Etiketlenen üyelerin listesi

Toplam 12 adet sonuctan sayfa başı 1 ile 12 arası kadar sonuç gösteriliyor.
    Ayrıldı
    Nereden
    ------
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    9

Avakado Bitkisi ve Yetiştirilmesi

Çoğu insanın yemekten hoşlanmadığı avakado benim sevdiğim meyvelerdendir. Ben diğer kişiler gibi tatlandırarak değil tamamen kendi halinde yemeği severim meyveleri. Avakado içerdiği yağlar ve omega3 nedeniyle herkes tarafından tuketilmelidir. Bir ara bu bitkiyi yetiştirmek için epey uğraştım. İki adet ağacım biri annemde biri arkadaşımda büyümeye devam etmekte.
    Çekirdeği önce dar bir bardakta köklenmeye bıraktım. Bardağın üzerine oturttuğum çekirdeği yarısına kadar suda tuttum. Çatlamaya başladıktan sonra toprağa dikerek nemli toprakta sürgün vermesini bekledim.

DSCF1640.jpg

DSCF1639.jpg

DSCF1642.jpg

Ayrıldı
    Nereden
    Ankara
    Beğen
    333
    Beğenilmiş
    244
    Markette Avakado görünce alıp tekrar deneyeyim dedim. Önceki sefer biraz yeşillerinden almışım, ve hiç beğenmemiştim tadını. Bu sefer olabildiğince yumuşak olanlarını seçtim.

Derken aklıma çekirdeğinin ilginç şekilde çimlendirilmesi geldi. 3 tane kürdanı yanlarına batırıp, çekirdek, yarısı suda kalacak şekilde bardağa oturtuluyormuş. Deneyeyim dedim.

1. Avakadoyu kestim, veeeee o da ne

Sürpriz

100_9787.jpg

Çatlamakla kalmamış hem sürgün vermiş, hem de çok güzel kök yapmış.
    (Bu arada, püre yapıp, bol limon ve tuz ilave edildikten sonra güzel bir tadı olsa da, yağlı ... )

100_9798.jpg

Suda bekletmeye gerek olmadığını düşünüp, hemen toprağa diktim. Bakalım yaşayacak mı

100_9799.jpg

Bu da 2. Avakadonun çekirdeği.
    Kürdanlar batırılıp, yarısına kadar suyun içinde ışık alacak bir yere kondu.
    Ondaki gelişmeleri de zamanla paylaşırım

100_9796.jpg

Moderatör adneser - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Alanya
    Beğen
    1.883
    Beğenilmiş
    524

Sn Gülen melek

Avakado alırken veya yaparken en olgunu (çok yumuşak olanı bozulmuş olabilir) değil, kulak memesi kıvamında olanını tavsiye ederim, ham olarakda alsanız,3-4 gün bekletip, kıvamını bulunca salatasını yapabilirsiniz.

Avakado yetiştirmede başarılar dilerim, yanlız bir hususa dikkat etmeniz gerekiyor, büyüyen ağaca aşı yapmanız lazım, ağaç olarak büyür fakat meyvesi olmaz bilginiz olsun.

Ayrıldı
    Nereden
    Ankara
    Beğen
    333
    Beğenilmiş
    244
    Siz yazdıktan sonra araştırdım Sn. adneser, aşısını bulma şansım yok maalesef Ama en kötü ihtimalle yaşar ve ben de onu annemin bahçesine, yazlığa götürürüm. Orada 1 tane 5 yaşında ağacı var. Yanına diker artık
    Tohum çöpe gideceğine, deneyeyim dedim

Nereden
    Alanya
    Beğen
    1.883
    Beğenilmiş
    524
    Sn Gülen melek

Annenizin yazlığı nerede bilmiyorum ama siz aşı yapacak birin bulun gerisi kolay,aşı yapılacak filizi ( göz veya kalem)ben gönderirim, sorun yok .

Kullanıcı kaktus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) Toprak
    Nereden
    Adelaide
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    49
    Avakado burada cok kullanilan bir meyve. Genellikle salatalarda ve sandviclerde kullaniliyor...

Guamacole denen bir sos var, yarim limon suyu, tuz, kirmizi biber, karabiber, istenirse sarimsak... Bunu sandviclerin icine, veya ekmege surerek yiyorlar.. Tereyag vs kullanimi yerine kullaniyorlar bir nevi.. Ayrica, cipsleri batirip da yiyorlar bu sosa... Biz meyve deyince, boyle tek basina tuketim dusunuyoruz sanirim ilk baslarda isinamamistim avakadoya ama oyle bir alistim ki, vazgecilmezlerimden oldu..

Ayrica besin degeri yuksek ve cok faydali bir yiyecek oldugu da soyleniyor...

