Etiketlenen üyelerin listesi

Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
Toplam 43 adet sonuctan sayfa başı 1 ile 20 arası kadar sonuç gösteriliyor.

Konu: Manolya

Ziyaretçi
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    10

Manolya

Manolya yaprak döken ve dökmeyen türleri vardır yaprak dökmeyen büyük parlak yapraklı tabak büyüklüğünde çiçekleri vardır çok eski yapraklarını dökebilir yaprak döktüğü zaman öldü sanmayın baharla canlanmaya başlar kışın -23 dereceye kadar dayanır genç fideleri korumak lazım dikilecek bahçenin rüzgar ve güneş alabilen pH 6-8 arası olması lazım.

Ziyaretçi
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    10
    Yaprak dökmeyen manolya

manolya-n3.jpg

Yaprak döken manolya.

manolya11.jpg

Ayrıldı
    Nereden
    ------
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    36
    Manolya konusunu açtığın çok iyi olmuş Nil. Epeyce resim çekmiştim günlerdir duruyordu, artık yayınlayabilirim

İstanbul'un çoğu yerinde o kadar çok manolya ağacı varki. Bakındığın her yerde görebilirsin, çiçeklerinin güzelliğiyle üzerine şiirler dahi yazılmıştır.

image.jpg

Ağacının yuvarlakça budanarak yetiştirilmesi ayrı hoş duruyor.

image.jpg

image.jpg

image.jpg

Çiçek yaprakları kalın ve büyük özelliklede renkleri çok güzel.

image.jpg

image.jpg

image.jpg

Ayrıldı
    Nereden
    ------
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    36
    Birazcık daha manolya çiçeği görselleyim çok hoş duruyorlar

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

Ziyaretçi
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    10
    Ensevdiğim ağaçlardan biridir inşallah bahçeli evim olursa keyfini sürerim

Ayrıldı
    Nereden
    ------
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    36
    Beyaz renkte olan manolya çiçeğinden görüntüler gelsin. Çok güzel limonimsi kokusu var.

image.jpg

Tomurcuğu çok sert yapıda durmakyadı. Çünkü çiçek yaprakları bayağı kalın yapıda.

image.jpg

image.jpg

image.jpg

Ziyaretçi
    Nereden
    -
    Beğen
    91
    Beğenilmiş
    127

Southern Magnolia / Magnolia Grandiflora

Yaprak dökmeyen manolyaların o kadar çok varyetesi var ki. Çoğunun birbirine benzer özellikleri nedeniyle ayrımı neredeyse mümkün olmuyor.
    Ülkemize ithal olarak gelen aşı ve çelik üretimi manolyalar genellikle Magnolia Grandiflora 'Gallissoniensis' ve Magnolia Grandiflora 'Gallissoniensis Nana' varyeteleri. Bildiğim kadarıyla çoğu firmamız İtalya ile bağlantılı firmalarla çalışıyor ve bu türleri buradan ithal ediyorlar. İtalya'da ise diğer çoğu varyetenin üretimi ya sınırlı ya da hiç yok.

Yaprak dökmeyen manolyalar, yaprak alt ve üst doku ve görünümü ile en sevdiğim türlerden. Tabii ki çiçeği de açınca değmesin kimse o keyfe.

Sizi manolyamla tanıştırayım.
    Geçtiğimiz yıl çektiğim bir video.
    Tahminimce Southern manolyalardan Goliath varyetesi. Fakat bunda emin olmak çok zor.
    Henüz 4-5 yaşında. Aşı ile üretilmiş varyetelerden biri.
    Aslında formu çok daha iyi olabilirdi fakat aşılama için bir kaç dalını almak durumunda kaldım.

