Etiketlenen üyelerin listesi

Toplam 4 adet sonuctan sayfa başı 1 ile 4 arası kadar sonuç gösteriliyor.
    Kullanıcı Alanya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) Toprak
    Nereden
    Alanya
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    5

Kaju (Anacardium occidentale) Fıstığı

1503452_726944923991823_1986039550_n.jpg
    Kaju, Hint fıstığı olarak bilinir. En iyi bakır kaynaklarından biridir. Günde 1 avuç kaju tüketildiğinde günlük bakır ihtiyacının %38’i karşılanır. İçerisinde bulunan triptofan mutluluk verici bir aminoasittir. Ayrıca içerisinde bulunan magnezyum, kalp kasının çalışmasında, kan basıncının düzenlenmesinde, sinir iletiminde ve kasların gevşemesinde etkilidir. Kaju içerisinde bulunan çinko, büyüme ve gelişmede etkili olmakla birlikte vücuda zarar veren serbest radikallere karşı vücudu korur.Kaju, özellikle bağışıklık sisteminin korunmasında etken olan selenyum mineralini içermektedir. Ayrıca içeriğindeki yağ çeşidinin %75’inin tekli doymamış yağ asidi olması nedeni ile ekstra faydalıdır. Kaju’nun kalorisi ceviz kadar yüksektir. İngiltere’de çocuklara ilk bir yıl verilmemesi önerilmektedir.

1509084_726944927325156_1953351290_n.jpg

Ayrıldı
    Nereden
    Ankara
    Beğen
    333
    Beğenilmiş
    243
    Bazen, bazı şeyler sanki doğduğumuzdan bu yana bizimleymiş gibi ilgimizi çekmez. Tıpkı; şimdiye kadar severek tükettiğim, ama nerede, nasıl yetişir hiç merak etmediğim Kaju Fıstığı gibi

Bu gün tesadüfen, bir sitede, bir meyve gördüm. Acaba nedir derken karşıma Kaju Ağacı çıktı İlk önce anlamadım ne olduğunu, zaten anlayabilene aşkolsun
    Kocaman bir ağaç.... irice sayılabilecek meyveleri..... ve meyvelerin ucunda kıvrık bir çıkıntı
    Bir fotoğraf görmemle, görüntüler yerine oturdu ama şaşkınlığa devam

Her meyvenin ucunda, o kıvrık dediğim şey, meğer Kaju Fıstığının ta kendisiymiş

İlk gördüğüm fotoğraf

Kaju Meyvesi.jpg

Ağacı,

Kaju Agaci.jpg

Kaju Tree.jpg

Veeee Kaju Fıstığı

Kaju Meyvesi ve Kaju Fistigi.jpg

Kocaman bir ağaçtan 1 kg. fıstık çıkar mı acaba
    Pahalı olmasına şaşmamak gerek

Kaju ağacı Brezilya ve Afrika dışında Hindistan'da da yetiştirilmektedir. Günümüzde dünyanın en büyük kaju üreticisi ve ihracatçısı Hindistan'da Kerala Kaju Birliğidir. Brezilya ise kaju üretimi ve ihracatında dünya ikincisi, Afrika ise bu sıralamada üçüncü sırada yer alır. Hindistan'ın hasat zamanı Mayıs, Brezilya'da ise Ekim ayıdır. Kaju meyvesi çabuk çürüdüğünden ekonomik değere sahip değildir. Kaju fıstığının diğer fıstık çesitlerinden daha pahalı olma nedenlerinden biri her iklimde yetiştirilememesi ve her kaju elmasından ancak bir adet kaju fıstığı üretilebilmesidir. Toplanan kaju elmalarından çekirdekleri ayrılarak üzerlerindeki kabuk çıkartılıp kavrularak yenilir.

Ayrıldı
    Nereden
    ------
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    8
    Çok teşekkürler sevgili Gülen Melek. Her seferinde alırken söylenirdim ücretine fıstık dediğimiz zaman bizim fıstıklar gibi düşünüyor insan elde olmadan ama çok haklısın.
    Fotoğrafları gördükten sonra ucuz bile satılıyormuş dedim.

Ayrıldı
    Nereden
    Ankara
    Beğen
    333
    Beğenilmiş
    243
    Artık ben de söylenmeyeceğim sevgili türkankaragöz Ne kadar zahmetli, ne kadar az... bir türmüş meğer Ben gördükçe halâ hayretler içerisinde kalıyorum. Zannederdim ki; böyle bir dalda, salkım salkım, üzüm gibi ürün. Nerdeeeeee