Etiketlenen üyelerin listesi

Toplam 8 adet sonuctan sayfa başı 1 ile 8 arası kadar sonuç gösteriliyor.
    Ayrıldı
    Nereden
    ------
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    8

Evde Topraksız Tarım

Balkonu olmayan bir evde bir gün elime geçen domates tohumlarını nasıl yetiştirsem diye düşünürken topraksız tarım ile tanıştım.
    İşe besin kiti diye adlandırılan her bitki için reçetesi olan besinlerden satın alarak başladım. Önce nemlendirilmiş kedi kumunda bolca delik açılmış pet bardaklarda çeri domates olarak adlandırılan tohumları filizlendirdim.
    Filizlenen domates tohumlarım için 2lt lik kavanozların ağzına köpükten kapak yaptım. Bu kapakların ortasını pet bardaklarını yerleştirebileceğim şekilde deldim. Reçetede belirtilen besin kiti ile besin karışımımı hazırladım.
    kavanozları bardaklarda dikili domatesin köklerini kapatacak şekilde besinli su ile doldurdum. Yeşillenmesini önlemek için kavanozları siyah naylon poşetlere koyup güzelce bantladım. Devamında hava için akvaryum motorundan yararlandım. İki dağıtıcı ile serum hortumlarını bitkilerin kökünden kavanoza daldırdım. Bu hortumlarla ve motor ile suyun içinde bulunan köklerin havasız kalıp çürümesini önlemekti amacım. Bitkilerim kısa sürede serpildi salkım salkım domateslerini yaklaşık sonraki yılbaşına kadar yedik.
    Sistem hem ev ortamında toprak olmadan üretimi destekledi hemde ortamda toprak bulunmadığı besinli suyun da üzeri kapalı olduğu için oluşabilecek zararlıları ortamdan uzak tuttu.
    müjgan torbusch (13-03-2016) Bunu beğendi.

Ayrıldı
    Nereden
    ------
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    8
    Filizlerimin sisteme yerleşmiş ilk durumları,

DSCF1789.jpg

DSCF1791.jpg

DSCF1793.jpg

DSCF1794.jpg

Ayrıldı
    Nereden
    ------
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    8
    Devamında domates bitkisinden randıman almak için en az altı saat güneş görmesi gerektiğini öğrendim ve sistemi cam içine taşıdım,

DSCF1804.jpg

DSCF1805.jpg

Ayrıldı
    Nereden
    ------
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    8
    Kısa sürede büyüyen domateslerim,

DSCF1832.jpg

DSCF1833.jpg

DSCF1834.jpg

DSCF1835.jpg

Kullanıcı erena - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) Toprak
    Nereden
    ankara
    Beğen
    37
    Beğenilmiş
    8
    mükemmel bir teknik. tebrik ederim turkan hanım

Moderatör adneser - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Alanya
    Beğen
    1.747
    Beğenilmiş
    483
    Çok güzel bir düşünce, Sn türkankaragöz yakında domateslerini'de yersiniz.:cicek

Ayrıldı
    Nereden
    ------
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    8
    Ben bu çalışmayı geçen sene uyguladım ve altı ay kadar devam etti domates almamız Sn Adneser.
    Teşekkür ederim arkadaşlar beğendiğiniz için. Uygulamayı anlatmak uzun belki ama aslında çok eğlenceli ve basit bir yöntem fazla suladım az suladım derdiniz yok. Zararlılarla uğraşmıyorsunuz. Yediğiniz organik domateslerde cabası. Sistem kimyasal gibi görünse de besin kitinde zaten doğada yetişirken ihtiyaç duyduğu besinleri kontrollü olarak veriyorsunuz. Balkonu olan arkadaşlar daha güzel uygulayabilir düşüncesindeyim.

Ayrıldı
    Nereden
    ------
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    35
    Helal olsun sana sevgili Türkan bunuda başarmışın. Çok ilginç bir düşünce ve sonunda elde edilmiş başarı. Gerçekten denemeye değer, domatesleriniz bunu kanıtlamış bol verimler alırsınız.