Ayrıldı
    Nereden
    Ankara
    Beğen
    333
    Beğenilmiş
    244
    Saksıdaki görüntüsü, hele açmış o kocaman çiçeği... çooook hoşuma gitti Sn gokselcetin
    Görünen o ki bahçeniz var, ilerisi için; yani büyüdüğünde sorun olmayacak demek ki. Şanslısınız diyorum kendi adıma çünkü biz bahçesi olmayanlar, sizlere çok imreniyoruz

Ziyaretçi
    Nereden
    -
    Beğen
    91
    Beğenilmiş
    127
    Sn. gülen melek, aslında ben de sizler gibiyim. Bahçem yok.
    Sürekli başkalarının bahçelerinde hobimi devam ettirmeye çalıştım fakat bin bir türlü problemden bir kaç bahçe değiştirmek ve tüm bitkileri ağaçları sürekli taşımak zorunda kaldım. Ağaçlarımın çoğunu da tanıdıklarımla paylaştım. Şu an büyük saksılı bazı ağaçlarım var ve aslında onları sahiplendirmek istiyorum fakat kargo ücretleri gerçekten el yakıyor. Birini göndermeye kalktım, tahmini 150-200 tl kargo ücreti olur dediler. Bu nedenle hediye edeceğimden bile vazgeçmek zorunda kaldım

Şimdi idarelik bir bahçede duruyorlar fakat seneye yer bulabilirsem kiralayacağım ve sera kuracağım.

O nedenle emin olun ben de çok ama çok imreniyorum

Ziyaretçi
    Nereden
    -
    Beğen
    91
    Beğenilmiş
    127

Magnolia Grandiflora 'Bracken's Brown Beauty'

Bu manolyamız da geçen yıl arkadaşıma gönderdiğim aşı ile üretilmiş bir varyete. Mükemmel bir yaprak yapısı var. Yapraklarının altı kızıla dönük bir renkte ve aşırı tüylü kadife bir yapıda. Üstü ise canlı ve parlak yeşil. Diri, etli bir görünüme sahip. Yeni yetişen sürgünler yine tüylü ve kızıl. Şu an Fethiye'de dikili.

Neredeyse 1 yıl kadar bir çok yerde araştırdım bu manolyayı. Amerika'da ilgili akademisyenlerle yazıştım.
    Yine de kesin olmamakla birlikte Magnolia Grandiflora 'Bracken's Brown Beauty' olduğunu düşünmekteyim. Öyle ki bildiğim kadarıyla bu varyeteden ülkemizde maalesef yok. Hem bu özellikleri hem de bulunamayışı, değerini kat kat artırmakta.

Sizleri Magnolia Grandiflora 'Bracken's Brown Beauty' ile baş başa bırakıyorum. Fotoğrafları iki fotoğraf hariç, bir kaç ay önce Fethiye'de çektim.

10394832_502693766499187_370064721059103966_n.jpg 10430508_1509489252617349_977917303151639576_n.jpg 10464145_502693673165863_2617578629561788700_n.jpg 10514701_1509489309284010_8306051101065558823_n.jpg 10550815_1509489212617353_2049348093069272275_n.jpg

Ayrıldı
    Nereden
    Ankara
    Beğen
    333
    Beğenilmiş
    244
    Hay Allah, üzüldüm o zaman Ben de bahçeniz var zannetmiştim. O zaman; belki bir gün bizim de olur diyelim

Fotoğraflar....ne kadar güzel, ne kadar sağlıklı ve çiçeği bile var
    Çiçeğinin gösterişine ve yapraklarına hayran olduğum bir ağaç bu. Ama çok büyüdüğü için, saksıda denemeye cesaret edemeyeceğim bir tür aynı zamanda. Ve şimdiye kadar koklamak maalesef kısmet olmadı. Çok güzel olduğu söyleniyor.... o halde bana yapayım Bir gün o da kısmet olur herhalde

