Etiketlenen üyelerin listesi

Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan 123 ... SonuncuSonuncu
Toplam 79 adet sonuctan sayfa başı 1 ile 20 arası kadar sonuç gösteriliyor.
    Ayrıldı
    Nereden
    -------
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    19

Atlas Çiçeği - Epiphyllum

ATLAS ÇİÇEĞİ

289wk8x.jpg

Atlas Çiçeği (Epiphyllum): Atlas bitkisi , düz yaprağa benzeyen gövdesi olan bir kaktüs türüdür. Gerçek epiphyllumlar gece çiçek açan bitkilerdir ama hibritleri gündüz çiçek açar. Çiçeklerin ömrü ısıya göre değişebilir. Serin havada ömürleri daha uzundur. Sıcak havalarda çiçekleri 2 gün boyunca açık kalır. Atlas çiçeği bir epiphyttir, yani başka bitkilerden destek alarak yaşar, tıpkı orkide ve bazı mum çiçeği türleri gibi. Doğal ortamında 4-5 metreye kadar boylanabilen ve uzun dallarının uçların büyük ve gösterişli çiçekler açan, Orta Amerika menşeli bir kaktüs türüdür. Saksılarda yetişenler ortalama 70-80 cm'ye kadar boylanabilmektedir.

Epiphyllum20ackermannii.jpg

ATLAS ÇİÇEĞİ BAKIMI

TOPRAK (5 lt için) :
    %55 iri taneli orman torfu (nematot olmamalı)
    %10 ahır gübresi (iyi fermante edilmiş)
    %20 orman toprağı (orman toprağının ph dengesi için; 2 lt toprağa 1 çay kaşığı mikronize edilmiş tarım kireci )
    %10 dere kumu
    %5 odun kömürü parçacıkları

GÜNEŞ: Atlaslar direk güneş ışığını pek sevmezler, özellikle yazın 10.00 ile 16.00 saatleri arasında direk güneşten uzak tutulmalı. Işık, tül veya benzeri bir gölgelikten süzülmeli. Fakat ortam karanlık – gölge de olmamalı.
    ISI: +5 ile +30 derece ideal aralıktır. Uzun süreli don ve aşırı yaz sıcakları bitkiye zarar verir. Bitki kış soğuklarında nemli ve havasız ortamda bırakılmamalıdır. Yazın ise serin ve havadar bir yerde bakılmalıdır. Yeterince ışık almayan ve de havasız ev ortamları atlaslar için uygun değildir. Aydınlık ve havadar balkonlarda bakılabilir.

GÜBRELEME: Tomurcuklanmanın başladığı mart ayı ortalarından, çiçeklenmenin bittiği mayıs ayına kadar 10 – 15 günde bir sulama suyu ile verilebilir. Gübre olarak; azot oranı düşük ( 3*5*7 gibi), iz elementlerin de bulunduğu kompoze gübreler kullanılmalıdır. Toprak florası çok önemli olmakla beraber, doğru şekilde fermante edilmemiş ahır gübrelerinin birçok hastalığa sebep olduğu unutulmamalıdır. Ayrıca (5 lt saksı için); kasım-aralık ayında bir çorba kaşığı odun külü, mart-nisan ayında iki çay kaşığı deniz yosunu eklenmesi fayda verir.

SULAMA: Soğuk kış aylarında kuruya yakın hafif nemli toprak yeterlidir. Yaz aylarında ise toprak kuru bırakılmamalıdır. Bitkinin bulunduğu ortam, hava sıcaklığı, hava akımı, saksı çeşidi, toprak çeşidi ve miktarı, bitkinin büyüklüğü gibi etkenler herkes için değişkendir. Bu nedenle sulama için bir periyot belirlemek isabetli olmaz. Sonuç olarak fazla su, susuzluktan daha risklidir.

ÜRETİM:
    En basit üretim çelikle yapılır. Mart ayının ortalarından mayıs ayı ortalarına kadar iki aylık dönem çelik için uygundur. Olgunlaşmış, koyu yeşil, 10-15 cm lik dallar kesilip bir iki gün kurumaya bırakılır. 0.5 lt saksıya temiz torf içine dikilip aydınlık ve ılık bir ortama alınır. Toprağın hafif nemli olması yeterlidir. Köklenmesi süresi yaklaşık 3 haftadır.

HASTALIK VE ZARARLILAR: En yaygın problem küf ve mantarlardır. Önlem olarak; ortam aydınlık ve havadar olmalıdır. Aşırı sulamadan kaçınılmalıdır. Toprak karışımlarında odun kömürü parçacıkları kullanılabilir. İlaç olarak fungusit uygulanabilir.

atlas 1.jpg
    Konu Ziyaretci-1 tarafından (14-03-2014 Saat 06:24 PM ) değiştirilmiştir.

