Şeker suda eritilir. Pulverizatöre katılır.
  100 cc Crop-Set Organik virüs eklenir iyice karıştırılır.

  Elde ettiğimiz Organik ilaç Sebzelerdeki Kırmızı Örümcek, Yaprak Bitleri, Tiripsler, Şıralı koşnilin ve bazı virüslerle mücadelede kullanılır.

  · Yapılan ilaç yaprak altlarına zuhur edecek şekilde atılır.

  NOT-1: Elde edilen Isırgan suyu içerisine (100 Litre baz alınarak) 1Kg Eritilmiş Göz Taşı, 1 Kg Kireç kaymağı (Bordo Bulamacı) Katılırsa Sebzelerde Mildiyö, Yavru Çürüklüğü ve Böcek öldürücü olarak kullanılır.

  NOT-2: Isırgan Otu içerisine %50 oranında Taze Ceviz yaprağı katılırsa İnsektisit özelliği artmış olur.

  NOT-3: Isırgan Suyu içerisine; 100cc Mimozal (Hindistan’da yetişen bir Ağacın öz suyundan elde edilen Organik İnsektisit) katılırsa diğer zararlılara karşı kullanılır. (Genelde meyve ağaçlarında )

  NOT-4: Isırgan suyunun içine 500gr Arap sabunu katılırsa Elma İç kurduna karşı kullanılır.

  Kapadokya Meslek Yüksek Okulu Organik Tarım Bölüm Koordinatör-Program Başkanı Sayın Osman YÜKSEL Bey’e Kaynak Bilgilerinden dolayı Teşekkür ederiz.

  Kabartma Tozu
  Kabartma tozu (sodyum bikarbonat) etkili bir mantar önleyici ajan ve hatta mantar bazı köklü formları öldürebilir. Araştırmalar siyah nokta ve külleme bazı tür karşı etkili göstermiştir.

  Tipik bir kabartma tozu püskürtme su litre başına kabartma tozu 1 çay kaşığı eritilmesi ile yapılabilir. Sıvı sabun (sadece bir deterjan kullanmayın) ekleyebilirsiniz. Tamamen, üst ve alt yaprakları bitkiye spreyle serpin ve kurumaya bırakın. Mantar sorunu kontrol için gerekli şekilde tekrarlayın. Sorun kabartma tozu uyguladığınıda tekrar uygulamanıza rağmen devam ederse, daha güçlü bir anti-mantar ilaç kullanın.

  Bahçede Kabartma tozu kullanarak

  1. Külleme önlemek için bir Sprey yapılır. Külleme ,leylak, monarda ve zinnias de dahil olmak üzere birçok bitki, için bir sorundur. Kabak ve salatalık özellikle hassastır. Burada olan bir toz tedavi ve küllemeyi önlemek için basit,kabartma tozu tamamen doğal bir sprey ve ayrıca yanında su karışık ve bulaşık deterjanı kullanarak etkili haşere uzaklaştırıcısıdır.

  2. Tırtıllar için Lahanaya (ve diğer bitkilere) üzerinde Kabartma tozu serpin, o küçük yeşil lahana solucanlarını uzaklaştırır. Onlar yaprakları yedikçe bir iki gün içinde ölür. Gerektiği kadar tekrarlayın.

  3. Kabartma tozu herhangi bir küçük yabani otları öldürür.

  4. Çimi öldüren çatal otunu öldürür.

  Çatal otu gerçekten sinir bozucu olabilir ve çim, bahçe yatak, ya da kaldırım çatlaklar içinde fark eğer, bunu kurtulmak için kabartma tozu kullanabilirsiniz. Sadece üzerine kabartma tozu toz kalın bir dökün sonra, Çatal otu iki veya üç gün içinde geri ölür. Bir uyarı: bunu kabartma tozu çok fazla atarsanız çime zarar verebilir, çünkü kabartma tozu uygulayarak yere dikkatli olunması gerekir.
  Karbonat (sodium bicarbonate) ya da potassium bicarbonate ile çok az sirke, mayi arap sabunu sulu karışım da külleme hastalığı ile mücadelede kullanılıyor. Maddelerden birini (4 litre suya 30gr. karbonat.+ 4 yemek kaşığı sirke + iki avuç arap sabunu) mayi arap sabunu ile karıştırıp bitkinizi güneş yokken yıkayın. Haftada bir işlemi tekrar edin… Arapsabunu karbonatın yapraklara işlemesi, kalıcı olması için önemli. Karışımlardan sadece birini kullanmanız işe yaramaz. Bu arada uyarayım bitkilerin çoğuna bu karışım iyi gelirken, bazılarında yaprakları yakabiliyormuş oranı iyi ayarlayın.

