Etiketlenen üyelerin listesi

Toplam 11 adet sonuctan sayfa başı 1 ile 11 arası kadar sonuç gösteriliyor.
    Kullanıcı cezalı üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) Toprak Dostu
    Nereden
    Ankara
    Beğen
    333
    Beğenilmiş
    230

Ağaç Şakayık (Paeonia)

Yıllar önce annemin bahçesinde çok güzel bir çiçek vardı. Tabi o zamanlar alıcı gözle değil de göz ucuyla bakmışım bitkiye.
    Bitkilerle ilgilenmeye başladığım zaman hatırladım onu. Anneme anlatıyorum " hani gül gibi açıyor, ama gül değil" diyorum, "yaprakları parçalı, boyu da çok uzun değil" diyorum, "çok güzel, koyu pembe rengi vardı" diyorum.... ama anlatamıyorum hangi bitki olduğunu. Sora sora hatırladı en sonunda; Ağaç Şakayık'mış Nasıl sevindim anlatamam tabi.

Geçen yıl nihayet Zengarden'dan yumrusunu istedim. Ömrümde yumru görmüş müyüm :saskin Dal gibi bir şey. Diyorum ki bu nasıl dikilecek, nasıl büyüyecek...
    Soğuklara dayanıklı olduğunu bildiğim için 17 litrelik bir kovaya dikip, dışarı koydum ve beklemeye başladım. Tam bu aylarda, önce kırmızımsı-kahverengi bir sürgün belirdi. Biraz büyüdükçe kırmızımsı yapraklar görünmeye başladı. Daha da büyüdükçe renkler ve şekiller normale döndü. Tabi bende bir sevinç Ama geçen sene tek bir dal olarak büyüyen bitkim çiçek açmadı, çünkü 2. senesinde çiçek açarmış Yapraklar sararıp, gövde de kuruyunca, toprak üstünde yaklaşık 7-8 cm kalacak şekilde budadım. Kışı o şekilde geçirdi.

Benim aldığımın ismi MADAME EMILE DEBATENE. En yoğun kokulu tür'müş.

paeonia-mme-emile-debatene.jpg

Bu sene sürgünlerimiz 3 adet oldu. Ve görebildiğim kadarı ile 2 adet tomurcuğu var :cicek
    Kısmet olur da açarsa, bakacağız Madam mı, kokulu mu...

100_9471.jpg

Ayrıldı
    Nereden
    -------
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    19
    Yine güzel bir tür tanıtımı. Çook sevdiğim bir çiçek. Bu yıl ben de kök ve ağaç şakayık olmak üzere tam 7 tane aldım ama açmalarını beklemiyorum,her ne kadar bazılarında tomurcuk varsa da. İkisini Zengarden'dan aldım, diğerlerini de Tropiksera'dan. Epey büyüdüler. Her gün bahçede kontrol ediyorum.
    Soğuk iklimin çiçeği,hatta diyorlar ki üzerine kar yağarsa çok daha fazla açarmış.

Nereden
    Ankara
    Beğen
    333
    Beğenilmiş
    230
    Şimdi bir bilgi ile kafam karışmış durumda
    Ağaç Şakayık ile Kök Şakayık, farklı bitkiler mi

2 farklı fotoğraf; ikisi de ağaç şakayık diye geçiyor.

Birinde yapraklar hem daha geniş, hem de tırtıklı,

sakayik-paeonia-suffruticosa-ecfc81.jpg

Diğerinde ise yapraklar daha ince ve düz,

800px-Paeonia_officinalis_3.jpg

Şu bitkileri ayırdetmek ne zormuş

Nereden
    Ankara
    Beğen
    333
    Beğenilmiş
    230
    Karıncalar bir rahat bıraksa....
    Tomurcuk üzerinde yağmur olmasa bile su damlası görüyordum. Belki kendi salgılıyor emin değilim. Karıncalar da damlayı gördüğüm zamandan sonra toplanmaya başladılar zaten. Umarım açmasını engellemezler. 1 tanecik tomurcuk var çünkü, diğeri gelişmiyor

100_9559.jpg

Ayrıldı
    Nereden
    -------
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    19
    Çok sevindirici ...Dün seraları gezerken , geçen yıldan da bildiğim ve sadece bir serada olan şakayıkların açmış hallerini gördüm. Çok koyu bir bordo ve enfes bir koku. Geçen yılki fiyatı 6o tl idi, bu yıl 100 tl dedi adam. Mutlu kutlu bey bile yurt dışından daha ucuza getirtmişti. . Benimkilerin sadece bir tanesinde tek tomurcuk var. İnşallah açar.

