Etiketlenen üyelerin listesi

Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
Toplam 49 adet sonuctan sayfa başı 1 ile 20 arası kadar sonuç gösteriliyor.

Hybrid View

Ayrıldı
    Nereden
    Ankara
    Beğen
    333
    Beğenilmiş
    243

Nilüfer (Nymphaea)

Nymphaea ailesindendir. Su bahçelerin vazgeçilmez bitkisi, hatta belki de en iddialısındandır. Gösterişli çiçek ve yapraklarıyla herkesi kendine hayran bırakır.

Toprak: Çamurlu ve kirli ortamlarda yetişir. Besin açısından çok zengin olmayan topraklar kullanabilirsiniz. Kumlu, su tutan topraklarda rahatlıkla gelişim gösterebilir.

Bakımı: Bol güneşli ortamları sever. Hafif gölgelik ortamlarda da yetişebilir ama çiçek açma verimleri, biraz olsun düşebilir. Nilüfer, durgun suyu tercih eder. Hareketli su, gelişimini olumsuz yönde etkileyebilir. Dayanıklı nilüfer türleri eksi 20 dereceye düşen sıcaklıklara bile göğüs gelebilir. Yetiştirdikleri suyun yüzeyünden yaklaşık 10-20 santimetre yayılabilir, çevesine 50-300 santimetre yayılabilir.

Nilüferin en önemli özelliği kirli ortamlarda yetişmesine rağmen yapraklarının sürekli temiz kalmasıdır. Nilüferi seçerken havuzunun derinliğini göz önünde bulundurun. Bazı nilüferler derin su ister, bazıları ufak havuzlarda mutlu olur. Dikerken gübre ilave ederseniz, su yeşile dönebilir. Nilüfer ve havuzları çok bakım isterler unutmayın. Özensiz havuzlar estetiği bozar.

Üretim: Tohumlarını mayıs ayında suyun dibindeki çamura ekebilir ya da bir kap içine ekip suyun altına kapla birlikte yerleştirebilirsiniz. Suyun çamurlaşmaması için kabın etrafına çakıl taşları döşemeyi unutmayın.

Çiçekleri: Yaz aylarında türlerine göre, gündüz saatleri içerisinde beyaz, sarı, pembe kırmızı ya da mavi renkli çiçekler açar. Bu çiçekler çok sayıda tohum verir ve olgunlaşan tohumları suyun altında meyvelerini oluşturur. Solmuş çiçeklerini ve bozulan yapraklarını yılın her döneminde kesip çıkarabilirsiniz.

KAYNAK:

Ayrıldı
    Nereden
    Ankara
    Beğen
    333
    Beğenilmiş
    243
    Peki, Nilüfer kovada olur mu ?

Olur deyip gayet başarılı sonuç alan da var, kesinlikle olmaz diyen de
    Deneyeceğim ve umarım başarılı olurum

Nilüferi alıp eve geldiğim an, evde bulduğum kovaya koydum.

100_9647.jpg

100_9649.jpg

Baktım biraz küçük oldu ertesi gün 50 litrelik büyük bir kova aldım.
    Ağız kısmı çok geniş değil ama idare eder diye düşünüyorum.

100_9665.jpg

100_9670.jpg

Veeeee kovanın içinde şu an 2 erkek, 5 dişi Black Molly balıklarım da var
    Dün gece çok tedirgindim, acaba yaşarlar mı diye ama sabah baktım yüzüyorlar

100_9671.jpg

Ayrıldı
    Nereden
    -------
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    15
    Sen bu kovayı küçük bir havuza dönüştüreceksin anlaşılan sevgili gülen melek. Bu balıklar uzun süre oksijensiz yaşamaz o ortamda. Balık akvaryumlarda kullanılan hava motoru gerekecek bence.