Varyetelerinin de çok olduğunu bilmiyordum. Bize göre Manolya mı ? Evet Manolya Mesajlarınızda örnek olarak verdiğiniz 3 ismi de karşılaştırdım. Ama açıkçası bariz fark göremedim Herhalde ilgi alanı ve araştırmaya bağlı olarak farklar gözlemlenebilir ancak diye düşünüyorum

Ziyaretçi
    Nereden
    -
    Beğen
    91
    Beğenilmiş
    127
    Sizlere gönderdiğim yaprak döken manolya tohumlarından kendim de bir kısmını çimlendirmeye almıştım. Şimdilik her şey yolunda görünüyor.
    Çimlendirme materyali olarak hazır torf kullandım. (Marketlerde satılan kalitesiz bulduğum torftan.) Büyük bir saklama kabına torfu yaydım. Tohumları üzerine rastgele serptim ve çok az daha torfla tohumları kapadım. Güzelce nemlendirdim ve kapağını kapadım.

Balkonda açık halde tüm güneş ve soğuğun altında uzunca bir süre nemi koruyabildi. Çok nadiren fısfıs ya da sulama gereksinimi duydum. Havaların iyice soğuması ve gece gündüz sıcaklık farklarının aşırı artmasıyla balkondaki kombi dolabının içerisine aldım. Artık saklama kabının kapağı açık sadece kombi dolabında duruyor ve toprak durumunu kontrol edip az az sulama yapıyorum. Kombi dolabının yalnızca ön tarafı camdan ve bu nedenle gün ışığını alabiliyoruz ve problem yaratmıyor. Bakalım hava şartlarına göre burada yaşamaya devam edebilecekler mi göreceğiz.

Bu çimlenenleri eğer yaşatabilirsem bir kısmını, gerekli büyüklüğe ulaştıkları yıl aşılama yapmayı planlıyorum. Yaprak dökenlerde bildiğim kadarıyla aşılamanın yapıldığı ilk yıl çiçeğini görmek çok muhtemel. Bu durum yaprak dökmeyenlerde 3 yılı buluyor. Sadece Little Gem varyetesinde aşılandığı ilk yıl çiçek açabiliyor.

Gelelim benim ufaklıklara. Bakalım beğenecek misiniz?
    Yapraklardaki yapı farklılığı henüz ayrım için erken olsa da bana kalırsa ayrı türler olduğunu işaret ediyor.

gunes tor (24-04-2016) Bunu beğendi.
    Konu gokselcetin tarafından (15-11-2014 Saat 02:40 PM ) değiştirilmiştir.

Üst Yönetim Miss_Menas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Beğen
    2.850
    Beğenilmiş
    633
    Alıntı gokselcetin Rumuzlu Üyeden Alıntı Mesajı Göster
    Göksel bey buna Hediye ettiğiniz manolyanın çiçeğimi? İster bu görseldeki olsun ister başkası olsun mükemmel sağlıklı ve güzel. Budaması ve taçlandırılması öyle güzel yapmışsınızki. Ellerinize Yüreğinize sağlık.

Bugün bakımını yaptım toprağını çapaladım yarasa gübresi verdim. Hala kafeste bekliyor Saksısındaki poşeti çıkartmıştım zaten. File hala üzerinde duruyor ve korkuyorum, pazar günü taşınıyorum. Antalya'da kalıcı saksısına veya oturacağım evin önüne dikeceğim şartlar ne gösterirse artık. Site olduğundan dolayı istenilen herşey dikilemiyor bahçeye maalesef.

Çok çok Teşekkür ederim, şimdiye kadar aldığım hediyelerin içerisinde benim için bir İnci kadar değerli

Ziyaretçi
    Nereden
    -
    Beğen
    91
    Beğenilmiş
    127
    Bu görseldeki manolya, Fethiye'de tanıştığınız Sinan'a gönderdiğim manolya. Tek kelimeyle harika bir manolya diyebilirim. Elimde olsaydı kesinlikle size de bu türden gönderirdim fakat size gönderdiğim manolya da sanıyorum ki "goliath" ve o da çok güzel ve arayıp da bulunamayacak bir manolya. Videodaki manolya size gönderdiğim manolya, gerçekten çok hoş. Diğerini de inşallah Sinanları ziyarete gidebilirseniz görebilmenizi çok isterim. Hem arokaryanızı da almış olursunuz.