  Bitkisel Kökenli Doğal ilaçlar: AZADIRACHTIN Bitkisel kökenli insektisit olarak son yıllarda üzerinde en çok çalışılan bitki Azadirachta indica’ dır. A. indica, yaprak veya kabuklarının kurutulmasıyla toz halinde, meyve veya tohumdan terpenoid yapıda olan Azadirachtin ekstrakte edilerek, tohum veya tohum kabuğundan elde edilen yağ gibi çeşitli şekillerde zararlılarla mücadelede kullanılmaktadır. Azadirachtin,böceklerde uzaklaştırıcı (repellent), beslenmeyi engelleyici,doğurganlığı azaltıcı, kısırlaştırıcı, öldürücü, yumurta bırakmayı önleyici, gelişme ve büyümeyi engelleyici gibi etkiler göstermektedir.

  Bitkisel Kökenli Doğal ilaçlar: PYRETHRUM Chrysanthemum cinerariaefolium 'un çiçeklerinden elde edilen pyrethrum, mevcut insektisitlerin içinde en eski ve en güvenilir olan bitkisel kökenli insektisittir.

  Halen geniş alanlarda kullanılan tek bitkisel kökenli insektisittir.

  Bitkisel Kökenli Doğal ilaçlar: ROTENONE Bitkisel kökenli insektisit olarak kullanılan Rotenon, Güney Amerika'da yetişen Lonchocarpus sp., Asya'da yetişen Derris sp. ve Terphrosia sp. bitkilerinin köklerinden ekstrakte edilmektedir. Böceklerde kontakt ve mide zehiri olarak etki gösterir. Memeliler üzerine orta derecede etkilidir.

  Bitkisel Kökenli Doğal ilaçlar: QUASSINE Quassia armara ve Picrasma excelsa ağaçların gövdesinden ekstrakte edilir. Ġnsektisit özelliği göstermektedirler. Quassia, nicotine benzer şekilde böceklerde kontakt ve mide zehiri olarak etki etmektedir. Nikotin kadar zehirli değildir. Quassia bazı bitkilerde fitotoksisiteye neden olmaktadır. Bu yüzden kullanımına dikkat edilmelidir.

  Bitkisel Kökenli Doğal ilaçlar: NiKOTiN
  Nicotiana tabacum ve diğer Nicotiana türlerinin yapraklarından çeşitli metotlarla ekstrakte edilerek kullanılmaktadır.Evlerde kullanımı tavsiye edilmemektedir. Kontakt ve mide zehiridir.
  (Türkiye’de sadece Limon, portakal vb. ve muz’da erken dönemede) Bitkisel Kökenli Doğal ilaçlar: RYANIA
  Güney Amerika kökenli Ryania speciosa adlı bitkinin kök, yaprak ve gövdesinden ekstrakte edilmektedir.
  Ancak memelilere, balıklara ve diğer suda yaşayan hayvanlara yüksek toksisitesi yüzünden kullanımı kısıtlan- mıştır. Ryania böceklerin kas sistemine etkili olmaktadır ve hızlı bir ölüm oluşmaktadır

  Bitkisel Kökenli Doğal Ġlaçlar: SABADILLA Schoenocaulon officinale bitkisinin tohumundan elde edilmektedir. Değme ve mide zehiri etkilidir. Balarılarına toksisitesi yüksek olduğun-dan kullanılırken dikkat edilmelidir. Genelde diğer bitkisel kökenli insektisitlerle karış-tırılarak etkiyi artırmak için kullanılır.

