Etiketlenen üyelerin listesi

Toplam 6 adet sonuctan sayfa başı 1 ile 6 arası kadar sonuç gösteriliyor.
    Kullanıcı Toprak
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    14

Bitkilerde Çelik İle Üretim

Çelik ile üretim bitkilerde uygulanan basit, çabuk ve üretim tekniği pek istemeyen çok sık kullanılan yöntemdir..

Bitkinin ana gövdesinden alınan 3-5 göz bulunan dalın kesilmesi ve köklendirilmesi ile sürgün vermesi sağlanır. Ve köklenen çelik yani kesilen dal parçası ana bitkinin tüm özelliklerini taşır...

Köklendirme; uç dal köklendirmesi, yapraktan köklendirme, olgun dal köklendirmesi gibi sistemler uygulanabilir...

Genelde olgun dal köklendirme yöntemi daha çok kullanılır...

Asma Köklendirme ve dikkat edilmesi gerekenler...

IMAG0011.jpg

Asmanın bir veya iki yıllık olgun dalı üzerinde 4-6 göz bırakılacak şekilde kesilerek alınır...

IMAG0001.jpg

Hem ana gövdede hem alınan çelikte gözler uyanmamış olmalıdır. Eğer erken budama yapılıyorsa, budama sırasından alınan çelikler toprağa gömülerek, tamamen ya da bir iki göz dışarıda bırakılarak gömülmeli ve gözler kabardığında yani uyanmaya başladığından çıkarılmalı ve yerlerine dikilmelidir.

IMAG0001 (2).jpg

Burada erken budama sırasında alınan hastalıklı olmayan çelikler toprak altında bekletilmiş ve çeliğin suyunun kaçmaması sağlanmıştır.

kıbrısüzümü (2).jpg

Yine burada bir iki göz dışarıda bırakılmıştır. Kıyı Ege koşullarında uygulama genelde böyledir. Kış daha sert gecen yerlerde çeliklerin tamamen gömülmesi ve dodan etkilenmesi sağlanmalıdır...

IMAG0153 (Kopyala).JPG

Çeliğe su yürüdüğünde gözler uyanmaya başlar. Ancak köklenme daha gerçekleşmemiştir. Bunu için bir kapa ya da...

IMAG0004.jpg

altı delikli naylon poşetlere alınır...

Asma sadece toprakta köklenebildiği gibi harç yapılarak yani toprağa az biraz iyi yanmış hayvan ahır gübresi, leonardit, klinoptilolit gibi toprak düzenleyiciler de katılabilir...

IMAG0051 (Kopyala).jpg

Gövdeden alınan asma çeliklerinin göz aralrının uzun olmamasına dikkat edilmelidir. Göz araları sık olan çelikler tercih edilir. Çünkü verimi yüksek olur.

Ana gövdeden çıkmış ve halk dilinde 'piç' denen sürgünlerden çelik alınmaz. Çünkü bunlar verimsizdir...

Ayrıldı
    Nereden
    Ankara
    Beğen
    333
    Beğenilmiş
    243
    Değişik bir çelik köklendirme yöntemine rastladım bu gün.
    İnce ayrıntılarını bilmiyorum, fotoğraflarını paylaşayım istedim, belki deneyen olur

Hafifçe ıslatılmış kağıt havlu veya gazete nemli olarak sarılır ,
    sonra da
    kapalı bir plastik torbaya koyun ve sıcak bir yere yerleştirin.

2.jpg3.jpg

4.jpg5.jpg

6.jpg1.jpg

8.jpg

Ayrıldı
    Nereden
    Ankara
    Beğen
    333
    Beğenilmiş
    243
    Uğu (28-04-2016) Bunu beğendi.

Kullanıcı Toprak
    Nereden
    Hatay
    Beğen
    12
    Beğenilmiş
    10
    merhaba bu değerli bilgiler için teşekkür ederim. Bu mevsim de leylak köklendirebilir miyiz sizce ? Sanki son poşet olayı uygun gibi ne dersini bu konu hakkında ?
    adneser (28-03-2016) Bunu beğendi.

Kullanıcı Uğu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) Toprak
    Nereden
    Adıyaman
    Beğen
    122
    Beğenilmiş
    99
    Bende bu köklendirme için frezya soğanlarını denedim ama hepsi köklenmedi 5 taneden 2si köklendi ve 3 ü kokuşmaya başladı büyük ihtimal suyu fazla kaçırdım

Moderatör adneser - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Alanya
    Beğen
    1.860
    Beğenilmiş
    518
    Geçen ay Sn Erdem 01'in gönderdiği Echinopsis oxygona Kaynana topuzu perlit ve 5/1 oranı ile solucan gübresi karışımında kısa sürede köklendi.

Erdem 01 (22-06-2016) Bunu beğendi.

Ne kadar yaşlı olursan ol,
    Bu gün!!!
    Bir daha,
    Hiç olamayacağın kadar gençsin.