Etiketlenen üyelerin listesi

Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan 123 ... SonuncuSonuncu
Toplam 72 adet sonuctan sayfa başı 1 ile 20 arası kadar sonuç gösteriliyor.
    Ayrıldı
    Nereden
    ------
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    34

Smile Japon Gülü (Hibiscus Rosa-Chinensis) Bakımı Ve Yetişmesi

Anavatanı Çin ve Japonya'dır. Yetişme yerleri kıyı Ege ve Akdeniz'dir.

image.jpg

Japon gülü, kış soğuklarına karşı güçsüzdür. Parlak yemyeşil koyu yaprakları ve başta kırmızı, beyaz renklerde çiçekleri bilinir. Pembe, kavuniçi ve başka görmediğimiz renklerinden de vardır. Kışın fazla soğuk olmayan, korunaklı bölgelerde bahçede yetişebilir bunun haricinde saksıda evde yetişmesi en uygunudur. Saksıda yetiştiğinde gösterişli balkon veya salon bitkisi olur. Bahçede yetiştiğinde boyları 2.5 metreye kadar uzayabilir ve 2 metreye kadar yayılma alanı gösterebilen, yerden sık dallanan çalı niteliğinde bitkilerdir.

Bitki günde en az 4 saat direkt güneş ışığına ihtiyaç duyar ve güneşi bol sevdiğinden dolayı toprak saksı kullanmamız gerekir. Eğer toprak saksı istemezseniz kullandığınız toprak saksıdan daha büyük bir saksı alın ve iç içe yerleştirin. Aralarına çakıl taşları doldurarak boşlukları kapatın. Bu sayede hem güzel görünümlü bir saksı elde edebiliriz hemde bitki için uygun toprak saksıyı kullanmış oluruz.

Bitkimizi çelikleme yöntemiyle üretebiliriz.

Japon gülünün çürüyüp ölmemesi için bitkini toprağı kurudukça sulama yapılmalı ve sulama suyunun ılık olmasına dikkat etmeliyiz. Bitki için en iyi toprak humusca zengin bahçe toprağını sever, kil ve yanmış çiftlik gübreside eklenerek uygun toprak yapabiliriz.

Bitki, çiçek açma döneminde bol potasyumlu gübreyle ayda iki kez, dinlenme döneminde aynı gübreyle ayda bir kez gübrelenmelidir.

Bitki, ara sıra zararlı haşerelere maruz kalmaktadır. Böyle zamanlarda evlerde yetiştiriyorsak önce yaprakları iyice yıkayıp daha sonra insektisit ilaç çeşitlerinden püskürtmeyle uygulayabiliriz. Dış mekanda direkt ilaçlama yapabiliriz.

image.jpg

Yetiştirmeniz dileklerimle kolay gelsin.

Ayrıldı
    Nereden
    ------
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    34
    Japon güllerimin ikiside baharın gelmesiyle her gün açmaya başladılar. Biri bitiyor birisi başlıyor. Kırmızı renkli oluşuda ayrı bir güzellik katıyor.

image.jpg

image.jpg

Kışın içeriye kapalı balkona aldım yinede arada bir açtı.

image.jpg

Ayrıldı
    Nereden
    -------
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    19
    Bunlar da benim çelikten yetiştirdiğim Çin güllerim. Sarı olan geçen yıl kök çürümesi yaşadı ama tedavi ederek tekrar hayata döndü ve bu yıl güzel çiçeklerini bana gösteriyor. Katmerli çin gülleri daha da albenili. Sarı ve pembe olduklarını söyleyen bir arkadaşımdan çelik alarak kapalı sera ortamında çoğaltmaya çalışıyorum. Başarılı olur muyum bilemem.

2014-04-09 08.29.45.jpg

2014-04-09 08.29.56.jpg

Ayrıldı
    Nereden
    ------
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    34
    Benim de bir tane daha kavuniçi renginden japon gülüm var. Fakat bu kış havalar iyi gittiğinden dışarda duruyor hiç donmadı, yeni yeni yapraklarını sürmeye başladı. İçerdekiler olduğu gibi duruyorlar.

Yetiştirmede niye başarılı olamayacaksınızki sera ortamında sıcaklığı ve nemi sağlarsınız. Ben de çelik yaptım şu an dikili tutarsa değmeyin mutluluğumuza.

Kurucu Üye Özlem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    konya
    Beğen
    57
    Beğenilmiş
    66
    Artık benimde 3 adet katlı japon gülüm var. Açtığı vakit resimleyeceğim

Moderatör adneser - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Alanya
    Beğen
    1.882
    Beğenilmiş
    522
    Bu sene çelikten köklendirmeye çalıştığım Japon Gülü (Hibiscus Rosa-Chinensis) kuruyanlar oldu ama yinede sonuç fena değil.