Bu arada aman dikkat belki biliyorsunuzdur ama yine de hatırlatmakta fayda var; Manolyaların kökleri genellikle yüzeysel gelişme gösterdikleri için çapalama yaparken çok dikkat edilmesi gerekir. Yoksa bu yüzeye yakın kökler zarar görebilir.

O manolyanın size emanet olmasına emin olun sizin mutlu olduğunuz kadar ben de çok mutlu oluyorum.

Yeni yerine adapte olduktan sonraki ilk yılında çiçeğini esirgemeyeceğini düşünüyorum.

Kısmetse yaz döneminde eşimle sizi ziyarete geleceğiz, o zaman manolyayı da görmüş olurum

Güle güle büyütünüz.

Ziyaretçi
    Nereden
    -
    Beğen
    91
    Beğenilmiş
    127

Magnolia Grandiflora 'Little Gem'

Alıntı Fotoğraf (Çiçek ve yaprak Görseli)

Magnolia Grandiflora 'Little Gem' diğer yaprak dökmeyen manolyalara göre daha kompakt ve dik büyüyen küçük bir ağaçtır. Yavaş büyüme göstermesi nedeniyle bir çok kaynakta ve yazıda bodur olarak nitelendirilir.

Koyu yeşil yapraklara sahiptir ve yaprak altı kahverengi tüylüdür. Kışın özel ilgi istemez. Fakat soğuk geçen bölgelerde yüzeysel köklerin soğuktan korunması amacıyla kurumuş çam ibreleriyle toprağının üzeri kapatılabilir.

Çiçekler geç ilkbahar - erken yaz açar ve sonbahar ortalarına kadar devam eder. Çiçekleri diğer manolyalardan daha küçük fakat gösterişli ve hoş kokuludur.

Çoğaltma yöntemleri; aşılama, havai köklendirmedir. Profesyonel üretim sahalarında çelikten üretimi yapılmaktadır.

Bu kültivar, Warren Steed tarafından 1952 yılında Kuzey Karolina’da toplanan tohumlardan yetiştirilen fideler arasından seçilmiştir.

Alıntı Fotoğraf (Yaprak Görseli)

Yükseklik: 10-18 metre
    Yayılması: 6-9 metre
    Taç büyüme: Simetrik
    Taç şekli: Piramidal
    Taç yoğunluğu: Yoğun
    Büyüme hızı: Yavaş
    USDA: 6a-10b
    Yaprak şekli: Eliptik, oval
    Yaprak Damar Düzeni: İnce ve uzun
    Yaprak tipi ve sebat: Dökmeyen, geniş yapraklı dökmeyen
    Yaprak bıçak uzunluğu: 10-20 cm
    Yaprak rengi: Yeşil
    Güz rengi: Hiç değişmeyen
    Güz Özelliği: Gösterişli değil.
    Çiçek rengi: Beyaz, krem, gri
    Çiçek özelliği: Çok gösterişli
    Meyve şekli: İnce Uzun
    Meyve boyu: 2,5-7,5 cm / 7,5-15 cm
    Meyve kabuğu: Kuru veya sert
    Meyve rengi: Kahverengi, Kırmızı
    Meyve özelliği: Kuşları çeken, gösterişli
    Gövde, Kabuk, Dallar: Tipik bir gövde; kabuk gösterişli değil; Sarkık dallı değil
    Budama gereksinimi: Az
    Kırılması: Dirençli
    Son yıl dal rengi: Yeşil
    Işık gereksinimi: Tam güneş, kısmi güneş veya kısmi gölge
    Toprak töleransları: Asidik, hafif alkali, iyi drene, bazen ıslak
    Kuraklık töleransı: Orta

Alıntı Fotoğraf (Tohum Göseli) Alıntı Fotoğraf

Buradaki bir kısım bilgiler;
    http://hort.ifas.ufl.edu/database/documents/pdf/tree_fact_sheets/maggrae.pdf
    http://edis.ifas.ufl.edu/st375
    http://www.smgrowers.com/products/plants/plantdisplay.asp?plant_id=1028
    adreslerinden araştırılıp alıntılarla derlenmiştir.

