Etiketlenen üyelerin listesi

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 31 adet sonuctan sayfa başı 1 ile 20 arası kadar sonuç gösteriliyor.
    Kullanıcı erena - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) Toprak
    Nereden
    ankara
    Beğen
    41
    Beğenilmiş
    9

Ortanca (Hydrangea)

Ortanca (Hydrangea)

Ortancalar tohum yapmayan birçok çiçeğin bir araya gelmesiyle ponpon bir yapı oluşturmuş olan çiçekleriyle ve çok yükselmeyen çalı tipleriyle birçok ev ve bahçenin vazgeçilmez bitkisidir. Çok yıllık bir süs bitkisidir. Beyaz , pembe , mazi ya da kırmızı renkte ortancalar vardır.
    imagesCAMM9IC3.jpg

Çoğaltılması:

• Ortanca bitkisinde çoğaltma köklerden ayırma yöntemiyle yapılabilir. Kökten çıkarak üst kısımlara uzanan ince dallar uygun koşullarda yeni bitkiler oluşturur. Oluşan yeni bitkilerde başka saksılara dikilerek yeni ortancalar elde edilir.

• Çiçeksiz taze dallardan tepe çeliği alınarak da bitkinin çoğaltılması sağlanabilir. Nisan ve ağustos ayları arasında yapılabilir. Alınan çelik sapı toprağa gömülür. Toprak veya karışım yeterince nemli değilse çok az sulayarak nemlendirilmelidir. Köklenme meydana geldikten sonra esas yerlerine dikilip yeni bir bitki elde edilir.

• Ortanca bitkisinde bir başka çoğaltma yöntemi de kökten çelik alma işlemidir kök bölgesinden kasım ayı sonundan şubat ayının sonuna kadar olan dönemde çelikler alınıp yeni bitkiler oluşturulur.

• Yaz mevsimi sonunda dalları yapraklarından arındırıp direk olarak toprağa dikme yöntemiyle de yeni bitkiler elde edilir.

• Genç dallar suda köklendirme işlemi ile de çoğaltılabilir.

Köklenmiş olan ortanca bitkilerinin açıkta bırakılması ekildiğinde tutmamasına ve kurumasına sebep olur. Bunun için köklenen ortanca uygun toprağa ekildiğinde üzeri kapatılmalı, yarı gölge ve havadar bir ortamda belirli bir süre bekletilerek tutması ve bunun sonucunda uzamaya başlaması gözlenmelidir.

Işık ve Sıcaklık İsteği:

Ortancalar, yarı gölge veya aydınlık ve havadar ortamlarda uygun şekilde gelişim gösterirler fakat doğrudan güneş ışığına maruz kalmayı sevmezler. Tam gölge olan yerlerde de yetiştirilme şansı vardır ama istenilen görkem sağlanamaz. Ortamın ya da havanın fazla soğuk ya da sıcak olmasını istemez aksi halde yapraklarda ve çiçekte olumsuzluklar gözlenir. Ortancanın hava akımından korunması gerekir. Bu ani değişimlerden çok çabuk etkilenip yaprak ve çiçeklerini döker. Genellikle bulunduğu ortam kış aylarında 14-15 C nin altına düşmemelidir.

Toprak ve Sulama İsteği:

Ortanca bitkisi suyu çok sever. Özellikle kış aylarında aşırı soğuktan korumalı ve susuz bırakılmamalıdır. Yaz mevsiminde ise suya olan ihtiyaç arttığından haftada en az iki kez olacak şekilde sulama yapılmalıdır. Islatma şeklinde bir sulama değil, suyu bitkinin tamamen alması sağlanmalıdır. Aşırı sulama sonucunda yapraklarda hastalıklar oluşur bu nedenle sulamanın ayarlanması gerekir.

Saksıdaki bitkinin tabağında sulamadan sonra su kalmamasına dikkat edilmesi gerekir. Sulamada direk çeşmeden alınan su değil oda sıcaklığında olan dinlenmiş su olmalıdır. Çünkü çeşme suyu hem çok soğuk gelecek hem de içerdiği fazla kireç yüzünden bitkide sorunlara yol açma gibi bir olumsuzluğa neden olur.

Çok sık saksı değiştirmek ve büyük saksılara yerleştirmek ortancaları yorar ve gelişimlerinin yavaşlamasına neden olur. Aitliği yüksek toprakta da kireç oranı yüksek toprakta da kolaylıkla yetiştirilebilir. Ama kireç fazla yüksek olursa bitkiye zarar verebilir.