Ziyaretçi
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    10
    Tek çelik dikildi ama tomurcuklar dizildi

nil1.jpg

nil.jpg
    Konu Ziyaretci-1 tarafından (17-03-2014 Saat 04:15 PM ) değiştirilmiştir.

Üst Yönetim Miss_Menas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Beğen
    2.850
    Beğenilmiş
    633
    Tam tamına kaç adet Atlas türüm var saymadım tahminimce 14 çeşittir. Hiçbirisinin çiçeklerini görmedim, yukarıdaki görsellerdeki gibi çiçeklenmiş olsa sanırım sabaha kadar uyanık kalırım karşısında kendimden geçerim. Dilerim o günler yakın olur, böylesi muhteşem güzellikteki türlerin çiçeklerini birlikte seyrederiz.

Bir defasında bir gecelik gelin çiçeğimi sabaha kadar verandada açsın diye beklediğimi hatırlıyorumda. Muhteşem güzellkte ve o kokusu yokmu? Kendimden geçercesine uykulu gözlerle tam açmadan uyumaya gitmiştim. Hala kendime kızıyorum, çiçeği açarken izledim. Kapanırken neden izlemedim diye hala kızmaktayım kendime.

Böylesi değerli bitkilerin bakımını yapmak ve ödül olarak çiçeklerini görmek. Anlatılacak bir duygu değil yaşamak gerekiyor...

Teşekkürler, Sevgili edelvays58 tanıtım sunumu için.

İlerleyen zamanda çiçek açarsa mutlaka görsellerini ekleyeceğim. Başlığın sıkı takipçisi olacağım

Nereden
    Antalya
    Beğen
    2.850
    Beğenilmiş
    633
    Alıntı Nil Rumuzlu Üyeden Alıntı Mesajı Göster
    Tek çelik dikildi ama tomurcuklar dizildi.
    Mutlu haber, açsın açsın

Ayrıldı
    Nereden
    Ankara
    Beğen
    333
    Beğenilmiş
    244
    Yurt dışından 2 tür geldi. Özellikle Pembe-beyaz ve sarı istemiştim. Biri öldü bile :agla
    Kalan hangisi emin değilim, ama Atlas kadar köklendirmekte zorlandığım başka bitki yok herhalde
    Bir köklense, sonrası daha kolay, biliyorum...

Çok sevindim Nil, kendi küçücük ama marifeti büyük olacak umarım, Maşallah

Ayrıldı
    Nereden
    -------
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    19
    Atlas serüvenim geçen yıl başladı. Tabii ki Güler hanımın atlası ile. Buradan da kendisine çok teşekkür ederim. Tek çelik olarak geldi ama ben ikiye bölüp köklendirdim. Çok güzel geliştiler. Belki bu yıl çiçek te açarlar.
    Tabii ki Güler atlas yetmedi. Her gittiğim yerde bu çiçeği gördüğümde alırım , ya da isterim.
    Geçen Mayıs ayında eve gelirken bir balkonda çok iri çiçekleri olan, biri kırmızı diğeri pembe olan atlaslar gördüm. İnanın uyku uyuyamadım ve ben bunların sahibi her kimse isteyeceğim dedim ve istedim. Kadın,Kıymet hanım, çok sevinerek bana verdi. Onlar da köklendi. Sanırım kırmızı olanın çiçeklerini bu yıl göreceğim ama pembede pek bir çiçek belirtisi yok.
    Bunlar da yetmedi. Yurt dışı siparişinde 9 tür daha aldım. Biri hariç diğerlerinin durumu gayet iyi. Hatta 3 tanesinde tomurcuk var. Zamanla buradan gelişmelerini paylaşırım.

2014-03-17 12.45.10.jpg Kırmızı ve pembe olanlar

2014-03-17 12.44.23.jpg Güler atlas
    nergizceylan (02-03-2016) Bunu beğendi.

Ayrıldı
    Nereden
    -------
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    19
    Bunların bakımı ile ilgili biraz bilgi paylaşmak istiyorum: toprak karışımı: bahçe toprağı, yanmış hayvan gübresi, kestane gübresi(herhangi bir yaprak çürüntüsü olabilir), biraz da leonardit. Hazır torf kullanmıyorum. Kesinlikle bitki yetiştirmek için uygun değil bence. Şu ana kadar doğu güneşi alan kapalı balkondaydılar ama bir hafta önce daha fazla ışık ve hava alabilecekleri dışarıda bir yere koydum. Aşırı güneşten hoşlanmadığını okudum, onun için nar ağcının altını seçtim . Arada sırada kaktüsler için sıvı besin veriyorum. Bunun dışında onları çok seviyorum.

