Etiketlenen üyelerin listesi

Toplam 7 adet sonuctan sayfa başı 1 ile 7 arası kadar sonuç gösteriliyor.

Konu: Ot Kompost

Kullanıcı Toprak
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    9

Ot Kompost

Ot kompost; istenirse soğuk, istenirse sıcak kompost şeklinde yapılabilir...

Bahçe ve çevresinde yetişen otlardan kolayca yapılabilmektedir...

ot kompost (4).jpg

Çevrede topraklı kökleri ile birlikte sökülen otlar bahçenin bir yanına üst üste kök kısımları dışarı gelecek şekilde yığın oluşturulur. Üzerini kaplayacak şekilde toprak atılır. Üstü kapanmaz. Bir yaz bir kış geçirilir. Aslında buna çürütme yöntemi serin kompost olarak da söylenebilir. Çürüyen otlar toprağa karıştırılarak kullanılabildiği gibi, solucanlara yem olarak da verilebilir...

ot kompost (1).jpg

Biz ise daha zengin bir kompost yapmaya çalışacağız. Birkeç yıl önceden çürümüş otlar ile toprağını kökleri ile birlikte sökülmüş yeşil otların üzerine atacağız...

ot kompost (7).jpg

Bahçede ya da etrafta yeşil budama yapılmış ağaçların ince dallarını üzerine yayacağız...

ot kompost (9).jpg

Yine üzerine yanmış çiftlik gübresi, çay poası ve çürükçüllerden oluşmuş toprak karışımı aracağız...

ot kompost (10).jpg

Tabii aralarına mutfakta çıkmış sebze atıklarını da ilave etmeyi sürdüreceğiz...

En son 1 ile 2 metreye kadar yükselen yığınımızın üzerine kalın toprak atıp üzerini kapamadan bir yaz bir kış geçmesini bekleyeceğiz. İki ya da üç yıl geçerse her yerde kullanabileceğimiz kompostumuz daha iyi olacaktır...

IMAG0052 [640x480].jpg

Bu arada kompostu karıştırmaya gerek de kalmayacaktır...

Kullanıcı Toprak
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    9
    İstenirse ot kompost bir siyah çöp torbasında da yapılabilir...

IMAG0022.jpg

Yeşil otlar toprağı ile birlikte sökülerek siyah poşete konur ve ağzı bağlanır. Bir kaç yerinden delikler açılır. Yine bir yaz bir kış bekletilir ve kompost oluşumu sağlanır...

IMAG0024.jpg

İstenirse poşetin içine bir avuç kadar şeker gübresi atılır. Biraz su atılır. Şeker gübresinin erimesi sağlanır. Böylece hem hızlı bir yanma olur. Hem de azotca zengin kompost elde edilmiş olur...

IMAG0055.jpg

Poşetler bahçenin bir kenarına alınır ve bir yıl sonra...

IMAG0006 [640x480].jpg

fidan çukurlarında, saksı harçlarında ya da ağçların diplerinde malçlama olarak kullanılacak kompost hazırdır...
    oğuz@benim_ciceklerim (13-03-2017) Bunu beğendi.

Kullanıcı Toprak
    Nereden
    İstanbul
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    0
    Usta,
    Yeşil ot lazımsa burada çok ot var. Okul bahçesine diktiğimiz çeviz fidanları otlardan görülmüyor. Bir adam tutup temizletip çapa yaptırıyorum. Senin gibi bir işçiye ihtiyaç var. Beklerim...

Kullanıcı Toprak
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    9
    Alıntı Kaya34 Rumuzlu Üyeden Alıntı Mesajı Göster
    Usta,
    Yeşil ot lazımsa burada çok ot var...
    Valla ben de çok var. Bir iki keçi beslerim, 5-10 tavuk bakarım diye bahçenin otlarına dokunmadım bu yıl. Tavuk yumurtalarını nasıl buluruz bilemem gari..

Ot ile kompost yapmayı seviyorum. Çok işime yaradığı gibi bahçeyi de temizlemiş oluyorum...

O t için gelemem valla; ama sanki sıra sizde gibi..

Üst Yönetim Miss_Menas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Beğen
    2.631
    Beğenilmiş
    558
    Köklü sökülen otlar kesinlikle en az 3 yıl bekletilmeli bana göre. Birde hangi ot türleri kompost yapımında kullanmamalıyız?

Sakıncaları olan otlar listelenmeli bence

Ayrıldı
    Nereden
    Ankara
    Beğen
    333
    Beğenilmiş
    243
    Halil Bey bir şeyi merak ettim;
    Kompost yaptığımız ve mesela 1 yıl beklediğimiz zaman, içerisindeki tohumlar canlı olarak kalır mı ?
    Mesela yanmış çiftlik gübresi diyoruz. Yanmış deyince içerisinde hiç bir tohum kalmıyor, yabancı ot çıkışı da olmuyor böylelikle.
    Kompost için bunu söyleyebilir miyiz ?

Kullanıcı Toprak
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    9
    Alıntı gülen melek Rumuzlu Üyeden Alıntı Mesajı Göster
    Halil Bey bir şeyi merak ettim;
    Kompost yaptığımız ve mesela 1 yıl beklediğimiz zaman, içerisindeki tohumlar canlı olarak kalır mı ?
    Mesela yanmış çiftlik gübresi diyoruz. Yanmış deyince içerisinde hiç bir tohum kalmıyor, yabancı ot çıkışı da olmuyor böylelikle.
    Kompost için bunu söyleyebilir miyiz ?
    Bazı otların tohumları çok dayanıklı. Bazıları ilk yıl çürürken diğerleri kompost içinde sağlam kalıyor ve toprağa uygulandığında tekrar yeşeriyor...

İyi yanmış çiftlik güresi içinde de çok dayanıklı tohumlar toprakla buluştuğunda tekrar yeşerebiliyor...

''Köklü sökülen otlar kesinlikle en az 3 yıl bekletilmeli bana göre''...

Doğru...

Ancak bu kompostu nasıl yaptığınıza bağlı. Yani yeşil ve kahverengi malzemenin oranlarına...

Kompostun üstüne gübreyle, toprakla ya da örtü ile nasıl kapadığınıza ve ne oranda karıştırdığınıza...

Öncesinde yazdım mı bilemiyorum; naylon torbanın içine bir avuç kadar şeker gübresi atılırsa_ ki azotca zengindir_ ve su ile ıslatılırsa,80C aşan bir ısı oluşur. Bu tüm tohumların ölmesine sebep olur...