Bahcemde avakadoya benzettigim bi agac var, 3 senedir meyvesini gormedim. Belki de asisiz oldugundandir
    the EARTH HAS MUSIC, FOR THOSE WHO LISTEN...

Ayrıldı
    Nereden
    Ankara
    Beğen
    333
    Beğenilmiş
    244
    Sayın adneser çoook teşekkür ediyorum teklifiniz için, ileride gerekli olursa mutlaka aklımda olsun Annemle görüştüm ve ağacı pek büyütmeyi düşünmediğini söyledi. Yazlık Ayvalıkta, fakat bahçesi çok küçük. Sürekli buduyorum ben onu diyor. Yetiştirme amacı meyveden çok, yaprakları içinmiş. Neye iyi geliyor bilmiyorum ama...

Avakado çiçekleri hem dişi hem de erkek organı barındırırmış. Birinci gün açan çiçekte dişi organ daha ön plandayken, gece kapanıp ertesi sabah yeniden açan aynı çiçekte erkek organ ön planda oluyormuş. Bu yüzden meyve tutumu olmuyormuş zannedersem. Farklı 2 türün yan yana dikilmesi meyve verimi açısından olumluymuş.

Bu durumda akla şu geliyor; aşılı olmasa bile, farklı 2 ağaç yan yana dikilse meyve verir mi ?
    Bu bitkileri çözmek, doktor olmak kadar zor

http://www.tarimtv.gov.tr/VD86_avaka...iriciligi.html

Kullanıcı NukrO - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) Toprak
    Nereden
    Aydın
    Beğen
    131
    Beğenilmiş
    79
    Bir arkadaşımdan gelen çekirdekleri dün itibari ile internette anlatıldığı gibi suya aldım. Çekirdeklerin bazılarısivri iken bazılarıda top gibi yuvarlaktı. Galiba farklı türleri oluyor. İnşallah başarılı olurum

Kullanıcı NukrO - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) Toprak
    Nereden
    Aydın
    Beğen
    131
    Beğenilmiş
    79
    Bir tanecikte olsa güzel bir gelişme var.

11015489_10153069156372403_327930747_n.jpg

Kullanıcı Raven - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) Toprak
    Nereden
    eskişehir - antalya
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    5
    Avokado da tek ağaç meyve vermiyor bildiğim kadarıyla ağaç bir çiçek açtığında erkek diğer açtığında dişi organlı açıyor dolayısıyla döllenmeyi gerçekleştirmek için birden çok ağaç lazım ama yanlış hatırlıyor olabilirim

Bir de avokado dayanıklı bir ağaçtır ama meyve vermesi için sıcaklık ve nem oranı önemli onun için Antalya yöresinde yetiştiriliyor hatta ege bile tam verimli meyve açısından uygun değil diye biliyorum.

Antalya'da dedemler avokado yetiştiriciliği yapıyor köyde küçüklüğümden beri avokado, muz, mango ve ananas arasında büyüdüm ama hiç biri hakkında net bilgiye sahip değilim maalesef. Bizim köy de böyle bir köy işte

Nereden
    Alanya
    Beğen
    1.883
    Beğenilmiş
    524
    Sn NukrO, bizim buralarda çekirdekler direk kese dediğimiz orta boy fideleme torbalarına dikerler, avokado ağacı yetiştirmede bir sorun yaşamazsınız, yalnız meyve alabilmeniz için aşı <aşı konusunda çelik gönderebilirim>yapmanız gerekir diyelim'ki aşı yaptınız sonuç bölgenizdeki iklim meyve oluşmasına engel olacak ve (moralinizi bozmak istemem)yine sadece avokado ağacınız olacak fakat Rize'de yetişir'de Aydın'da yetişmez'mi? diyebilirsiniz, şimdiden kolay gelsin.

Ne kadar yaşlı olursan ol,
    Bu gün!!!
    Bir daha,
    Hiç olamayacağın kadar gençsin.

Nereden
    Alanya
    Beğen
    1.883
    Beğenilmiş
    524
    Çekirdekten saksıda yetiştirdiğim 3 yıllık fidanım var.Şu an 120 cm boyunda.Ancak aşı yapıldığını yeni öğrendim. Antalya da yaşıyorum ve aşı konusunda yardım edebileceğinizi okuyunca belki bana da yardımcı olursunuz diye düşündüm.şimdiden teşekkürler..

Avakadonun meyve vermesi için aşılı (aşı yapılması) olması gerekir, fakat aşılar genellikle sonbaharda (Ekim -Kasım ) aylarında yapılır,onun için bu aylar aşı için uygun değildir.

Ne kadar yaşlı olursan ol,
    Bu gün!!!
    Bir daha,
    Hiç olamayacağın kadar gençsin.