Etiketlenen üyelerin listesi

Toplam 3 adet sonuctan sayfa başı 1 ile 3 arası kadar sonuç gösteriliyor.
    Kullanıcı Alanya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) Toprak
    Nereden
    Alanya
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    5

Durian meyvası...

1398120_698480996838216_1668237206_o.jpg

1379757_680528191966830_1811382013_n.jpg

Durian Ağacı ve Meyvesinin Faydaları

Durian ağacının anavatanı Güneydoğu Asya; Tayland, Vietnam ve Malezya yarım adası olup, kokusunun biraz pırasaya benzemesine rağmen, dünyanın en lezzetli meyvesi olarak nitelendiril- diğinden, uzak doğu sıcak ülkelerinde de çok geçerlidir.
    40 metreyi aşan boyuyla çok uzun bir ağaç olan durian, ormanda yetişiyor. 5 – 10 yaşları arasına meyve vermeye başlıyor. Kabuğuyla birlikte her bir meyvesi, 2 – 3 kg, bazen de 3 kg’ın üstünde.

1390758_680528148633501_353263951_n.jpg

Vitamin yönünden zengin olması nedeniyle Durian son derece besleyici olan B, C ve E ve yüksek demir içerikli.
    Kökleri ve yaprakları ateş ve sarılık için geleneksel doktorlar tarafından yazılmaktadır. sifalibitkileriniz. Şişlikler ve cilt hastalıklarında etkin olarak uygulanır. Kolesterolü düşürmeye yardımcı olur. Aynı zamanda Durian güçlü bir kan temizleyicidir. Durian, depresyon hafifletmek için bilinen amino asit triptofan ve anksiyete yüksek düzeyde içerrek uykusuzluk ve mutluluk hissi yaratır. Durian yüksek derecede yumuşak protein içererek kas oluşturucu özelliğide vardır. Durian güçlü bir afrodizyak olarak tanınıyor.

Durian Kullanımı

Durian, tek parça ya da açılıp bölmeleri ayrılmış halde satışa sunuluyor. Çiğ olark tüketilecekse, soğutulduktan sonra yenmesi öneriliyor. Tıpkı bizim yaptığımız hoşaflar gibi , şekerle kaynatılarak da tüketiliyor. Şimdilerde, dondurmaya lezzet vermek için de kullanılıyor. Sumatra’nın bir kenti olan Palembang’da, durian’ın etli kısmı, topraktan yapılmış kaplarda mayalanıp tüketiliyor. Durianın, konservesi de yapılıyor. Bu meyvenin farklı kullanım alanları da var. Örneğin kabuk kısmı, ipeğin beyazlatılmasında kullanılıyor.
    Konu Alanya tarafından (20-03-2014 Saat 11:08 PM ) değiştirilmiştir.

Kullanıcı kaktus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) Toprak
    Nereden
    Adelaide
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    49
    Ay ben bunu zaman zaman burada satilirken goruyorum... Tipine bakip nasil yenir ki bu diye almaya/denemeye korkmustum... Simdi kesinlikle bir tane alip deneyecegim...
    the EARTH HAS MUSIC, FOR THOSE WHO LISTEN...

Ayrıldı
    Nereden
    -------
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    15
    Ben bu meyveyi ne gördüm ne de duydum. Çok ilginç geldi bana. Acaba ülkemizde de satılıyor mu ? Yetiştirildiğini hiç duymadım.