Etiketlenen üyelerin listesi

Toplam 4 adet sonuctan sayfa başı 1 ile 4 arası kadar sonuç gösteriliyor.
    Ayrıldı
    Nereden
    -------
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    19

Lobellia -İnci kolye çiçeği

Uzun zamandır yetiştirmeyi istediğim bir çiçek lobellia. Hakkında çok fazla bir şey bilmiyorum ama öğrendikçe burada paylaşacağım. Beyaz,kırmızı ve mavi renkleri mevcut. Tek ve çok yıllık türleri var. Tohumdan yetiştiriliyor. Çok sıcaklara tahammülü yok. Gölge yerleri tercih ediyor. Susuz bırakılmamalı. En güzel çiçeklerini ilk bahar ve son baharda açar. Kavurucu yaz sıcaklarından korunması gerekiyor. Bahçe,özellikle kaya bahçe düzenlemelerinde kullanılıyor.

lobellia2.jpg

lobellia.jpg

lobellia1.jpg

Ayrıldı
    Nereden
    -------
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    19
    Bizim gibi çiçek sevdalıları olunca , beğendiğimiz bir çiçeği ne yapar ne eder elde eder ve yetiştirmeye çalışırız. Olmadı,sil baştan. Ben de lobellia tohumunu geçen yıl aldım ama çimlendiremedim. Bu yıl tekrar tohum aldım ve az az 5 saksıya serptim tohumlarını. İçine dere kumu olan 4 saksıdaki güzel çimlendiler ama bir tane saksıda gübre vardı. Oradakiler de çıktı ama gelişemediler.
    Tohumlar çok küçük,onun için üzerlerini örtmedim,sadece hafifçe bastırdım ve hiç susuz bırakmadım. Kapalı balkonda,bol aydınlık ve güneş alan bir yerdeler. Bu mevsimde güneş yakıcı olmadığı için bu durumu sevdiler.

Çimler çıktı çıkmasına da ,saksının yan tarafına sıkışmışlar. Sarkan saksıya ekmek istiyorum onları ve buradan nasıl alacağımı hala düşünüyorum. Muhtemelen yemek kaşığı ile köklerine zarar vermeden alacağım.
    2014-04-07 09.57.03.jpg

2014-04-07 09.56.48.jpg

Ayrıldı
    Nereden
    Ankara
    Beğen
    333
    Beğenilmiş
    244
    Bir ara çimlendirmeyi deneyip başaramayanlardanım ben de :islik Bir daha denemedim ama
    Çiçekleri çok şirin. Tüm renklerin bir arada olduğunu düşününce, çok cazip geliyor insana

( Sevgili edelvays58, minicik tohumları ekmek için, genelde tuzluğa kum ve tohumlar konup, yemeğe tuz döker gibi toprağın her tarafına serptiklerini okumuştum. Bu sayede her tarafa eşit şekilde yayılıyormuş tohumlar )

Ayrıldı
    Nereden
    -------
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    19
    Tuzlukla ilgili bilgiyi ben de okumuştum ama o anda o kadar ince kumu bulamam diye düşünmüştüm ve serptim, ama bastırmamış olabilirim ki suladıkça hafif eğiminden dolayı tohumlar kaymış. Bir tecrübe. Zengarden'dan kırmızı renklinin tohumunu sipariş verdim. Onu çimlendirirken daha itinalı davranırım.

Bu Konu İçin Etiketler