Ayrıldı
    Nereden
    -------
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    19
    Yurt dışı siparişinden gelen ve tomurcukları olan 3 tür.

2014-03-17 13.49.45.jpg

2014-03-17 13.48.59.jpg

2014-03-17 13.49.32.jpg

Nereden
    Antalya
    Beğen
    2.850
    Beğenilmiş
    633
    Tüm atlas türlerim Hoya karışım harcında dikili ve Hoya toprağınıda çok sevdiler...

Sizlerin Atlaslarındaki tomurcukların açmış ve renklerini görmeyi çok istiyorum.

Kimbilir belki Atlas takasıda yaparız.

Ayrıldı
    Nereden
    ------
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    36
    Benim atlasımda bu yeni yeni sürgün vermeye çalışıyor. Edelvays arkadaşıma teşekkürler.

image.jpg

Ayrıldı
    Nereden
    Ankara
    Beğen
    333
    Beğenilmiş
    244
    Sevgili edelvays58, yanılmıyorsam atlaslarımız aynı zamanda, aynı yerden geldi.
    Ben 2 tür istemiştim. Yukarıda da dediğim gibi biri öldü. Diğeri ise; o çürüdü-ben kestim, çürüdü-kestim... şimdi 3-4 cm ancak kaldı.
    Artık su vermeye korkuyorum ona. Bu kadar çabuk çürümeleri beni şaşkına çeviriyor açıkçası Şunu anladım ki ben kesinlikle "yeşil el" değilim :agla

Kullanıcı kaktus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) Toprak
    Nereden
    Adelaide
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    49
    Yapmayin etmeyin... Atlaslara sakin bulasturmayin.... Bulastirani vururum...
    the EARTH HAS MUSIC, FOR THOSE WHO LISTEN...

Nereden
    Antalya
    Beğen
    2.850
    Beğenilmiş
    633
    Alıntı kaktus Rumuzlu Üyeden Alıntı Mesajı Göster
    Yapmayin etmeyin... Atlaslara sakin bulasturmayin.... Bulastirani vururum...
    Bulaşmalısın kesinlikle 3-5 türden zarar gelmiyor. Ayrıca hastalık gibi bulaşıcıda değil.

Kullanıcı kaktus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) Toprak
    Nereden
    Adelaide
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    49
    Alıntı Miss_Menas Rumuzlu Üyeden Alıntı Mesajı Göster
    Bulaşmalısın kesinlikle 3-5 türden zarar gelmiyor. Ayrıca hastalık gibi bulaşıcıda değil.
    Hoya'lara da bu kez 3-5 tür olacak diye baslamistim sevgili miss_menas....

Simdi bu atlaslara baslasam, sarisi pembesi olsun, katmerlisi olsun diye surup giderse ya?
    the EARTH HAS MUSIC, FOR THOSE WHO LISTEN...

Nereden
    Antalya
    Beğen
    2.850
    Beğenilmiş
    633
    Emin olabilirsin, hiçbir çiçek Hoya aşkının önüne geçemez

Kullanıcı Yeşiller - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) Toprak
    Nereden
    İzmir
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    4
    Hayırlı olsun sayfanız sn Edelvays58 birinci aşkım atlas bende şu anda 12 çeşit var. Sabırsızlıkla bekledigim kalp atlasım yakında elimde olacak. Sadece Güler atlaslara sahip deyilim şu anda. Maşallah sizinkiler muhteşem görünüyorlar

Ayrıldı
    Nereden
    -------
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    19
    Sn Yeşillim, kalp atlası mı? Hiç duymadım bu türü. Çok merak ettim.

Ayrıldı
    Nereden
    Ankara
    Beğen
    333
    Beğenilmiş
    244
    Ben de

Kullanıcı Yeşiller - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) Toprak
    Nereden
    İzmir
    Beğen
    0
    Beğenilmiş
    4
    Nasipse haftaya elime geçecek resmini büyük bir mutlulukla paylaşırım. Bu bana gelecek olanın anasına benziyor

Degişik atlas.jpg
    oğuz@benim_ciceklerim (08-02-2017) Bunu beğendi.

Ayrıldı
    Nereden
    Ankara
    Beğen
    333
    Beğenilmiş
    244
    Rhipsalis elliptica mıydı kalp atlas dediğiniz (ben de yeni öğrendim adını, çaktırmayın ) :sas vaaaavvv
    Hayırlısıyla elinize geçsin, güle güle büyütün sonrasında Sayın Yeşiller
    :gok

Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan 123 ... SonuncuSonuncu