Etiketlenen üyelerin listesi

Toplam 4 adet sonuctan sayfa başı 1 ile 4 arası kadar sonuç gösteriliyor.
    Ayrıldı
    Nereden
    Ankara
    Beğen
    333
    Beğenilmiş
    244

Hüsnüyusuf (Dianthus Barbatus)

Çok sevdiğim bitkilerden bir tanesi.
    Fakat yetiştiremiyorum. Hem çok boylanıyor, hem de tohumdan çiçeklenmeye 2 yıl gerekli.
    Ama kokusu ! aslında sadece kokusu için bile beklemeye değer de, yer az olunca cesaret edemedim

Bu fotoğrafları kayınvalidemin bahçesinde çektim. Öyle güzeller ki...
    Çok da tohum almıştım ama verdim hepsini. Yetiştiremeyince...

Köy 2008 176.jpg

100_3994.jpg

Köy 2008 180.jpg

Genel bilgilere bakacak olursak;

Karanfilgiller familyasındandır.
    Anayurdunun Akdeniz Havzası'nda olduğu sanılmakta, yabani örnekleri ülkemizde Trakya bölgesinin kayın ormanlarında görülmektedir. 40-60 cm. kadar boylanabilen iki yıllık, dayanıklı, otsu bitkidir.
    2. yıl çiçeklenir ve ölür. Ama, çoğu kez Hüsnü Yusuflara bir yıllık bitki işlemi uygulanmaktadır. Otlara benzeyen yeşil ya da bazen gri yeşil yapraklan; ilkbahar sonunda başlayıp tüm yaz boyunca bol bol açan kırmızı, pembe, beyaz ve sayılan bu renklerin ikisini bir arada çok hoş biçimlerde taşıyan, yalın kat ya da katmerli açan güzel çiçekleri vardır. Hüsnü Yusuf bitkisi çiçek tarhlarında, bordürlerde ve kayalık bahçelerde yetiştirildiği gibi evlerde pencere önü ve balkonlara konulan plastik kutu saksılarda da çok güzel durur. Ayrıca, bitkiden kesme çiçek olarak da yararlanılır.

İstekleri ve Üretimi

Hüsnü Yusuf bitkisi bol güneşli ortamları; organik madde yönünden zengin ve süzek (suyu iyi akıntılı) toprakları sever. Az su ister. Bitki, tohumlarıyla üretilir. Tohumları ilkbaharda havalar ve toprak ısındığında, doğrudan doğruya bahçelerde hazırlanmış yerlerine, 20-25'er cm. aralıklarla ekilir. Orada gelişen bitki, yaz ortalarında çiçek açar. Daha erken çiçek açması için tohumları kapalı mekânlarda sıcak yastıklara ilkbaharın başında ekilir. Ayrıca Hüsnü Yusuf bitkisi, gövde çelikleri ya da yan sürgünlerinin daldırılmasıyla da daha etkin ve hızlı bir şekilde üretilebilir.

Ayrıldı
    Nereden
    -------
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    19
    Sevgili gülen melek,çok güzel bir çiçeği yine tanıtmışsınız. Teşekkür ederiz. Tohumlarım vardı, ama nedense güzel çimlenmediler. 1-2 tane ancak. Onlar da yaşar mı bilemiyorum.
    Bursa'da neredeyse hiç görmediğim bir çiçek.

Ayrıldı
    Nereden
    Ankara
    Beğen
    333
    Beğenilmiş
    244
    Tohum çimlendirme ilginç bir şey sevgili edelvays58 Üstüne çok düşüyoruz, nazlana nazlana çıkıyorlar. Önemsemiyoruz, bol bol...:karisik
    O çimlenen 1-2 tane bile yeter ama. Çiçekler geçtikten sonra o kadar çok tohum yapıyor ki Tabi çiçeklerini görmek için 2 yıl beklerseniz

Ayrıldı
    Nereden
    ------
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    10
    Benimde çocukluktan gelen anılarım içinde her daim kokusu burnumda olan çiçeklerdendir. Trakyada her bahçeli evde bol miktarda bakılır bu güzel kokulu kibar çiçeğe. Yolum bahçeli bir evden geçerse mutlaka kapısını çalıp isterim birkaç çiçek demeti.

Bu Konu İçin Etiketler