  Bitkisel Kökenli Doğal ilaçlar: CAPSAICIN, Capsicum (Solanaceae) cinsine bağlı bitkilerde acı tattan sorumlu olan bileşiktir. Biber meyvelerinin ekstraksiyonu sonucu elde edilmektedir ve genelde sarımsak, hardal veya çeşitli yabancı otların ekstraksiyonlarıyla birlikte kullanılır.
  Capsaicin, genel böcek ve akar zaralıları için repellent (uzaklaştırıcı) olarak kullanılır. Bunun yanında öldürücü etkisi olduğu da bilinmektedir Bunun yanında bazı preparatları nematisit ve fungisit etki göstermektedir.
  Yararlı böceklere ve balarılarına karşı yüksek toksisitesinden dolaylı kullanırken dikkatli olunmalıdır.

  Bitkisel Kökenli Doğal ilaçlar: SARIMSAK (Allium sativum L.) ekstraktının böcekler için etkili bir repellent olduğu uzun yıllardır bilinmektedir. Fakat kokusu, sarımsağın tarımsal alanlarda yaygın olarak kullanılmasını her zaman kısıtlayan faktör olarak öne çıkmıştır. Herhangi bir bitkisel yağ ile imalatçının önerilerine göre seyreltilerek bitkiye yoğun miktarlarda uygulanması etkiyi istenen seviyeye getirmektedir

 2. #2
  Kullanıcı erena - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) Toprak
  Üyelik tarihi
  Mar 2014
  Nereden
  ankara
  Mesajlar
  117
  Beğen
  41
  Beğenilmiş
  9

  Siprey olarak yapım

  Konu Isısrgan Spreyi ile Haşereleri Kovma ve organik tarım alanlarında kullanımı.


  Isırgan Sprey


  aphids[1].jpg


  Insan vücuduna yararlı özellikleri ile tanınan ısırgan otunun böcek kovucu faydası bulunmaktadır. Isırgan otu doğal bitki savunma artırılması ve güçlendirici ayrıca böcek kovucu olarak görev yapar. Son yıllarda organik çiftçiler giderek artan sayıda tesislerini güçlendirmek için ısırgan dayalı formülasyonları kullanarak Avrupa'da ve özellikle Fransa'da çilek tarımı yapmaktadır.
  Kullanımı çok kolaydır. 1 ölçü ısırgan kullanılarak suyla püskürtülür. Bitki püskürtme için kullanılan çözeltiyi ısırgan bir gün emmesine için izin verin. Püskürtme 10 gün boyunca yapılır.


  Sabun Sprey

  akaria copy[1].jpg


  Sprey esas genellikle kolokynthoeidon yumuşak kabuk, yaprak bitleri, hesap adamı, akarları, beyaz sinek, beyaz sinekler) sebzelerde böceklerin kontrolü için kullanılır. Çözelti, ölümle sonuçlanan böceğin içine girerek hareket eder.

  Kullanım hazırlanması için.
  4 çay kaşığı yeşil sabun rendesi 1 kg sıcak su
  2 tatlı kaşığı alkol.
  Saldırının yine görülmesi halinde, her 10 gün bir karıştırın ve spreyleyin.


  Limon Sprey


  Sprey-Limon-Sikacagi-2[1].jpg


  Limonen limon içerdiği ve psefdokokkoeidon ve baskül kontrol etmek için kullanımı etken madde, beyaz sinek karşı etkilidir.Sadece bir büyük limonun kabuğu temizleyerek 10 dakika kaynatın. Soğutarak spreye bırakın. 10 gün boyunca her gün tekrarlayın.


  Un Sprey

  2-4 yemek kaşığı un 1lt sıcak su
  1 tatlı kaşığı bulaşık sıvı deterjan veya rendelenmiş yeşil sabun.
  iyice karıştırın ve spreyleyin. Gerekirse işlemi yenileyin.

  Toz un, eylemler için bir yapışkan tuzak gibi çalışan bir yapışkan bir maddedir.  Soğan Sprey


  sogan-dograma[1].jpg


  Yaprak bitleri ve akarlara karşı, özellikle de bir bitki savunma takviyesi, bir mantar öldürücü ve böcek öldürücü olarak kullanılır.
  350 gr soğan hazırlanması için kullanılır. 10 litre su içinde kıyılmış soğanlar daha sonra 20-30 dakika için düşük sıcaklıkta kaynatılır, bitkilere filtre ederek püskürtülür.