Ayrıldı
    Nereden
    Ankara
    Beğen
    333
    Beğenilmiş
    243
    Sevgili edelvays58 keşke dönüştürebilsem ama şimdilik sadece Nilüfer olacak

Balıklar için ise aslında biraz aceleci davrandım diyebilirim. Aldığım notlar arasında hava motorundan bahsedilmiyordu. Aynı bu şekilde kovanın içine bırakılmışlardı. Yem bile vermeyin yazıyor hatta. Ama bu gün düşündüm, kovada yosun henüz oluşmadı, böcek felan da yok ortalıkta, ne yiyecek bunlar Bir çimdik kurumuş ekmek ufaladım suya, yediler.
    Suya oksijen sağlayan su bitkileri de varmış. Araştırıyorum

Ayrıldı
    Nereden
    ------
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    35
    Çok ilginç fikirlerin var gülen melek sonunda kovayıda pencere önüne çıkartarak nilüferler yetiştirmeye çalışıyorsun. Herhalde aynısını ben de arka minicik balkonda yapmaya çalışacam. Tabii ki nilüfer bulabilirsem, bir araştırmaya giriyim birde bundan eksik kalmayım değil mi?

Ziyaretçi
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    10
    Sevgili gülen melek balıklar için hava motoru muhakkak lazım ve kovadaki su gece ısısı düşeceği için balıklarınız çok çabuk hasta olup ölecek bu tip havuzlar için suyun devirdaim etmesi gerekiyor balık cinsi dere balıkları veya koi balığı olabilir.

Ayrıldı
    Nereden
    Ankara
    Beğen
    333
    Beğenilmiş
    243
    Sevgili Nil, sevgili edelvays58 de mesajında belirttikten sonra gerçekten üzüldüm. Ben bu balıkları bile bile ölüme mi götürüyorum diye. Ama inan, tüm samimiyetimle söylüyorum kendi aklımca yaptığım bir şey değil. Deneyip, iyi sonuç almış yorumları okuyunca, ben de denemek istedim. Demek ki dayanıklı ve uyum sorunu olmayan bir tür dedim kendi kendime.
    Okuduğum mesajları örnek olarak paylaşayım;

Black Molly
    Herkese merhabalar..

Uzun süre balkonda kova-saksı içinde baktığım ve sayısız çiçeklerini gündüz gece takip ettiğim nilüferlerim oldu. Şu anda artık yoklar, sadece resimleri ile idare ediyorum. Belki ileride tekrar bu sevdaya düşerim, kimbilir...

Bu sayfada taradım, bulamadım, başka sayfalarda verilmişse, tekrardan dolayı herkesden özür diliyorum. Nacizane, küçük bir tavsiyede bulunmak isterim...

Öncelikle, burada bahsi geçen sistem suyuna sıvı/kimyasal gübre karıştırılmamış, doğal olarak sade su içinde yetiştirilen nilüferler için geçerlidir.

Havuz ortamında nilüferler ve koi iyi bir birliktelik olsa da, daha sınırlı alanlarda benim size tavsiyem Black Molly cinsi akvaryum balığından edinip, erkek/dişi oranını koruyarak kova-saksınızın içine (suya alıştırarak) atmanız olacaktır.

Black Molly yabanda alg/yosunlarla beslenen bir balık türüdür; akvaryumlarda filtreli ortamda ve yem ile beslenerek yaşamaya alışkın olsalar da, kova-saksınıza kısa sürede uyum sağlayacaklar, çoğalacaklar, tüm salyangoz, larva, sinek ve oluşumunu ne yapsanız engelleyemediğiniz yosunları keyifle ve kararlı bir şekilde temizleyeceklerdir.

Onları "hiçbir zaman" yemlemeyeceksiniz, inanın hiçbiri açlıktan ölmeyecek, kova-saksınızdaki ekosistem onların yaşaması için gerekli besini oluşturacaktır. Yemlerseniz, hazır yemek bulabildikleri için akvaryum alışkanlıklarına dönerek ekosisteme gerekli faydayı sağlayamaz olurlar. Bu arada siz de onlara müdahele etmeyecek, saksıdan fazla yosunları temizlemeyecek, elinizi kovaya daldırarak onların sistemine zarar vermeyeceksiniz

Ben, ilk birkaç gün, hepsinin ters dönüp suyüzüne çıkacaklarından yüzdeyüz emin olarak, mini ekosistemimin başında bile bekledim, ama Mollyler dayanıklı, kısa sürede uyum sağlayıp çoğaldılar, daha sonra nilüferlerimin yanında yüzen minik minik bir sürü mollylerim oldu

Dişi-erkek oranını akvaryumcudan alırken danışabilirsiniz. Benim kova-saksımda yanlış hatırlamıyorsam 2 erkek/ 4-5 dişi alıp atmıştık. Kova-saksının boyutlarını burada görebilirsiniz. Kısa sürede çoğaldılar ve genç nesil zamanla eski neslin yerini aldı. Balıkların dışkıları ve ölen balklar ise doğal gübre olarak kova-saksıda nilüferlerime besin oluşturdular.