Alttaki fotoğraflarda yer alan Little Gem arkadaşımın manolyası ve fotoğraflar bana ait.
    İlk fotoğraf 2012 yılına ait ve fotoğrafta çiçekten sonra oluşan tohum podu görülebiliyor. Diğer fotoğraflar bahçeye dikildikten bir yıl sonrasına ait (2013). Üç dallı olan bu manolyadan aşı ile üretebilmek için bir dalını feda etmek durumunda kaldık. Bu nedenle fotoğrafta iki dallı olarak görünüyor. 2014 yılına ait bir fotoğraflama yapamadım ama biraz daha geliştiğini söyleyebilirim. Her yıl çiçek açıyor.

Magnolia Grandiflora 'Little Gem' (2).jpg Magnolia Grandiflora 'Little Gem'2.jpg

Magnolia Grandiflora 'Little Gem'1.jpg Magnolia Grandiflora 'Little Gem'.jpg

Ayrıldı
    Nereden
    ---------
    Beğen
    1
    Beğenilmiş
    13
    2007 yılında Manolya kokusunu ilk defa aldım ve dedim ki manolya olsun da taştan olsun heybetli yapısı kocaman çiçekleri ve enfes kokusu ile manolya çok güzel bir ağaç

Ayrıldı
    Nereden
    Ankara
    Beğen
    333
    Beğenilmiş
    244
    Bense kokusunu henüz bilmeyenlerdenim maalesef
    Ama ilk gördüğümde, çiçeğinin şekli ve büyüklüğüne vuruldum diyebilirim

Ziyaretçi
    Nereden
    -
    Beğen
    91
    Beğenilmiş
    127
    Oruç bey, küçük ama çok değerli bir taş

Sn. gülen melek, önümüzdeki çiçek mevsiminde kokusunu tecrübe edebilmenizi dilerim. İstanbul'da peyzaj uygulama alanlarında ve bir çok parkta manolya ağaçlarının dikili olduğunu biliyorum fakat Ankara'da maalesef bu kadar sık bir kullanım olduğunu düşünmüyorum. Yine de Ankara'nın büyük parklarında bulunabileceği ihtimalini değerlendirebilirsiniz. Bazen hiç ummadık yerlerden bile çıktıkları olabiliyor

Ayrıldı
    Nereden
    ---------
    Beğen
    1
    Beğenilmiş
    13
    Belki iç mekan da veya balkonunuz da yetiştirmek için bir fidan alabilirsiniz sayın gülen melek öyle çok hızlı büyüme gösteren bir tür olduğunu sanmıyorum uygun şartlarda 10 yıl evinizde bakar sonra özgürlüğüne kavuşturmak için bir bahçeye parka falan dikebilirsiniz, bu arada bolca çiçeğini görür kokusunu alabilirsiniz ben ce kendinizi mahrum etmeyin bu güzellikten

Ziyaretçi
    Nereden
    -
    Beğen
    91
    Beğenilmiş
    127
    Ev içerisinde çok fazla yaşayabileceğini sanmıyorum maalesef Uygun saksıda bir kaç yıl idare edebilir. Fakat manolyaların yüzeyde ilerleyen kök yapıları itibariyle saksı yetiştiriciliği pek uygun bir ortam sağlayamıyor diyebiliriz.

Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu

Bu Konu İçin Etiketler