Etiketlenen üyelerin listesi

Toplam 8 adet sonuctan sayfa başı 1 ile 8 arası kadar sonuç gösteriliyor.
    Kullanıcı Toprak
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    14

Toprak İşleme/Kaymak Kırma...

kaymak kırma (1).jpg

Toprak İşlemede 'kaymak kırma', üreticin çok sık kullandığı ve toprağın havalanmasını sağlayan bir dikilen fidenin gelişmesini de yardımcı olan bir üretim yöntemidir...

kaymak kırma (2).jpg

Bazen tohum toprağa ekildikten sonra yağmur yağar ve tohum çıkmakta zorlanır. Çünkü kültür bitkileri tarla otları gibi yağmurun toprak üzerinde oluşturduğu ve halk dilinde 'kaymak' denen sert tabakayı delmekte zorlanır. Ekilen bir çok tohum bu sebepten toprak yüzeyine çıkamaz...

Bazen elle kullanılan küçük tarım aletleri ya da tarım makineleri ile kaymak kırma işlemi yapılır...

Fideler yeni dikildiğine ve yağmur yağdığında ya da sulama sonrası oluşan kaymak tabakasının _fidenin köküne fazla yanaşmadan_ kırılması gerekir. Gelişmekte olan fide bu şekilde daha rahat gelişim gösterir. Ayrıca bu hafif toprak karıştırma işleminden sonra toprak da havalanmış olur. Böylece fidenin gelişimi hızlanır...

Kolay gelsin...

Üst Yönetim Miss_Menas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Beğen
    2.850
    Beğenilmiş
    633
    Yegane acemi ben Kaymak kelimesini okuyunca sabah kahkahasını attırdınız Halil bey. Yine böyle bir başlıkta bunu yaşamıştım, Domateste koltuk alma.
    Tarımda kullanılan terim ve görsel destekli teknik açıdan bu işi bilmeyene tüm detaylı aktarımlarınız mükemmel.

Teşekkürler:saygi

Kullanıcı Toprak
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    14
    Alıntı Miss_Menas Rumuzlu Üyeden Alıntı Mesajı Göster
    Yegane acemi ben Kaymak kelimesini okuyunca sabah kahkahasını attırdınız Halil bey...
    O dediğiniz 'kaymak' balla kırılıyor...)

Şöyle ki_ ballı cam ya da porselen tabağa döküyorsun. Tam ortasına, bir büyük yemek kaşığı kaymak koyuyorsun. Küçük ve ince bir bıcağın ucu ile kaymağı ve balı karıştırıyorsunuz; yani kırıyorsunuz...) Sonra bir lokmalık kızarmış ekmeğin üzerine sürüyorsunuz...

Ya da bir lokma kızarmış ekmeği bandırıyorsun...

..ben bunu bir yerden hatırlıyor ya çıkaramadım şimdi...
    ayoruk81 (07-03-2016) Bunu beğendi.

Ayrıldı
    Nereden
    ------
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    36
    Halil bey, domates fideleri tutmuş ellerinize sağlık. Toprak çeşidine bağlı olarakta sulanınca veya yağmur yağınca böyle üzeri ince tabaka halinde kaymak oluşur. Anlatımınız çok güzel olmuş, bahçeyle de ilgilenenlere bilgiler ışık olur. İleri ki aşamalarda da (çapa) artık domateslerin diplerini toprakla iyice dolduracaksınız değil mi?

Kullanıcı Toprak
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    14
    Alıntı Kadriş Rumuzlu Üyeden Alıntı Mesajı Göster
    ... İleri ki aşamalarda da (çapa) artık domateslerin diplerini toprakla iyice dolduracaksınız değil mi?
    Evet, en az iki çapa yapacağız. Belki 3. son çapa otları kesmek için yapılabilir. Duruma bakacağız...

Üst Yönetim Miss_Menas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Beğen
    2.850
    Beğenilmiş
    633
    Geçtiğimiz yıl 3 defa çapa yaptım ve hala gereksinim vardı ve pes etmiştim. Otları kökten sökmeyle başettim, kurtuluşum çapadan ot sökmekle oldu. Söktüğüm çoğunlukla yabani Semizotu idi.

Bu yıl kaymağını kıracağım fidem bile yok
    Ben artık ballı kaymak kırayım cam tabakta, cevizde ilave yapsam olurmu?

Moderatör ayoruk81 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Düzce
    Beğen
    1.380
    Beğenilmiş
    599
    Yahu arkadaş sizin bu yaptığınız ayıp değil mi? Amacınız bizi burada çıldırtmak mı? Dudaklarımın 2 yanından süzülenleri toplayamaz duruma geldim54321a7766aac76ee87c80b943010ac2.gif Alacağınız olsun yani
    Hiçbir İyilik Cezasız Kalmaz(Anonim)

Kullanıcı Toprak
    Nereden
    İstanbul
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    0
    Bak gene bir şey öğrendik Teşekkürler ^^