Akvaryumdan getirdiğiniz mollyleri önce torbaları ile birlikte kova-saksınızın içindeki suya bırakmalısınız, bu sayede balıklar içine girecekleri suyun soğukluğuna yavaş yavaş alışacaklardır. Bir saat kadar sonra balıklarınızı torbadan çıkartarak (akvaryum suyunu saksıya eklemeniz tavsiye edilmez, çeşitli hastalıkları taşıyor olabilir) kova-saksınıza yavaşça bırakın. Balıkların rendi siyah olduğu için onları tekrar nadiren görebileceksiniz

Dilerim bu başlıkta benim de biraz katkım olmuştur.
    Bu mini ekosistemi çok uzun zaman keyifle izledim, hem gece, hem gündüz açan nilüferlerimin birini kapanırken, diğerini yanında açarken, birinin muhteşem kokusundan diğerininkine geçerken, çiçeklerinin yanında minicik balıklar atlayıp yüzerken izlemek kadar huzur ve keyfi çok az şeyde bulduğumu söylemeliyim.

Vazgeçmeyiniz!!

Havuz-gölet-kova-saksı-küvet-tanker-yoğurt kabı-pet şişe vs. içinde sevgi yetiştirmek istediğiniz heryerde bitkilerin de size sevgiyle döneceklerine inanıyorum.

Saygılarımla.

Not: Balıklarım ve nilüferlerim, Antalya'da, kış mevsiminde, saksının üzeri sera misali kapatılıp, rüzgar almayan bir noktaya çekilerek 2 yıldan uzun süre hiçbir kayıp olmadan yaşamlarını sürdürmüşlerdir.

lily1.JPG

KAYNAK

Diğer bir mesaj;

Nilüfer + siyah Moly
    Nilüfer ektiğim kovayı temizlesinler diye Moly almıştım .
    Beslemedim , ölürler sandım .

Bakın ne oldu
    DSC02276.jpg
    anne-baba

DSC02272.jpg
    ve yavruların bir kısmı

KAYNAK

Moderatör adneser - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Alanya
    Beğen
    1.872
    Beğenilmiş
    522
    Sn Gülen melek

Balıkların yaşama şansı, ilk üç günden sonra neredeyse sıfır, zaten yosunlaşmanın bir nedeni'de oksijensizlik, sizin yapacağınız ilk şey suyun rengi değişmeye ( yeşile dönerken yani yosunlaşma başladığında ) suyu değiştirmeniz ve en kısa zamanda ucuzundan (Ulus'ta küçük halin karşısında akvaryumcular var ) bir motor almak, yada balıklardan vaz geçmek, karar sizin.

Ayrıldı
    Nereden
    Ankara
    Beğen
    333
    Beğenilmiş
    243
    Anladım, bu balıklar bu kovada durursa ölecek
    Hava motoru almam sorun değil ama dışarı nasıl monte edeceğim onu. Elektrik içeride, motor dışarıda. O da olmaz
    Çözüm : Yarın akvaryumu olan komşuya balıkları hediye etmek

Ayrıldı
    Nereden
    ------
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    8
    Sürekli motor ile hava basmana gerek yok sevgili Gülen Melek. Aslında nilüfer büyümüş olsa hava basmanada gerek yok. Su bitkileri kök dahil fotosentez yaptıkları için suya sürekli oksijeni zaten verecektir. Aynı şekilde hatta ağzı tamamen kapatılarak düzenlenmiş bir akvaryumda içinde bitkiler olarak tamamen kapalı ortamda balık bakabilirsiniz. Sadece bitkilerin ışık ihtiyacını karşılamanız yeterlidir. Bitkiler tükettiğinden daha fazla oksijen üretirler. Sizin sisteminizde arkadaşların belirttiğinin aksine sorun yaratacak durum soğuk bir ortamda olmaları. Yaz gelmedi henüz. Akvaryum balıklarıda tropikal iklim akarsularının deniz ile birliştiği yarı tuzlu yarı tatlı sığ sularda yaşayan balıklar. Soğuk su içinde yaşamak onları hasta yapacaktır. Yoksa haklısınız besin bile vermeden yaşar balıklarınız sistemin içinde. Şimdilik içeride tutabilirseniz sorun yaratacağını düşünmüyorum. Ama dışarıda bırakacaksanız henüz balıklar için erken diyebilirim.