Ayrıldı
    Nereden
    -------
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    19
    Ocak ayında Mutlu Kutlu'dan aldığım 5 şakayıktan ,beklediğim gibi ,sadece bir tanesi ve tek bir çiçek açtı. Kokulu ve çok hoş duruyor. Nedense diğerleri bu kadar büyüyemedi ama sanırım kökün büyüklüğüne göre geliştiler. Merak ettiğim bunlar nasıl çoğalır.

2014-05-07 16.16.06.jpg

2014-05-07 16.16.35.jpg

Nereden
    Ankara
    Beğen
    333
    Beğenilmiş
    230
    Sarı renk değil mi sevgili edelvays58, fotoğraf çekiminden öyle görünmüyor yani. Kokulu olması ayrıca güzel
    Benim geçen sene yumru olarak ilk aldığımda 1 sürgün verdi sadece. Bol yaprak, ama tomurcuk yoktu. Yapraklar iyice kuruyup gövde de kahverengileştikten sonra, toprak üstünde 8-10 cm gövde kalacak şekilde kestim. Bu bahar, 3 sürgün olarak geldi bu sefer Böyle böyle çoğalıyor demek ki

Bazı kişiler kesmeye gerek yok diyor, bazıları ise kesilmeli diyor. Bu sene sürgünleri kuruduktan sonra kesmeyeceğim. Bakalım ne fark olacak

Ayrıldı
    Nereden
    -------
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    19
    Ben şakayığın bakımı ile ilgili fazla bir bilgiye sahip değilim. Ama gelenlerin bazılarının kökleri daha büyüktü ve büyük olanların yaprakları daha çok oldu. Demek ki kökten büyüyor, ama dallar budanmalı mı bilemiyorum. Sırası gelince araştırıp uygulayacağız hep birlikte. Evet resimdeki açık sarı,göründüğü renkte. İnşallah sizinkinin de rengini görürüz.

Kullanıcı Toprak
    Nereden
    Afyonkarahisar
    Beğen
    81
    {vb:rawphrase post_thanks_times_post, 2
    Alıntı gülen melek Rumuzlu Üyeden Alıntı Mesajı Göster
    Şimdi bir bilgi ile kafam karışmış durumda
    Ağaç Şakayık ile Kök Şakayık, farklı bitkiler mi

2 farklı fotoğraf; ikisi de ağaç şakayık diye geçiyor.

Birinde yapraklar hem daha geniş, hem de tırtıklı,
    Ben 2 sene önce dikim yaptım.Benim çiçeklerin kışın toprak üstü kısmı kalmıyor.Kış bitiminde yeşermeye başlıyor.Bu yüzden benimkiler kök şakayık herhalde. Araştırdığım kadariyle ağaç şakayıkta kışın odunsu kısım kalıyor.

Nereden
    Ankara
    Beğen
    333
    Beğenilmiş
    230
    Sn. çiçeksever, biraz tür kargaşası yaşıyoruz gerçekten
    Artık neredeyse adı önemli değil, yeter ki açsa diyeceğim 1 aydır tomurcuk aynı şekilde duruyor çünkü. Ve açmaya da niyeti yok gibi

Moderatör ayoruk81 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Düzce
    Beğen
    1.376
    Beğenilmiş
    594
    Bu çiçekten, fii tarihinde benim çocukluk yıllarımda rahmetli annem evimizin önüne bir yerden getirip ekmişti Rengi koyu pembeydi diye hatırlıyorum. Her yıl kışa girerken annem onu toprak seviyesinden keser atar, ama bahar da köklerinden tekrar filizlenip çiçek açardı. Kokusu varmıydı, yokmuydu pek hatırlamıyorum. O zamanlar pek bu tür şeylerle ilgili olmadığımdan yıllar içerisinde bir şekilde kaybolup gitti.
    Hiçbir İyilik Cezasız Kalmaz(Anonim)