Etiketlenen üyelerin listesi

Toplam 3 adet sonuctan sayfa başı 1 ile 3 arası kadar sonuç gösteriliyor.
    Kullanıcı Toprak
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    14

Kafkas Usulü Çay Demleme...

Kafkas halklarının yaptığı çay demleme bizim Türk usulü demlediğimiz çayın tam tersi...

Biz çayı sıcak su ile haşlıyoruz, onlar soğuk su ile demliyor...

Biz iyi demli olsun diye kireçli su kullanıyor, onlar daha önceden kaynatılmış soğuk su...

Biz demlenen çayı hemen tüketiyoruz, onlar 10-15 dakika _ üzerine nemli havlu ile_ dinlendiriyor...

Biz önce demi, sonra sıcak su ilave ediyoruz, onlar önce sıcak su sonra demi ilave ediyor...

Biz demlik olarak çelik kullanıyor, onlar demlik olarak porselen demlik kullanıyor...

Biz çayı sade yapmayı seviyor, onlar çay ile birlikte adaçayı ya da kekik kullanıyor...

Biz çayı tüp gazında demliyor, onlar odun ateşinde veya kuzinde demliyor...

Biz çayı kahvaltı ile birlikte ve kahvaltı sonrası _ keyif çayı_ tüketirken, onlar kahvaltı öncesi çayı tüketiyor...

Biz genelde ince belli cam bardak kullanıyor, onlar fincan kullanıyor...

Biz çaya genelde beyaz çeker ya da 'gırtlama' dediğimiz sert şeker katıyoruz, onlar şekeriz içiyorlar...

IMAG0002.jpg

Çay kullanma kültürü halklarda farklılıklar gösteriyor. Her bitki çayında olduğu gibi çok sık tüketilmesinin elbette olumsuz yan etkileri olacaktır. Yeme içme alışkanlıklarıyla inanların genetik yatkınlığının birbiriyle örtüştüğü bilim çevreleri tarafından çok dile getiriyor...

Ancak çayın Türk usulünde olduğu gibi demlenmesi ve özellikle beyaz şekerle tatlandırılması çay bitkisinin gerçek tadını alıp götürdüğü gibi içinde adaçayı ilave edilmemesi belki de Kafkas usulü demlenen çayı üstün kılıyor....

Kafkas usulü çay demlemede kekiğin kullanılması _ ne kadar az olsa da_ çay bitkisinin o kendine has koku ve tadını baskıladı da bir gerçek. Tabii damak tadının tartışmasız olaması da bir gerçek...

Kafkas usulü çay demleme ile Türk usulü çay demleme arasında bu kadar fark olduğuna göre, alışkanlıklarımızı da bir yana bırakmak oldukça zor görünüyor....

IMAG0001.jpg

Yine biz de sabahları çay demleyip kahvaltı yapmak işimizin bir parçası gibi görülüyor. Çalışanlar için diyorum; bir an önce kahvaltı yapıp işe yetişmek gerekiyor. Bazen işe geç kalma kaygısı ile birkaç lokma atıştırmak acele bir kaç yudum çay içmek ve hatta bardağı yarım bırakmak, yapmakta zorunlu olduğumuz işlerin kıskacında olduğumuzdandır...

Keyifli bir sabah kahvaltısı yapmak, kahvaltının üzerine bir iki bardak keyifli çay içmek ya tatil günlerine denk gelir ya da emekli olup da salyangoz hayatına geçişte mümkündür...:kac

Kafkas halklarına dayanılmaz kapital yüklü yaşamın daha ulaşmamış olması, yapmakta zorunlu olduğu uğraşların kıskacına girmemiş olmaları, daha doğrusu zamanın Kafkas yaşamında salyangoz yaşamı gibi yavaş işlemesi onlara çay demleme ve tüketme keyfini sunuyor...

Kafkas Usulü Çay Demleme...

Daha önceden kaynatılmış ve soğumuş suya her bardak için bir çay kaşığı çay porselen demliğe su ile birlikte ilave ediyor...

Demlik, su kaynayan kabın üstüne konuyor. Su buharı ile demlik içindeki sıcaklık 60 C ye kadar çıkabiliyor. Bu demlik içindeki çayın demlenmesini sağlıyor...

Demlik havlu örtülerek 10-15 dakika dilendiriliyor. (Buna zamanı olmayanlar için; ıslak havlu demliğin üzerine konur ve demlik atta yanan kabın su buharı ile bekletilip çay tüketilebilir. Ancak 10 dakika içinde çayın bitmesi istenir. Ben genel de böyle yapıyorum)

Demleme öncesi bir iki küçük dal adaçayı iyi gidiyor. Adaçayı kekik gibi çayın o kendine has tadını fazla bozmuyor. Burada iki bitkinin faydalı yağları birbirine karışıyor ve etkisinin daha çok arttığı söyleniyor...

Porselen bardağa önce sıcak su _isteğe göre_ üstüne dem ilave ediyor...

Bu yöntemle demlenen çay, cam bardakta oldukça açık görünüyor. Aslında tavşan kanı gibi; açık kırmızı renkli. Ama görüntü bizim çay alışkanlığımızdaki görüntüden biraz uzak. Biz daha koyu rengi seviyoruz. yani ''daha çay demlenmemiş gözü ile'' bakabiliyoruz...

Kafkas usulü çay demleyip içen Kafkas halklarının, sadece bu nedenden dolayı yaşlarının uzun olması, sağlıklı yaşamları ve bunu sadece bir nedene bağlanması düşünülmemeli. Çünkü çay demleme kültürü, halkların atalarından aldıkları miras olan yaşama kültürü ve gelenekleriyle örtüştüğünde anlam kazanıyor...

Elbette bitkilerin demlenerek kullanımının doğru olması yani bitki içindeki yağların insanın en iyi ve sağlıklı bir şekilde hazırlanıp sunulması yadsınamaz. Ama bir çay demledim hayatım değişti de denmemeli...:karisik

Paleoletik dönemden beri yani insanın, en eski mesleği olan avcılıktan bu yana _daha doğrusu bu günkü modern mağaralarından yaşamadan önce_ yaşadığı o mağarada en çok eti tüketiyordu. Gözleri önde olan _ ki tüm avcı hayvanlarda böyledir_ ve kesici, delici dişleri olan insan menüsüne; ki_ kadının toplayıcılık genlerinin etkisiyle otları ve meyveleri katmıştır. Otu yediği eti daha iyi sindirmede kullanmıştır. Bu karnı ağrıyan ya da sindirim zorluğu çeken ve bir etobur olan köpeğin, ot yemesi gibi birşeydir aslında. Bunu sık sık görürüz...

Et ve ot tüketimi üzerine her kim ne söylüyorsa söylesin; bu bizim paleolitik dönemden kalan ve bu günkü genlerimizi oluşturan o mağara devri insanın genlerinde saklı duruyor...
    Konu Halil Önen tarafından (16-03-2014 Saat 02:43 PM ) değiştirilmiştir.

Kullanıcı kaktus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) Toprak
    Nereden
    Adelaide
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    49
    Oooyy merak ettigim, dort gozle bekledigim gelmis... Ellerinize saglik Halil Bey

Burada Afganlar caya, kardamom katiyorlar, enteresan, hos bir aromasi oluyor ancak kekik'i ilk kez duydum acikcasi... Ilk firsatta denemek istiyorum...
    the EARTH HAS MUSIC, FOR THOSE WHO LISTEN...

Kullanıcı Toprak
    Nereden
    ankara
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    0
    Çok zahmetli ben normal bildiğimiz çayı üşenip demlemeyen adamım Bununla hiç uğraşamam sanırım