Ayrıldı
    Nereden
    Ankara
    Beğen
    333
    Beğenilmiş
    243
    Az kaldı, yüzeye 2 yaprak çıkıyor
    Biri halâ kahverengi diğeri yeşil Yapraklar çok küçük. Daha sonra mı büyüyecek, böyle mi kalacak ilerleyen zamanlarda bakacağım
    Su bir ara çok berraktı, ama şimdi bulanık. Geçen gün çocukları, ellerini kovaya sokarken yakaladım, giriş kat ya acaba ondan mı diyorum.
    Her neyse, şimdilik sorun yok

100_9718.jpg

Ayrıldı
    Nereden
    Ankara
    Beğen
    333
    Beğenilmiş
    243
    4 yaprak olması gerekirken, 1,5 yaprak var. Niyeeeee
    O saksağanı yakalayayım tüylerini yolacağım

100_9825.jpg

Ayrıldı
    Nereden
    -------
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    15
    Ama yeşil yaprak onun hakkı,tabii ki hakkını alacak.. Bence bir yaprak gitti yerine daha fazla gelecek.

Ayrıldı
    Nereden
    Ankara
    Beğen
    333
    Beğenilmiş
    243
    İyi de koparıp, parçalayıp bırakıyor sevgili edelvays58

Ayrıldı
    Nereden
    Ankara
    Beğen
    333
    Beğenilmiş
    243
    Tomurcuk geliyooooor

100_0090.jpg

Ayrıldı
    Nereden
    -------
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    15
    Ben de merak etmiştim ne oldu diye. Sevindirici bir haber. Geçen gün facete bir bey toprakta yetiştirdiğini söylemişti,gayet de güzel açmış. Ben de denemek istiyorum artık.

Ayrıldı
    Nereden
    Ankara
    Beğen
    333
    Beğenilmiş
    243
    Güzel bir bitki ve zahmetsiz
    Aldığım saksı ile o kovaya koydum ve ilave bir şey eklemedim. Bilmiyorum belki de eklemem gerekiyordu ama bu ilk, acemilik yani
    Bence de deneyin, yaprakları bile çook güzel

Kullanıcı kasap94 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) Toprak
    Nereden
    BALIKESİR/GÖNEN:tuzakçı köyü
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    0
    Sarı açmış lotuslarım.

28-5-2014 (19).jpg28-5-2014 (24).jpg

Doğadan aldığım beyaz nilüferlerim.

28-5-2014 (22).JPG

Ayrıldı
    Nereden
    Ankara
    Beğen
    333
    Beğenilmiş
    243
    Açmışlar bile, ne güzel

Sn kasap 94, Nilüfer ve Lotus birbirine benzese de 2 ayrı tür, değil mi ?
    Ben Nilüferi aldığım an hızlıca bilgilere bir göz attım ve kesinlikle derince bir alan istediğini okudum. O yüzden de gittim kocaman kova aldım ona.
    Ama bakıyorum sizin Lotus'un yetiştirdiğiniz ortam çok derin değil sanki

Lotus mu derin ortam istemiyor yoksa her iki tür de çok derin olmayan yerde yetişebilir mi sizce

Kullanıcı kasap94 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) Toprak
    Nereden
    BALIKESİR/GÖNEN:tuzakçı köyü
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    0
    Sayın: gülen melek: her iki side benim gözlemlediğim kadarıyla doğada çeşitli derinliklerde yetişe biliyor. Lotus yaprakları su yüzeyinde suya temas halinde oluyor. Nilüfer yaprakları su yüzeyinden bir hayli yükseliyor lotusa göre daha derin sularda yaşamını sürdürebiliyor.

Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu