Etiketlenen üyelerin listesi

Toplam 4 adet sonuctan sayfa başı 1 ile 4 arası kadar sonuç gösteriliyor.
    Ayrıldı
    Nereden
    ------
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    35

Smile Evde Kol Böreği Nasıl Yapılır

Merhabalar;

Evimizde kendimiz yaparak afiyetle yiyeceğimiz kol böreğinin nasıl yapıldığını sizlere anlatayım. Ben malzemeyi ortalama 8 ile 10 kişilik koydum fakat sizler kişi sayısına göre yarısını uygulayabilirsiniz.

Malzemeler:
    2 kiloluk böreklik paket un
    1 litre süt
    4 yemek kaşığı yoğurt
    2 tatlı kaşığı tuz
    1 küçük paket 42 g yaş hamur mayası
    Hamurumuzun içini yağlamak için margarin veya sıvı yağ.

Açtığımız böreğin içini istersek patatesli, kıymalı, ıspanaklı vs. İstediğimiz çeşitte iç harcı hazırlayarak yapabiliriz, ben patatesli iç yaptım. Önce patatesleri haşladım içine 2 adet ince kıyılmış baş soğanı hafif kavurarak koydum. Biraz tuz, kırmızı biber, karabiber nane ve maydanoz kattım.

İlk önce mayamızı ılık süt veya su ile küçük bir kaseye koyar ve üzerine kapak kapatarak çabuk kabarmasını sağlarız.
    Hamuru yoğuracağımız kabın içine unu, ılık olarak sütü, yoğurtu, tuzunu ve kabarmış mayamızı koyarak karıştırırız. Hamur kulak memesi kıvamında olmalı, katı olmamalı çünkü oklava ile açılması zor ve böreğimiz sert olur. Yoğurduğumuz hamuru dinlenip mayası gelmesi için üzerine tepsi koyarız ve etrafını örterek mayalanmaya bırakırız. Yaklaşık 1 saat sonra hamurumuzu açtığımızda böyle mayası gelmiş ve kabarmış halde buluruz.

image.jpg

Kabarmış hamurumuzu bezeleriz ve 10 dakika üzerini örterek dinlendirirsek açmamız kolay olur.

image.jpg

Oklavayla açtığımız hamurumuzu önce yağlarız.

image.jpg

Daha sonra hamurun iki kenarını içe katlayarak üzerini yağlarız.

image.jpg

Katladığımız kenarın bir ucuna patatesli içimizi yeterli miktarda koyarız.

image.jpg

Daha sonra içimizin üzerini kapatarak hamurumuzu yuvarlarız ve kalın olmaması için biraz sündürerek ince olmasını sağlarız.

image.jpg

Tepsimizi doldurana kadar böyle uygularız ve sonunda kıvırarak koyduğumuz hamurların üzerini tekrar yağlarız ve güzel kırmızı bir şekilde görünmesi için yoğurt süreriz. Yoğurdu olmayanlar yumurtayı çırpıp sürebilirler. İsteğe bağlı olarak çörek otu veya susamda ekilebilir.

image.jpg

Artık böreğimiz pişmeye hazır duruma gelmiştir. Fakat fırının içine koymadan önce bu şekilde tepside 15 dakika bekletirsek hamur tekrar dinlendirilir ve böylece kabararak güzel içi hamur olmayan böreğimiz olur. Bu uygulamayı mutlaka yapmalısınız.

Önceden 15 dakika ısıtılmış fırında 200 veya 225 derecede böreğimizi pişirebiliriz. Yaklaşık 30 veya 35 dakika sürer.

image.jpg

Artık böreğimiz nar gibi kızararak pişmiş durumdadır. Sizlerde bu uygulamalarla çok güzel börekler yapabilirsiniz.
    Sizlere afiyet olsun, sağlıklı yaşamlar diliyorum.
    mavi yeşil (12-11-2016) Bunu beğendi.

Ayrıldı
    Nereden
    Ankara
    Beğen
    333
    Beğenilmiş
    243
    Şimdi kaçayım
    Yoksa mutfağa dalacağım.
    Yorum yarın

Moderatör ayoruk81 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Düzce
    Beğen
    1.380
    Beğenilmiş
    598
    Uşşşşşş dudaklarımın 2 kenarından süzülenleri yalamaktan dilim kösele gibi oldu en iyisi ben de kaçayım buradan
    Hiçbir İyilik Cezasız Kalmaz(Anonim)

Ayrıldı
    Nereden
    Giresun
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    12
    Ben hiç uğramayayım hatta..