Ortancaların çiçeklerinin mavi olması için asit karakterli topraklarda yetiştirilmesi gerekir. Fakat aşırı bir asit ortamı da bitkinin ölümüne neden olur. Direk çiçek toprağı yerine torf ağırlıklı bir toprak ve ponza eklenmiş bir toprak kullanılması ve kireçsiz su ile sulama yapılması mavi çiçeklerin oluşumunda en iyi sonucu verir. Her saksıda farklı toprak karışımlarıyla farklı renklerde ortancalar oluşması sağlanabilir.

Gübrelenmesi:

Baharda ortancaların diplerinin kazılıp, çıkarıldığı toprağın mineral maddece zengin gübrelerce karıştırılması ve o karışımın yeniden yerine konması gerekir. Toprak haricinde de yaprak ve çiçeklerin daha güzel ve sağlıklı olabilmesi için suyla birlikte verilip hızlı bir şekilde bitkinin alabildiği sıvı besin maddelerinden de kullanılması gerekir. Soğuk iklimi olan yerlerde ağustos ayı sonlarında potasyum miktarı fazla olan gübrelerle takviyeler yapılması gerekir. Potasyum bitkinin soğuğa karşı olan direncinin artmasına yardımcı olur.

Gözlenen Rahatsızlıklar:

• Ortanca bitkisinin yaprak ve çiçeklerinin cansızlaşarak pörsümesi susuz kaldığını gösterir. Bu su ihtiyacı, saksının su dolu bir kaba oturtup belirli bir süre bekletilmesiyle karşılanabilir. Sonrasında da bitki yarı gölge bir yere alınmalıdır.

• Yaprakların sararmaya başlaması ortancanın yeterli ışık alamamasından kaynaklanır.

• Genç sürgün uçlarındaki yaprakların sararması ve yaşlı yaprakların damarlarında renk açılmalarının gözlenmesi ortanca bitkisinde kloroz olduğunu gösterir. Bu sorun sulamada kireçli sularla sulama yapıldığını gösterir ve sulama suyuna dikkat edilmelidir.

• Yaprakların üzerinde kahverengileşen bir yapı ve ardından kurumalara kadar giden bir rahatsızlık varsa bu mantari bir hastalığın bitkiye zarar verdiğini gösterir. Mantar hastalıkları, kükürt veya sistemik mantar ilaçları ile ilaçla yaprak önlenir.

• Yapraklarının kıvrılması söz konusu olduğunda hemen altlarına bakılmalıdır. Yaprak altlarında bitki öz suyunu emerek yaşayan yaprak bitleri vardır ve bunların oluşturdukları şekil bozuklukları kötü görüntü verir ayrıca bitki yapraklarını zamanla kurutarak dökülmesine neden olur. Bu zararlılardan kurtulmak için ilaçlama yapılması gerekir.

• Yaprakların sararması emgi izleri ve alt tarafında bulunan tozlar, bitkide kırmızı örümcek zararını gösterir. İlaçlama yapılmalı ve ortam nemi arttırılmalıdır.

Yararlanılan Kaynaklar:

1. ARSLAN, M., ÇELEM, H. (2001). Ankara'nın Egzotik Ağaç ve Çalıları Kitabı, TÜBİTAK, TARP Yayınları, Ankara
    2. ÖNAY, G. (2000). BİR Bahçe Kuruyorum, İnkılap Kitapevi, İstanbul
    3. UZUN, G. Türkiye İç Mekan Bitkileri Tanıtım Kitabı, Floraplus Yayıncılık, İstanbul
    4. YAZGAN, M., USLU, A., TANRIVERMİŞ, E. (2003). İç Mekanda Bitkisel Tasarım Kitabı, SASBÜD, Ankara
    5. YAZGAN, M., DİLAVER, Z., EDİK, B. Çim Alanlar Kitabı, Ankara
    6. HATAT, M.(2002). Bahçe ve Bahçıvan Kitabı, Ankara
    Miss_Menas  (09-02-2016) Bunu beğendi.
    Konu erena tarafından (05-04-2014 Saat 12:13 PM ) değiştirilmiştir. Sebep: düzeltme

Ayrıldı
    Nereden
    ------
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    34
    Karadeniz gezisinde doğanın fındık ve çam çeşitleriyle orman halini almasının yanında birde heryerin ortancalarla kaplı olması harikaydı

Ordu ve ilçesi Ünye'yi gezerken o kadar çok toplu halde ortancalarla karşılaştım ki anlatamam. Hepsinide hayranlıkla seyrettim. Oralarda havanın serin ve yağışı bol almasıyla çok güzel gelişmişler. Park ve bahçelerin içine mutlaka dikilmişti. Çoğu evin önünü top top çiçekleriyle süslemişlerdi.

Mavi ortancayı yakından seyretmek ayrı güzeldi.

image.jpg

Bu görüntülerin her karesini ayrı sevgiyle çektim. Ortanca ormanına düşmüş gibiyken sevmeden geçilir miydi?

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

Bakınca toplu halde çok hoş gözükmekteydiler.

image.jpg

Ayrıldı
    Nereden
    ------
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    34
    Biraz daha dolaştığım her taraftan ortanca görüntüleri gelsin olur mu

image.jpg

image.jpg

image.jpg

Top top çiçekleriyle renginin güzelliğine ne demeli. Ortancayı sevmeyen olur mu hiç, ben düşünemiyorum

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

Mavi renkte olan hoya ormanına bakar mısınız? Baktıkça bakasım geldi ve yanlarından ayrılmak istemedim. Fakaat bizimkiler hadi ne duruyorsun hala doymadın mı, baka baka bıkmadında dediler maalesef

image.jpg

Ayrıldı
    Nereden
    ------
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    34
    Ortancalardan bıkılırmı mı? Birazcık daha güzelliklerini bol bol gözlemleyerek sevin istedim

Yemyeşil yapraklarının aralarından top top güzelliği nasıl gözükmekte?

image.jpg

image.jpg

Buradaki her kare ayrı ortancaya aittir. Çünkü o kadar çoktu.

image.jpg

image.jpg

Ta dibinden hiç kalkmayasım geldi, otur saatlerce severek bak dedim. Ama ne mümkün hadiiii vardı

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

Ayrıldı
    Nereden
    ------
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    34
    Gezerken birde daha hiç görmediğim ortanca türüyle karşılaşmaz mıyım. Hayret ederek yaprak rengini inceledim, döndürerek tekrar inceledim

image.jpg

image.jpg

Yapraklarının rengi alacalı olarak çok güzel gözükmekteydi. Çiçek rengide beyaz olunca kar topağı gibi değilmesin keyifine

image.jpg

image.jpg

Alacalı renkli ortancaya bulmuşken hiç dururmuyum, hemen kaptım aldım Veee bahçemizin en güzel köşesini süslemeye başladı. Bol çiçekleri açınca resim gönderecekler.

image.jpg

image.jpg

image.jpg

Ayrıldı
    Nereden
    ------
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    34
    Güzel görüntülere devam edelim bıktınız mı? Az sonra final var.

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

Ayrıldı
    Nereden
    ------
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    34
    Bunlarda benim bahçemde bulunan ortancalar. Renk renk dikilerek güzel görüntüye girmeleri beklenir

Büyüdüklerinde burasıda ortanca ormanına dönermi bilemem Sakın sulamayı unutmayın yoksaa dedim. Çünkü daha öncekilere bakmadılar.

12 tane ortanca dikildi çeşitli renklerde, birde alacalı yapraklıyı ürettik mi değmeyin mutluluğa

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

Ayrıldı
    Nereden
    -------
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    19
    Tüm bu güzellere katmerlisini de ekledin mi keyfin ikiye katlanır. Çok güzel bir çiçek ortanca. Bende bir tane var,güzel çiçek açıyor ama yaprakları biraz sarı. Neden olabilir ki?

Ayrıldı
    Nereden
    ------
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    34
    Nasıl yani ortancanın katmerliside mi var. Zannedersem hiç görmedim, resim bulursanız ekleyibilir misiniz? Ortancayı ben de çok severim, top top çiçekleri cazibeli kılıyor. Sizin ortancanın rengi pembe mi? Bu renkte olanın yaprak rengi güneşten biraz açık sarıya doğru gidiyor.

Fakat hastalıkta olabilir veya çok sulamaktan sararma oluşabilir Sevgili edelwasy
    Ama yukarıda Sevgili erana ortanca hastalıklarında sararmayı güzel açıklamış inceleyibilir misiniz Belki yardımcı olur size.

Kullanıcı Siyah_Lale - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) Toprak
    Nereden
    Almanya - Antalya
    Beğen
    640
    Beğenilmiş
    357
    Katmerli ortanca da ben den gelsinnn...
    Gecen sene indirim den almistim, renkler ve görüntü cok güzelll...

Son demleri, kis basi ayri güzelll...

ayoruk81 (10-02-2016) Bunu beğendi.
    Beyaz Gülün Bile Gölgesi SiyahtIr

Nereden
    Almanya - Antalya
    Beğen
    640
    Beğenilmiş
    357
    Bütün kisi saksi da kapi önün de gecirdi...
    Hatta Subat ayi tomurcuk olusturup acmaya niyetlendi ama ani -5 ler de yandi cicekler.
    Baharla birlikte yeni filizlerle kocaman oldu ve üstü cicek dolu. Ancak rengin de farklilik var, düz pembe olarak acti...

ayoruk81 (10-02-2016) Bunu beğendi.

Nereden
    Almanya - Antalya
    Beğen
    640
    Beğenilmiş
    357
    Veeee yeni gözdemmm...
    Cok sevdigim bir ablamin dogum günü hediyesi, beni ne kadar iyi tanidigi belli oldu...
    Bu nasil bir ortanca dir yarabbim, gec karsisina saatlerce seyret...

IMG_5443.jpg IMG_5442.jpg

IMG_5445.jpg IMG_5265.jpg

IMG_5266.jpg IMG_5275.jpg
    ayoruk81 (11-02-2016), karatepe (11-02-2016) Bunu beğendi.

Ayrıldı
    Nereden
    ------
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    34
    Katmerli ortanca kat kat taç ve çanak yapraklarıyla nasılda güzel gözükmekte hiç böyle görmemiştim. Burada da bulursam mutlaka elde ederim, çünkü ortancayı çok seviyorum.

Aman Yarabbim diğer ortancanın güzelliği ne böyle. Sanki gökkuşağı gibi renk almış. Baktıkça ekrana yapıştım çiçeğinizi sevgiyle büyütün sevgili Siyah_Lale

Kurucu Üye Özlem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    konya
    Beğen
    57
    Beğenilmiş
    66
    Antalyada bi apartmanın bahcesinden çektiğim ortanca...

20140612_152330_1.jpg

Ayrıldı
    Nereden
    ---------
    Beğen
    1
    Beğenilmiş
    13
    ben evin ortanca çocuğu olduğum içinmidir bilinmez uzun zamandır bir ortanca istiyordum dün çok güzel bir türünü aldım ve iç mekanda saksıda bakmayı düşünüyorum her türlü tavsiyenize ihtiyacım var...

Kullanıcı erena - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) Toprak
    Nereden
    ankara
    Beğen
    41
    Beğenilmiş
    9
    sevgili orucaras ev de yetiştirme tecrübesi yaşadım malesef başaramadım. evde çok havadar bir yerde olması gerekiyor.

Ayrıldı
    Nereden
    ---------
    Beğen
    1
    Beğenilmiş
    13
    ben de bir deneyeyim şansımı belki bende olur

Ayrıldı
    Nereden
    ------
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    34
    Sn orucaras, evde ortanca eh olur diyelim fakat çiçeğini zor açar. Çünkü dış makan bitkisi olduğu için dış kısımda daha güzel gelişmekte. İlla ki hava esintisiyle ve yarı gölge serin yerlerde yaşaması gereklidir. Benim ne denemelerim olmuştur bu bitkide. Kışın içeride durabilir fakat bahar da (Mart) dışarıya pencere önüne veya açık balkona koyun

Ayrıldı
    Nereden
    ---------
    Beğen
    1
    Beğenilmiş
    13
    O zaman önümüz kış olduğu için çok soğuklardan zarar görmesin diye içeriye alayım bahar aylarıyla beraber balkona koyarım şimdi havalar iyi olmasa da çok soğuklar bastırmadığı için balkonda keyif çatıyor

Ayrıldı
    Nereden
    ---------
    Beğen
    1
    Beğenilmiş
    13
    pr_01_70_max.jpg
    Eğer sonbaharı ve kışı sağlıklı atlatabilirse bahar aylarından itibaren bu güzel çiçek topaklarını bana gösterecek

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu

Bu Konu İçin Etiketler