  Sprey sarımsak-acı biber

  radish-29512[1].jpg

  Bu sprey çeşitli böcekleri uzaklaştırmak için uygundur. vb ağustos böcekleri, yaprak bitleri.

  Kullanım üretimi için.
  6 diş sarımsak
  1 soğan
  kırmızı biber rendelenmiş 1-2 yemek kaşığı
  1 tatlı kaşığı bulaşık deterjanı veya rendelenmiş yeşil sabun
  1kg su
  Bir blender içinde biraz su ile koyun maddeleri eriyene kadar ve geri kalan su ilave edilir ve 24 saat boyunca bir kap içinde bırakılır
  Her 10 gün sonra ve sprey uygulanır.

  NOT:Sevgili Toprak Ana üyeleri bu konular internet ortamında araştırılıp bilgilerinize sunulmuştur, kaynak gösterlmediği için isim belirtilememiştir.
  Konu erena tarafından (29-05-2014 Saat 02:02 PM ) değiştirilmiştir.

 3. #3
  Kullanıcı erena - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) Toprak
  Üyelik tarihi
  Mar 2014
  Nereden
  ankara
  Mesajlar
  117
  Beğen
  41
  Beğenilmiş
  9
  Konu erena tarafından (29-05-2014 Saat 02:04 PM ) değiştirilmiştir.

 4. #4
  Kullanıcı cezalı üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) Toprak Dostu
  Üyelik tarihi
  Feb 2014
  Nereden
  Ankara
  Mesajlar
  3.013
  Beğen
  333
  Beğenilmiş
  230
  Konu için teşekkürler sevgili erena
  Tarım ilacı ya da kimyasal ilaç dediğimiz ilaçları (zehirleri) kullanmak istemeyen kişiler mutlaka yararlanacaktır

 5. #5
  Kullanıcı cezalı üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) Toprak Dostu
  Üyelik tarihi
  Feb 2014
  Nereden
  Ankara
  Mesajlar
  3.013
  Beğen
  333
  Beğenilmiş
  230
  Bir daha baştan okuyayım. Karıncalar için bir çözüm varmıydı acaba

 6. #6
  Kullanıcı Yeşim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) Toprak
  Üyelik tarihi
  Apr 2014
  Mesajlar
  162
  Beğen
  6
  Beğenilmiş
  29
  Daha önce bakmamışım ellerine sağlık sevgili erena,


  Benimde hoya carnosam unlu bit oldu bitkisel çözüm bilmiyordum bir yerde nar dallarının olduğu yerlere haşere gelmezmiş bende nar kabuklarını kaynattım çiçeği bir güzel temizledim tertemiz oldu birdaha böcek oluşmadı çok tesirliymiş tavsiye ederim arkadaşlar..

 7. #7
  Kullanıcı Toprak
  Üyelik tarihi
  Jun 2015
  Nereden
  ANKARA
  Mesajlar
  93
  Beğen
  0
  Beğenilmiş
  5
  Fark etmediğim bir başlıktı çok güzel bilgiler paylaşmışsınız teşekkür ederim .

Benzer Konular

 1. Organik Kavun tohumu
  Konu Sahibi oğ[email protected]_ciceklerim Forum Tohum Takas
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 01-02-2017, 06:25 PM
 2. Organik Tarım
  Konu Sahibi ayoruk81 Forum Organik Tarım
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 29-04-2016, 03:39 AM
 3. Hoya'lar İçin Teraryum Yapımı
  Konu Sahibi kaktus Forum Hoya (Mum Çiçeği) Bakım, Üretim ve Yetiştirme Teknikleri
  Cevap: 29
  Son Mesaj : 16-03-2016, 11:26 AM
 4. Isırgan Otu İle ( Organik ) Hastalık ve Haşere İlacı
  Konu Sahibi ayoruk81 Forum Bitki Hastalıkları / Zararlıları ve Çözüm Yolları
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 07-03-2016, 12:59 AM

Bu Konu İçin Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Açma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •