Etiketlenen üyelerin listesi

Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan BirinciBirinci 12
Toplam 35 adet sonuctan sayfa başı 21 ile 35 arası kadar sonuç gösteriliyor.
    Kullanıcı Toprak
    Nereden
    Adana
    Beğen
    149
    Beğenilmiş
    76
    Köklere zarar vermeden topraklı kalıp halinde alıp yeni saksı ve toprağa dikerseniz olabilir. Yanmış hayvan gübresi bulursanız çok iyi olur. Filipin Malezya gibi ülkelerin ulusal çiçekleri. Mum çiçeği Hoya yetiştirmeyle aynı. O bölgenin çiçekleri. Tek fark güneşi çok seviyor. Güneş altında saatlerce kalsa bir şey olmuyor. Alttan gelen yeni sürgünleri diğer baharda ayırıp çoğaltabilirsiniz.
    mavi yeşil (19-08-2016), Miss_Menas  (08-02-2016) Bunu beğendi.

Ayrıldı
    Nereden
    Şile/İstanbul
    Beğen
    35
    Beğenilmiş
    56
    Alıntı Erdem 01 Rumuzlu Üyeden Alıntı Mesajı Göster
    Köklere zarar vermeden topraklı kalıp halinde alıp yeni saksı ve toprağa dikerseniz olabilir. Yanmış hayvan gübresi bulursanız çok iyi olur. Filipin Malezya gibi ülkelerin ulusal çiçekleri. Mum çiçeği Hoya yetiştirmeyle aynı. O bölgenin çiçekleri. Tek fark güneşi çok seviyor. Güneş altında saatlerce kalsa bir şey olmuyor. Alttan gelen yeni sürgünleri diğer baharda ayırıp çoğaltabilirsiniz.

Çok teşekkür ederim Erdem 01 Yanmış hayvan gübresi var şu an elimde var , o zaman yarın hemen toprağını değiştiriyorum.
    Miss_Menas  (08-02-2016) Bunu beğendi.

Moderatör Ari - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Erivan
    Beğen
    866
    Beğenilmiş
    231
    Yaseminlerin o kadar çok türü var ki

Katmerli yaseminin tek türü var tam ismi Jasminum Sambac "Grand duke of Tuscany " ama katmerli olanının yapraklarına benziyen yalın kat çiçekleri olana ise sadece Jasminum Sambac deniliyor.

Pervane yasemin var (bu benim çok hoşuma gidiyor) asıl ismi Trachelospermum Jasminoides.

Pembe yasemin var, buda çok güzel tür. Tam ismi Jasminum Polyanthum.

Bir ara yalın kat çiçekli olanından bende vardı (jasminum sambac) ama öyle pek bir güzelliği olmadığı için başkasına hediye ettim gitti, bakımı çok kolaydı biraz su ve güneşle idare etmesini biliyordu.

Pervane yasemin ise onca denememe rağmen hiç tuturamadım ve pes ettim.

Pembe yaseminden bu baharda İstanbul'a gelişimde bir bahçede tesadüfen görünce iki çelik aldım ve ikiside tuttu, bakımı kolay gibi.

Katmerli yasemin ise beni illallah ettiren oldu her kış yapraklarının bir kısmını kurutuyor, sopa gibi kalıyor sonra keyfi istediğinde gelişmeye başlıyor. Demir eksikliğinden dolayı yapraklarının rengide soluklaşır yani canı nasıl isterse öyle yapar.

Kullanıcı Toprak
    Nereden
    Adana
    Beğen
    149
    Beğenilmiş
    76
    Kışı ılık olan Akdeniz kıyıları dışında Katmerli Fulleri kış aylarında ev içine alın. Kışın yapraklarının çoğunu dökmez. Belki bulunduğunuz yerde çok soğuktan etkileniyordur. Baharda yeniden sürgün vererek canlanır. İçinde Demir olan sıvı gübreler kullanabilirsiniz. Biz genelde peynir tenekelerine dikeriz. Tenekenin demiri paslandıkça toprağa karışıyor olabilir. Plastikte olan çiçeklerimiz de var. Toprağın içine kök kısımlarına doğru demir tel veya demir çiviler koyuyorum. Herhalde işe yarıyordur.

Kullanıcı Toprak
    Nereden
    Adana
    Beğen
    149
    Beğenilmiş
    76
    Plastik ve teneke saksılarda Ful çiçeklerim.

Alttan dip sürgünleri verir. Kışın ayırıp çoğaltır yeni saksılara alabilirsiniz. Çiçekler yeni sürgünlerin ucunda oluşur. Sürekli çiçek almak için budama yapmalı yeni sürgün vermeye zorlamalısınız. Sürgün verecek gözler yaprak diplerinde ve dal üzerinde olur. Yaprak diplerine bakın çok küçük nokta biçiminde gözler olur. Bu yaprakların üzerinden kesin gözler sürgün versin.
    Sürgün vermesi içinde toprağı güçlü besinli olacak. Azotlu, çiçekli bitki sıvı gübreleri verebilirsiniz. Toprağına evdeki maydanoz marul,domates,kabak gibi sebzeleri karıştırın. Çay artıklarını toprağa karıştırıp toprağı yumuşatın.
    Eklenen Resimler Eklenen Resimler
    ayoruk81 (08-02-2016), mavi yeşil (19-08-2016), Miss_Menas  (08-02-2016) Bunu beğendi.

Kullanıcı Toprak
    Nereden
    Adana
    Beğen
    149
    Beğenilmiş
    76
    Fullerin arkasında kaktüsümde çiçek açtı.
    20150712_111745.jpg

20150712_111809.jpg
    ayoruk81 (08-02-2016), Miss_Menas  (08-02-2016) Bunu beğendi.

Üst Yönetim Siyah_Lale - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya - Antalya
    Beğen
    640
    Beğenilmiş
    355
    Harika paylasimlar ve bilgiler, cok tesekkürler arkadaslar...

Gecen sene izin dönüsü Bursa dan aldigim Ful üm...
    Kisi evin bodrumun da gecirdi, bahar da biraz saksi büyütüp, toprak takviyesi yapip birazcik koyun gübresi eklemistim.

Güzel filizlen di ve su an tomurcuklarini büyütüyor...

Ancak bir kac uc da ilginc olusumlar var...
    Iki ya da uc tomurcukta cift olusum oldu ama bu inanilmaz geldi...

Beyaz Gülün Bile Gölgesi SiyahtIr

Moderatör Ari - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Erivan
    Beğen
    866
    Beğenilmiş
    231
    Bu oluşumdan ilk defa bu sene benimkinde de oldu Sevgili Siyah_Lale ama sende ki gibi 3 tane değil 2 taneydi sanki çiçeğin içinden 1 çiçek daha açmıştı, bence bu besin fazlalığından kaynaklanıyor olabilir çünkü geçen senelere göre bu sene daha sık ve bol gübreler kullandım.

Üst Yönetim Siyah_Lale - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya - Antalya
    Beğen
    640
    Beğenilmiş
    355
    Sevgili Ari,

3 degil. 4 tomurcuk var...
    Dedigim gibi bahar da toprak takviyesi yaparken cok az koyun gübresi eklemistim. Baska da vermedim...
    Nasil bir sey acacak cok merak ediyorum. Acma dan sarartmaz insallah da sizlerle paylasabilirim...
    Beyaz Gülün Bile Gölgesi SiyahtIr

Ayrıldı
    Nereden
    Şile/İstanbul
    Beğen
    35
    Beğenilmiş
    56

Kullanıcı Toprak
    Nereden
    Adana
    Beğen
    149
    Beğenilmiş
    76
    Maşallah çok güzel görünüyorlar. Çiçekleri keserken alt yaprak diplerine bakın küçük gözler olur. Göremezseniz de yaprağın hemen üstünden kesin. Göz varsa büyümeye başlayıp yeni sürgün olacak yeni sürgün dal yeni çiçek demektir.
    mavi yeşil (19-11-2016), Miss_Menas  (08-02-2016) Bunu beğendi.

Kullanıcı Toprak
    Nereden
    izmir
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    1
    bence kırmızı örümcek ilacı al bu örümcek hastalığı özellikle tozlanma çok olduğunda oluyor diye biliyorum

Kullanıcı Toprak
    Nereden
    Adana
    Beğen
    149
    Beğenilmiş
    76
    Fullerimiz açtı. 2-3 gün süren koku ve güzellik.
    Eklenen Resimler Eklenen Resimler
    adneser (23-07-2016), karatepe (25-07-2016), mavi yeşil (09-11-2016), Salihcan (23-07-2016) Bunu beğendi.

Kullanıcı Toprak
    Nereden
    Amasya
    Beğen
    52
    Beğenilmiş
    29
    Alıntı Erdem 01 Rumuzlu Üyeden Alıntı Mesajı Göster
    Maşallah çok güzel görünüyorlar. Çiçekleri keserken alt yaprak diplerine bakın küçük gözler olur. Göremezseniz de yaprağın hemen üstünden kesin. Göz varsa büyümeye başlayıp yeni sürgün olacak yeni sürgün dal yeni çiçek demektir.
    Peki,budamasını hangi ayda yapalım ?
    adneser (19-11-2016) Bunu beğendi.

Kullanıcı Toprak
    Nereden
    Adana
    Beğen
    149
    Beğenilmiş
    76
    Kışın yapraklarını dökmeden uykuda geçirir. Baharda yaz boyunca sürekli budama yapabilirsiniz. Toprak ısınıp uyandığında dal üstündeki tomurcukları yeşillenip büyür. dal veya yaprak diplerinde bahara doğru bu tomurcukları görürseniz üstünden kesin.Yaz boyunca açan çiçek dallarında tomurcuk gördüğünüzde üstünden kesin. Budama yaparsanız yeni dal uzatmaya zorlarsınız. Çiçekleri yeni dal uçlarında oluşturur. Toprağına bolca yanmış hayvan gübresi karıştırırsanız çok iyi gelişiyor. Sıcağı ve güneşi hayvan gübreli toprağı seviyor.
    adneser (27-11-2016), mavi yeşil (27-11-2016) Bunu beğendi.

Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan BirinciBirinci 12

Bu Konu İçin Etiketler