Ne kadar yaşlı olursan ol,
    Bu gün!!!
    Bir daha,
    Hiç olamayacağın kadar gençsin.

Nereden
    konya
    Beğen
    57
    Beğenilmiş
    66
    Genel olarak bakımı nasıldır? Nelere özen göstermeliyim. 1 tanesi kuruyor. Ama köklü idi yeniden sürgün verir mi sizce?

Ayrıldı
    Nereden
    ------
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    34
    Japon güllerinizin çelikleri gayet güzel gelişmiş Sn adneser. Tutmuşlar ki tomurcuklanarak çiçeğe dahi geçmişler Ama çiçek yapıları kıvırcık ve katmerli gibi çok güzel görünmekte, değişik bir türmüştü. Her halde şimdi çeliklerinizin ayırma işlemini yapmayacaksınızdır değil mi? Çünkü köklerinin iyice gelişmesi gerekli ve havalar çok sıcak olduğundan kurumayla karşı karşıya gelebilirsiniz. Oralar sıcak olduğundan havaların soğumasıyla kışa doğru yaparsanız iyi olur

Ayrıldı
    Nereden
    ------
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    34
    Alıntı Özlem Rumuzlu Üyeden Alıntı Mesajı Göster
    Genel olarak bakımı nasıldır? Nelere özen göstermeliyim. 1 tanesi kuruyor. Ama köklü idi yeniden sürgün verir mi sizce?
    Japon gülünün genel bakımı aslında çok kolaydır Özlem Bol güneşi ve açık havayı çok sever. Suyunu da zamanında verdikten sonra hiç üzmez. Arada bir beyaz sineklenmeler oluşabiliyor, bol bol yıkayıp insektisit ilaç çeşitleriyle uygun dozla ilaçlanmalıdır.

Zannedersem Japon gülünü yeni almışın, saksısını mı değiştirdin yoksa? Ağaç türü olduklarından sıcaklarda değişim yapınca bu türleri kurumayla kayıp edebiliyoruz Kuruyan bitkinin mutlaka kökleri çürümüştür ki kendisini böyle tepkiyle göstermekte. Bekle bakalım belki bir canlı noktası çıkabilir.
    Ayrıca değişim yaparken toprağını humuslu bahçe toprağı ve yanmış gübre karışımıyla yaparsak bitkimiz güzel gelişir. Torfdan zengin, hafif ve geçirgen çeşitlerden pek hoşlanmıyor.

Nereden
    konya
    Beğen
    57
    Beğenilmiş
    66
    Japon gülleri bana kargoyla geldi. Saksılı değildi poşet içerisinde idi. Dediğiniz gibi bahçe toprağına hayvan gübresi ekledim. Geniş bir saksıya ektim. Sabahtan akşama kadar güneş alan bir yerdeler. 3 tanesinde sıkıntı yok ama biri gelirken bağlanan poşet fideyi kesmiş gibiydi. Oda solup boynunu bükmüş.Kökü sağlamdı. Poşetini açıp direk ettik. Kökü oynatmadım hiç. Herkes kışın uyuyup baharda sürgün verdiğinden bahsediyor. Yeniden canlanırmı diye ondan sordum.

Moderatör adneser - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Alanya
    Beğen
    1.882
    Beğenilmiş
    522
    Alıntı Kadriş Rumuzlu Üyeden Alıntı Mesajı Göster
    Japon güllerinizin çelikleri gayet güzel gelişmiş Sn adneser. Tutmuşlar ki tomurcuklanarak çiçeğe dahi geçmişler Ama çiçek yapıları kıvırcık ve katmerli gibi çok güzel görünmekte, değişik bir türmüştü. Her halde şimdi çeliklerinizin ayırma işlemini yapmayacaksınızdır değil mi? Çünkü köklerinin iyice gelişmesi gerekli ve havalar çok sıcak olduğundan kurumayla karşı karşıya gelebilirsiniz. Oralar sıcak olduğundan havaların soğumasıyla kışa doğru yaparsanız iyi olur

Katmerli olduklarından öyle görünüyorlar, Kasım-Şubat arası yeni yerlerine ( otobüste yer varsa İstanbul yolcularıda olurlar) taşınacaklar, Sn Kadriş.

Çeliklerin anaçları.

Ne kadar yaşlı olursan ol,
    Bu gün!!!
    Bir daha,
    Hiç olamayacağın kadar gençsin.

Nereden
    konya
    Beğen
    57
    Beğenilmiş
    66
    harikalar maşallah. Bende isterim fazla üretim olursa

Ayrıldı
    Nereden
    ------
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    34
    adneser;( otobüste yer varsa İstanbul yolcularıda olurlar) Sn Kadriş.

İnşallah kısmet diyelim Sn adneser

Ayrıldı
    Nereden
    ------
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    34
    Alıntı Özlem Rumuzlu Üyeden Alıntı Mesajı Göster
    Japon gülleri gelirken bağlanan poşet fideyi kesmiş gibiydi. Oda solup boynunu bükmüş.Kökü sağlamdı. Poşetini açıp direk ettik. Kökü oynatmadım hiç. Herkes kışın uyuyup baharda sürgün verdiğinden bahsediyor. Yeniden canlanırmı diye ondan sordum.
    Poşet fideyi kestiyse bir şey olmaz diye düşünüyorum. Çünkü kökü sağlam olduğundan yeniden dibinden sürgün verebilir. Sulamaya devam edin.

Ayrıldı
    Nereden
    -------
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    19
    Katmerli Japon gülleri renklendirmiş sayfaları. Keşke daha sıcak bir iklimde yaşasaydım ve bahçeye o katmerli sarı pembe güllerden yetiştirseydim. Çok sevdiğim bir çiçek.

Kullanıcı cezalı üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) Toprak Dostu
    Nereden
    Ankara
    Beğen
    333
    Beğenilmiş
    230
    1 tane ben de aldım ve

Diyorum bu bitki neden kuruyor, suyunu mu az veriyorum acaba. Yapraklar çatır çatır oldu. En sonunda çıkardım topraktan. Meğer 2 tür toprak varmış saksıda. Kök bölgesinde daha torfumsu, kenarlara doğru kumlu galiba. Sulamadan önce parmağımı batırıyorum toprağa, kupkuru. Sonra suluyorum. Meğer torfumsu kısım hep ıslak oluyormuş.... ve çürüdü maalesef. Sağlam yerine kadar kestim ve suya koydum, belki köklenir diye ama hiç umut yok gibi

Ayrıldı
    Nereden
    -------
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    19
    Kalan yaprakları var ise kök yapabilir,umudunu kesme

Kullanıcı cezalı üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) Toprak Dostu
    Nereden
    Ankara
    Beğen
    333
    Beğenilmiş
    230
    Deneyeceğim sevgili edelvays58 Umarım ama...
    Fotoğraf ekleyecektim unutmuşum. Şimdi ekleyeyim
    Kadriş saksı değiştirmeyin diyor ama, şimdi düşünüyorum da keşke değiştirseydim mi ki Saksının içini göremiyoruz sonuçta. Bir tarafta perlitli, torflu karışım... herhalde köklendirirken kullanıldı. Diğer tarafta lav taşı ve hydrotonlu, kumlu toprak... Bu da kısmet değilmiş diyeyim

100_0573.jpg

100_0577.jpg

Ayrıldı
    Nereden
    ------
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    10
    Benim de ikinci denemem. Daha önce aldığım çelik suda köklenmedi ve kurudu. Daha odunsu yapıda bir gövdeye sakip idi. Bu sefer daha taze bir çelik aldım bakalım nasıl olacak kök yapacak mı?
    Durmadan aldım diyorum site yönetimimiz ve bahçıvanımız benim olduğum kata merdiven boşluğu için devasa bir difenbahya ve devasa bir japon gülü getirmişler. Nasıl mutlu oldum anlatamam. Japon gülünün kaynağı da orası tabiki.

Ayrıldı
    Nereden
    -------
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    19
    Alıntı gülen melek Rumuzlu Üyeden Alıntı Mesajı Göster
    Deneyeceğim sevgili edelvays58 Umarım ama...
    Fotoğraf ekleyecektim unutmuşum. Şimdi ekleyeyim
    Kadriş saksı değiştirmeyin diyor ama, şimdi düşünüyorum da keşke değiştirseydim mi ki Saksının içini göremiyoruz sonuçta. Bir tarafta perlitli, torflu karışım... herhalde köklendirirken kullanıldı. Diğer tarafta lav taşı ve hydrotonlu, kumlu toprak... Bu da kısmet değilmiş diyeyim

100_0573.jpg

Sevgili gülen melek, çok odunsu imiş çelikler ,kök yapar mı bilemem. En uçtaki boğum daha ümit verici ,ama atmış olabilirsin omu. Baharda ve son baharda çabuk kökleniyor. Şimdi çok sıcak. Ben bir tane de katmerli istiyorum. Uzatmalı bir çeliğim var ama yaşar mı bilemem. Size kolay gelsin.

Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan 123 ... SonuncuSonuncu