Etiketlenen üyelerin listesi

Toplam 4 adet sonuctan sayfa başı 1 ile 4 arası kadar sonuç gösteriliyor.
    Kullanıcı Toprak
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    14

Sıvı Solucan Gübresi İle Çilek Yetiştiriciliği

1 600 m2 bahçede sıvı solucan gübresi kullanılarak çilek yetiştirmeye başladık. Amacımız deneme yapmak ve farkı görmek...

çilek deneme (4).jpg

Bunu için bahçenin en kenarında iki sırada sıvı solucan gübresi kullanmayacağız. Gübreyi hem kökten damlama olarak hem yapraktan püskürtme olarak veriyoruz...

Rastgele bir sıradan art arda 10 çilek seçtik ve buralara sadece sıvı solucan gübresi kullanmayacağız...

çilek deneme (31).jpg

her çilek bitkisinin gelişim evreleri takip edilecek...

çilek deneme (11).jpg

Yine, 10 adet sıvı solucan gübresi kullandığımız rastgele ve sıralı seçtiğimiz çileklerdeki gelişmeleri gözlemliyoruz...

Bir AR-GE çalışması değil ama benzer bir şey yapmaya özen gösteriyoruz...

Sıvı solucan gübresi verilmiş 10 adet ve berilmemiş 10 adet rastgele secilen çileklerde;

1- olgun meyve sayısı ve gramı...
    2- ham meyve sayısı...
    3- olgun yaprak (dal) sayısı ve büyüklüğü...
    4- çiçek sayısı...
    5- yakalandığı hastalıklar...
    6- Gübre ve iz element ihtiyacı...
    7- Bitkinin genel gelişim, vb...

tüm bu çalışmalar Belen Köyü üreticilerinden Göksel beyin bahçesinde yapılacaktır. Sıvı solucan gübresi Sn. Egetopikalden sağlanmaktadır...

Menemen İlçe Tarım müdürlüğünde çalışan Sn. Fulya hanımın kontrolünde yapılmaktadır. Sn. Fulya hanım aynı zamanda solucan üretimi ve vermikompost çalışmaları içinde bulunmaktadır...

çilek deneme (12).jpg

Tüm gelişmeler bu mesaj içinde ve gelecek mesajlarda paylaşılacaktır...

Kullanıcı Toprak
    Nereden
    İstanbul
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    1
    Usta, çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Bu girişiminize çok sevindim.
    Birazda bahçenin hazırlanışı,fide dikimi ve bakımı hakkında bilgi verirmisin. Bende birkaç yıl içersinde, serada topraksız tarım ile çilek yetiştirmeyi planlıyordum. Çalışmalarınızın sonucu beni yönlendirecektir..

Kullanıcı Toprak
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    14
    Alıntı Kaya34 Rumuzlu Üyeden Alıntı Mesajı Göster
    ...
    Birazda bahçenin hazırlanışı,fide dikimi ve bakımı hakkında bilgi verirmisin. Bende birkaç yıl içersinde, serada topraksız tarım ile çilek yetiştirmeyi planlıyordum. Çalışmalarınızın sonucu beni yönlendirecektir..
    Teşekkürler...

İlk mesajda bilgi vermeye devam edeceğim...

Bildiğiniz gibi topraksız tarım ya da topraksız çilek yetiştiriciği_ organik bir çalışma değil. Ama serada topraksız çilek yetiştirmek oldukça verimli ve topraktan kaynaklanan bir çok bitki hastalıkları olmuyor . Dilerim hayalleriniz gerçekleşir. Ve size de sıvı solucan gübresi gönderebiliriz. Çileklerin daha lezzetli olduğunu düşünüyoruz...

Kullanıcı Toprak
    Nereden
    İzmir
    Beğen
    1
    Beğenilmiş
    0
    Hayırlı uğurlu olsun sonuçları bekliyoruz.